GÜNCEL

Burkay: Kürt siyasetinde yeni bir dönem başlıyor

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay ile Başkanlık Kurulu Üyeleri 11 Nisan Perşembe günü akşamı Diyarbakır İl Merkezi’nde partililerle buluştular. Burkay burada parti üyelerine hitaben yaptığı konuşmada dört ay kadar önce Kasım ayında yapılan ve Genel Başkanlığa seçildiği partinin 5. Kongresinden, geçen Mart ayında yurt dışına yaptığı geziden söz etti ve şöyle dedi:

 

“Bu toplantımızda sizlerle daha çok parti çalışmaları ve önümüzdeki görevler üzerinde konuşmak istiyorum. 4 Kasım’da canlı, kitlesel katılımlı bir kongre yaptık. Yurt dışından da Kongreye yüz dolayında üyemiz ve dostlarımız katıldılar. Mart ayında çıktığım yurtdışı gezisinde Kongrenin olumlu etkilerini gördüm. Almanya’daki toplantılar, Kopenhag Konferansı oldukça iyi geçti. KOMKAR bu yıl Yurt dışında pek çok yerde kitlesel newrozlar yaptı. Katıldığım Berlin ve Hamburg Newrozları oldukça kitlesel ve coşkuluydu. Partimiz bakımından yurt içindeki olumlu gelişmeler yurt dışını da olumlu biçimde etkiliyor.”

 

Burkay daha sonra HAK-PAR’ın Kürdistan ve Türkiye politikasındaki öneminden söz etti ve şöyle dedi: “Bir parti, eğer ona gerek varsa var olur, halkın taleplerine cevap verdiği oranda gelişir ve büyür. Bu taleplere sahip çıkmadığı, değişime ayak uyduramadığı zaman da küçülür ve silinir. Özetle doğru politikalar izlemek temel önemdedir. HAK-PAR böylesine, ülkemizin gerçeklerine, toplumun değişim isteğine, hak ve özgürlük taleplerine cevap veren bir partidir. Ancak bu her zaman yetmez, doğru politikalar izleseniz ve çok iyi bir programa sahip olsanız bile, eğer konjünktür uygun değilse başarılı olamayabilirsiniz. 12 Eylül rejimiyle başlayan 30 yıllık çatışma dönemi böylesi olumsuz bir dönemdi. Cunta hem Kürt hareketini, hem bir bütün olarak Türkiye’nin demokrasi güçlerini ezdi. Çatışma toplumu savaşanlara göre kutuplaştırdı. Ne var ki savaş her iki taraf açısından da sonuç vermedi. Ödenen onca ağır bedelden sonra şimdi silahları susturma ve siyasete şans tanıma eğilimi hem Türk, hem Kürt tarafında güçlenmiştir. Silahların susması Kürt siyasetini de normalleştirecek. Kürt hareketi şiddetten arınacak ve legal, barışçı siyasal mücadele önem kazanacak.

 

“Bu zor dönemde ayakta kalmış olmak bile başarıdır. Silahların susması ile Kürt siyasal hareketi için yeni bir dönem başlayacaktır. Konjünktür şimdi HAK-PAR için elverişli hale geliyor. Öte yandan, salt doğru politikalar izlemek ve konjünktürün uygun düşmesi yetmez, kararlı, sistemli bir örgütsel çalışma da gereklidir. Merkez organlarından başlayarak Partinin her birimi programlı, planlı bir çalışma yürütmeli, üyelerle bağlar sıcak tutulmalı. Her üye politikamızı kitlelere taşımak ve yeni üye kazanmak için çaba göstermeli. Bunu yapabilirsek HAK-PAR büyüyecek, kitlelerle bütünleşecektir.”

 

Burkay daha sonra Kongreden bu yana parti örgütünü yaymak için yapılan çabalardan, Manisa, Ömerli, Şırnak-Cizre, Batman, Dersim merkez gibi kurulan ya da kuruluş aşamasında olan örgütlerden söz etti ve kuruluş önerisinin çoğu zaman gönüllü HAK-PAR taraftarlarından geldiğini söyledi.

 

Burkay bir soru üzerine Partinin önümüzdeki yerel seçimlere şimdiden hazırlandığını ve seçime gireceğini belirterek şöyle dedi: “Seçimler partinin varlığını, sesini, farkını kitlelere anlatmak ve onlarla bütünleşmek için çok önemli bir fırsattır. Elbet belli durumlarda ilkeli ittifaklar da yapılabilir.”

HAK-PAR Haber Merkezi

About Post Author