GÜNCEL

Burkay’ın da katıldığı Hamburg Newroz’u çok kalabalık ve coşkuluydu

altNewroz’a katılan HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay”a yönelik yoğun ve sıcak bir ilgi vardı.


KOMKAR”ın birçok yerde olduğu gibi Hamburg”da da her yıl geleneksel olarak kutladığı Newroz, Hamburg”da bu yıl da yine coşkuyla kutlandı ve kitlesel geçti. 24 Mart 2013 tarihinde KOMKAR tarafından gerçekleştirilen Newroz kutlamasına çok geniş ve büyük bir katılım vardı ve tutulan salon tıka basa doluydu.

 

Bu yılki Hamburg Newrozu”na konuk ve konuşmacı olarak katılan HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay”a yönelik yoğun ve sıcak bir ilgi vardı. Burkay”ın konuşması da ilgiyle dinlendi ve kutlamaya katılanlar tarafından coşkuyla alkışlandı.

 

Konuşmasında yurtdışında yaşayan Kürtlerin çalışmalarının önemine de değinen Kemal Burkay, Türkiye ve Kürdistan gündemindeki son sürece ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

Ülkedeki gelişmelere ilişkin olarak, “Biz, Kuzey Kürdistan”da silahların susmasını önemli bir adım olarak niteliyoruz. Ama bu tek başına sorunun çözümü olmaz. Sorunun çözümü için Kürt halkının tüm temel hakları tanınmalıdır. Eşitlik temelinde bir çözüm olmalıdır, bu da federal bir çözümdür. Kürt halkı çoğunluk oluşturduğu kendi bölgesinde kendi kendisini yönetmeli, Kürtçe ikinci resmi dil ve eğitim dili olmalıdır.” diyen HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, konuşmasında şunlara da değindi:

 

“Yurt dışındaki Kürtler de Kürt dilini ve kültürünü buralarda yaşatmak için çok büyük çabalar gösterdiler. Bunlardan bir tanesi de Newroz”un kutlanmasıdır. Ben geçmişte de birçok kereler Hamburg”a geldim ve Newroz geceleri yine böyle çok kalabalık ve geniş katılımlı geçiyordu. Yurt içine döndükten sonra bugün burada tekrar aranızdayım ve bundan dolayı çok mutluyum.

Bu arada şunu da belirteyim, 1970″ten bu yana neredeyse üç nesil geçti. Ben ilk olarak 1972 yılında Almanya”ya gelmiştim. O zamanlar burada iki nesil vardı; çoğu işçiydi, bazıları da öğrenci. Onlar yaşlandılar artık. Bazıları da artık aramızda değiller ne yazık ki. Sonra ikinci ve üçüncü nesil geldi. Şimdi de bir dördüncü nesil var aramızda.”

 

Burkay konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Yurtdışındaki insanlarımızın diline ve kültürlerine sahip çıkmaları zamanın bizi eritemediğini gösteriyor. Biz yaşlansak da, bizden bir sonraki kuşak yaşlanmaya başlasa da gençlerimiz ve çocuklarımız yetişiyor, yani Kürt halkının yurtdışındaki temsilcileri ayaktalar ve örgütlü olmayı sürdürüyorlar. Bundan dolayı siz yurtdışındaki insanlarımızı kutlarım ve bunun devam etmesini dilerim.”

 

Konuşmasında Türkiye”deki ve Kürdistan”daki gelişmeleri de değerlendiren Kemal Burkay, son süreçle ilgili olarak da şunlara değindi:

“Değerli arkadaşlar, bildiğiniz gibi ülkede yeni bir süreçten söz ediliyor. Bu, silahları susturmak ve PKK”nın silahları toptan bırakması süreci olarak adlandırılıyor. Salt bununla sınırlı olsa bile bu bence çok önemli bir adım. Silahların susması ülkemizde siyasetin normalleşmesi için çok önemlidir. Türkiye bir bütün olarak yüz yıla yakın süredir askeri bir vesayetin altında yönetiliyordu. Yani sivil hükümetler bile ülkenin en önemli meseleleri hakkında karar veremiyorlardı, askerler karar veriyordu. Bu durum son yıllarda askeri vesayetin geriletilmesiyle önemli ölçüde ortadan kalkmaya başladı. Artık Kürt siyaseti de silahların gölgesinde olmayı sürdüremez. Bu saatten sonra silahlar susmalı ve bu olduğu zaman inanıyorum ki Kürt siyaseti bir bütün olarak özgürleşecektir. Silahların gölgesinde bir politika olmaz. Ben şuna inanıyorum, Türkiye sınırları içerisinde bulunan 20-25 milyon Kürt halkı siyasal mücadeleyle haklarına kavuşacaktır. Hiçbir güç bunu önleyemez.”

 

Suriye”deki savaş durumu ve Kürdistan”ın o bölgedeki batı parçasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kemal Burkay şunları söyledi:

“Bugün Kürdistan”ın batı parçasında, yani Suriye bölgesinde yaşayan kardeşlerimiz çok önemli bir değişimin eşiğindeler. İnanıyorum ki çok sürmeden Suriye”deki değişim sonuçlanacak, bu kanlı savaş duracak ve Suriye”de demokratik ve federal bir rejimin temelleri atılacak. Suriye sorununun çözümü buna bağlıdır ve inanıyorum ki bu olduğu zaman oradaki kardeşlerimiz de Güney Kürdistan”da olduğu gibi kendi bölgelerinde kendi kendilerini yöneteceklerdir. Ardından Doğu Kürdistan”a da sıra gelecek. Şunu diyorum, önümüzdeki yıllarda, bu ne kadar sürer şimdiden tam söyleyemeyiz, üç yıl, beş yıl, ya da on yıl, ama Kürt halkı tüm parçalarda özgürlüğüne kavuşacaktır. Bundan hiç kuşkum yok.”

 

KOMKAR Hamburg Dernek Başkanı Şeref Akgül”ün selamlama konuşmasıyla başlayan Hamburg Newrozu”na katılan KOMKAR Almanya Başkanı Dr. Şükrü Güler de bir konuşma yaptı ve konuşmasında KOMKAR”ın Almanya”daki çalışmalarının önemine değindi. SPD Hambur Eyalet Milletvekili Kazım Abacı ve Hamburg Eyaleti eski milletvekillerinden Mahmut Erdem”in de katıldığı Newroz kutlamasında Kürt sanatçı ve şarkıcıları Şivan Perwer, Mikail Aslan, Delil Dilanar ve Mızgin Kılıç da sahne aldılar ve seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılarla da gecenin coşkulu ve keyifli geçmesini sağladılar.

 

About Post Author