24 C
Diyarbakır
Pazartesi, Ağustos 15, 2022

KADIN SORUNU

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

Türkiye’de kadın; eğitim, kültür, politika, sanat ve benzeri siyasal ve toplumsal tüm alanlarda ikincil konumdadır. Partimiz, cinsiyetçi ideoloji ve tutumlardan kaynaklanan ve yüzlerce yıla dayanan bu durumun değişmesi için tüm hayat alanlarında pozitif ayrımcılık ilkesinin işletilmesi gerektiğine inanır.

Bu amaçla kadının toplumsal yaşama katılımını güçlendiren çocuk bakımı sorunu giderilecek; mahalle ve semtlerde çocuk bakım evleri ve kreşler açılacaktır.
Hukuksal düzende kadını erkeğe tabii kılan tüm yasalar değiştirilecek, bunların maddi yaşam içinde uygulanabilmesi için gerekli önlemler alınacaktır.

Partimiz erkek ağırlıklı siyasetten rahatsızlık duyuyor. Kadının bu alanda hak ettiği yere sahip olabilmesi için gerekli önlemler alınacak, yasal düzenlemeler yapılacaktır. Kadına uygulanan şiddet, toplumun ve bireyin kendine duyduğu güvensizlikten kaynaklanıyor. Türkiye toplumunun, kadının onurunu inciten bu utançtan kurtarılması için etkin önlemler alınacak, kadına uygulanan her türlü şiddet cezalandırılacaktır.

Kadını ikincil konumda bırakılmasına yol açan geleneklerin son bulması ve kadının saygın bir konuma gelmesi için iş ve meslek edinmeleri özendirilecek, bunun için gerekli kredi ve projelendirmeler faizsiz sağlanacaktır.

Partimiz şiddete uğrayan kadınların korunabilecekleri sığınma evlerinin kurulmasını destekler ve teşvik eder.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Pazartesi, Ağustos 15, 2022