GÜNCEL

HAK-PAR Genel başkanı Düzgün Kaplan; Mersin Sanayi ve İş adamları Derneği’ni MESİAD’ı ziyaret etti.

HAK-PAR Genel başkanı Düzgün Kaplan;
Mersin Sanayi ve İş adamları Derneği’ni MESİAD’ı ziyaret etti.

 

HAK-PAR Genel başkanı Düzgün Kaplan, Genel başkan yardımcıları Mehmet Sevinç, Selvi Aslan, PM üyesi Hüseyin Özdemir ile HAK-PAR Mersin İl yönetim kurulu üyesi Mehmet Ali Keştan’dan oluşan heyet, Mersin’de çeşitli sivil toplum örgütlerini ziyaret etti.

22. 09. 2023 tarihinde Mersin Sanayi ve İş adamları Derneği’ni ziyaret eden HAK-PAR heyeti’ni dernek başkanı Hasan Engin karşıladı ve HAK-PAR Genel başkanının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kendilerini kabul ettikleri için teşekkürlerini ifade eden Düzgün kaplan, HAK-PAR’ın temel politikaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin çözüme kavuşturulmayan en temel yapısal meselesinin Kürt meselesi olduğunu ifade eden Düzgün Kaplan; ‘Devlet bu sorunu çözmüyor, inkâr ve bastırma yoluyla bir diğer kuşağa büyüterek aktarıyor.
Bu sorunda izlenen baskı politikaları Türkiye’nin gerçek anlamda demokratikleşmesini de frenliyor, ekonomik gelişimini de önlüyor.

Biz bu sorunun barışçıl, demokratik yollarla, diyalogla çözülmesini, Türkiye’nin çokuluslu çok kültürlü yapısına uygun bir idari yapılanmaya gidilmesini istiyoruz. Adil, eşitlikçi bir çözüm mümkün. Pekçok ülke bu türden sorunlarını federal bir idari yapılanmaya giderek çözmüşler’ dedi.

Düzgün Kaplan, Türkiye’de mevcut siyasetin tıkandığını, ne Kürt meselesinde, Alevi meselesinde ne demokratikleşme alanında, ne de adil bir ekonomik sitem inşa etmede çözümler üretemediğini. Toplumda yükselen ve her gün büyüyen bir değişim arzusunun olduğunu, HAK-PAR’ın da bu değişim taleplerine uygun bir pozisyon aldığını aktardı.

Samimi bir ortamda geçen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.22.09.2023

HAK-PAR Basın Bürosu

Post expires at 5:51pm on Pazar Eylül 22nd, 2024

About Post Author