GÜNCEL

HAK-PAR Genel başkanı Düzgün Kaplan; ‘Evet, şimdi HAK-PAR zamanıdır.’

HAK-PAR Genel başkanı Düzgün Kaplan;
‘Evet, şimdi HAK-PAR zamanıdır.’

 

 

20 Gün boyunca Kürt kentlerindeki HAK-PAR il /ilçe teşkilatlarını ziyaret eden, bazı Sivil Toplum Örgütleri ve kanaat önderleri ile görüşmeler gerçekleştiren HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan 20.09.2023 tarihinde HAK-PAR Adana il Örgütünü de ziyaret etti.

Ziyarette başkanlık Kurulu Üyesi Arif Sevinç ve PM üyesi Şerif Saydam da hazır bulundu.

Kürt kentlerindeki temasları hakkında bilgiler sunan, gözlemlerini aktaran Genel başkan Düzgün Kaplan, özetle şunları söyledi;
‘Seçimlerden henüz çıkılsa da, Türkiye’de ekonomik ve siyasal kriz devem ediyor.
Türkiye’nin başta Kürt meselesi Alevi meselesi gibi yapısal sorunları da ağırlaşarak devam ediyor.

Geniş halk kesimleri artan hayat pahalılığı altında gerçekten inliyor. İşçi de, çiftçi de, esnafta, emeklide şiddetli bir biçimde gelecek kaygısı yaşıyor. Mevcut iktidardan bir beklentileri kalmamış. Markete, pazara çıkan herkes, evine, bu düzene, bu ekonomi politikalarına bu yönetim anlayışına ateş püskürerek dönüyor. Ancak bu öfkeyi, bu itirazları derleyip toparlayacak inandırıcı, sağlıklı, cesur politikalar, projeler sunacak bir muhalefet de görmüyor. Kısacası Türkiye tıpkı 2000’li yılların başındaki gibi bir çıkış ve değişim bekliyor.

Kürtler açısından da benzer bir tıkanıklık ve çaresizlik durumu söz konusu. Sözde Kürtler adına siyaset yapanların düzen partilerine kuyruk olmaları, sömürgeci partiler arasında bir uçtan diğer uca savrulmaları büyük bir yozlaşma yaratmış. Kürt halkı da bir çıkış arıyor. Şiddeti esas alan, şiddetin vesayetinden kurtulamayan, yerel seslere kulak tıkayarak Kürt kentlerine, Kürt olmayan ‘vekiller’ atayan siyasetten bıkmış usanmış. Şiddeti dışlayan, sorunlara diyalogla- barışçıl, adil çözümler üretebilecek, güçlü istikrarlı, güven veren yeni bir hareketin önde çıkmasını bekliyor.

Ben, bu gezim sırasındaki temaslarımda, aslında Kürt halkının özlemlerine cevabın HAK-PAR politikaları olduğunu bir kez daha gördüm. Evet şimdi HAK-PAR zamanıdır.
Kendimizi daha da güçlendirmeli, hazırlamalı ve daha görünür kılmalıyız.

İl/ilçe teşkilatlarımızı daha aktif, halkla daha sık diyalog içinde olan yapılar haline getirmeliyiz.

Önümüzdeki yerel seçim çalışmaları dahil her olanağı HAK-PAR’ı daha güçlendirmenin, Kürt yurtsever hareketlerinin doğru bir politik zeminde ortaklaşmasının bir vesilesi yapmalıyız.

HAK-PAR Kürt yurtsever hareketlerinin olumlu mirası üzerinde yükselen sağlam bir partidir. Bugün seçimlere de katılma hakkını elde edebilmiş, halkımıza yurtsever seçenekler sunabilecek bir potansiyeli var.

Biz bu olanağı tüm yurtsever parti, hareket ve kadrolarla paylaşmaya, birlikte hareket etmeye hazırız.

Evet, biz bir dava partisiyiz, hedefimiz büyük.
Ancak sabırla, adım adım hedefimize yürüyeceğiz.

Zaman zaman Kürt yurtsever kadroları kendi kentlerinde belediye başkanlıklarını kazanmış olsalar da o zamanki koşullar, rejimin baskıları, Kürt kadroların deneyimsizlikleri vs. nedenlerle iz bırakan, uzun süreli bir ‘yurtsever belediyecilik’ örneği bırakamadılar. Acaba 2024 seçimlerini yurtsever belediyecilik geleneğinin temeli haline getirebilir miyiz? Bu amaçla tüm Kürt yurtseverleri el ele verebilirler mi?

Önümüzdeki süreçte bunun cevaplarını arayacağız’ 21.09.2023

HAK-PAR Basın Bürosu

Post expires at 8:36pm on Cumartesi Eylül 21st, 2024

About Post Author