GÜNCEL

8 Mart kutlu olsun!

abi_3.jpg - 48.73 Kb

Bugün 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü. Kadın sorununu hatırlamak, bu konuda konuşmak elbet 8 Mart gününe özgü olmamalı; bu konu sürekli olarak ülkenin gündeminde olmalı.

Ülkemizde kadın sorunu, toplumsal hayatın hemen her alanında kadınlar aleyhine var olan eşitsizlikle, kadınlara yönelik baskı ile süregelmekte. Ekonomik ve siyasal alandaki türlü eşitsizlikler bir yana, kadına yönelik şiddet akıl almaz boyutlardadır. Her gün nerdeyse 3-4 kadın eşleri veya yakınları tarafından katledilmekte. Bu vicdanları isyan ettirecek bir durumdur.

Biz Hak ve Özgürlükler Partisi olarak bunu sık sık, çeşitli vesilelerle dile getiriyoruz. Kadınların eşitlik mücadelesini ve kadına yönelik şiddetin engellenmesini özgürlük ve demokrasi mücadelemizin bir parçası olarak görüyoruz. Bu konuyu yıl boyu çeşitli platformlarda ve çeşitli açıklamalarımızda dile getirdik. 30 Mart Yerel Seçimleri nedeniyle yayınladığımız bildirgede de bu konuya, “Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddetin Engellenmesi” başlığı altında geniş yer ayırdık.

Partimiz kadınların siyasal alanda aktif biçimde yer alması için çaba göstermektedir. 30 Mart yerel seçimleri nedeniyle listelerimizde birçok kadın aday yer almaktadır. Bunlardan altısı büyükşehir belediye başkan adaylarıdır (Ankara, Antakya, Diyarbakır, Tekirdağ, Balıkesir ve Sakarya).

İnsanlığın bilimsel ve teknik alanda, kültür alanında bunca geliştiği bir aşamada, şu 21. Yüzyılda bile kadınların süregelen eşitsiz durumu ve kadına yönelik şiddet, insanlık için bir ayıptır. Bu ayıp da, başka benzerleri gibi, insanlığın hayatından tümüyle kalkıncaya kadar bu mücadele devam edecek.

8 Mart nedeniyle bir kez daha ülkemizin ve bütün dünya kadınlarının mücadele gününü kutlar, yanlarında olduğumuzu belirtiriz.

Kemal Burkay

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı

8 Mart 2014

About Post Author