Burkay: HAK-PAR’a oy verin ki sorunların çözümüne, barışa ve demokrasiye hizmet etsin

HAK-PAR Manisa İl Örgütü’nün aday tanıtımı ve diğer seçim çalışmaları kapsamında düzenlediği kapalı salon toplantısı 2 Mart günü gerçekleşti.

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, 2 Mart günü HAK-PAR’ın İzmir Büyükşehir adayı Ali Reşat Öztürk ve diğer partililerle birlikte seçim otobüsünün de içinde olduğu bir konvoy halinde İzmir’den Manisa’ya geçtiler. Şehir girişinde partililer tarafından karşılandılar.

Şehir içinde Kürtçe-Türkçe anonslar, parti marşı ve Kürt müziği eşliğinde atılan turun ardından toplantı salonuna gelindi. Manisa HAK-PAR İl Başkanı Bedri Çınar, yaptığı açış konuşmasından sonra Genel Başkan Kemal Burkay’ı kürsüye davet etti. Burkay Kürtçe olarak kitleyi selamladı, daha sonra Türkçe olarak yaptığı konuşmada Partilerinin seçim çalışmasından söz ederek şöyle dedi:

“54 ilde seçimlere katılıyoruz. Birkaç istisnanın dışında hemen hemen bütün büyükşehir belediye başkanlıkları için, pek çok il ve ilçe belediye başkanlığı için, bunun yanı sıra belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için aday gösterdik. Seçim çalışmalarımız yoğun biçimde devam ediyor.

“Seçimlere girmekten amacımız, çeşitli vesilelerle belirttiğimiz gibi, her şeyden önce, Partimizi kitlelere tanıtmak, diğer partilerden farkımızı, görüşlerimizi kitlelere iletmektir. Bir parti eğer kendisinden önce var olan partilerden farklı değilse ona ihtiyaç yoktur. Ama biz HAK-PAR olarak farklı bir partiyiz. Her şeyden önce, on yıllardır çözüm bulamamış ülkenin en önemli sorunları için doğru tespitlerimiz ve çözüm önerilerimiz var.

“Bunların başında Kürt sorunu geliyor. Biz Kürt sorununun, Kürt halkının tüm temel hakları tanınarak, eşitlik temelinde, yani adil biçimde çözümünü istiyoruz. Bunun biçimi federasyondur. Federal çözüm, bazılarının sandığı ya da göstermek istediği gibi bölünme değil, bir arada yaşamanın biçimidir. Dünyanın en büyük ülkeleri ve pek çok uygar ülke federal bir sisteme sahiptir. Biz Kürtçenin Türkçenin yanı sıra resmi dil olmasını öneriyoruz. Farklı dil ve kültürleri barındıran pek çok uygar ülkede birden çok resmi dil geçerlidir. Böylece biz Kürt sorununda eşitlik temelinde gerçekçi bir çözümü isteyen tek partiyiz. Başka hiçbir neden olmasa bile, salt bu nedenle bile ülkenin HAK-PAR’a ihtiyacı var. Türkiye’nin barışa ulaşmasının ve demokratikleşmesinin önünü böylesine bir çözüm açabilir.”

Burkay daha sonra Alevi sorunundan söz ederek şöyle dedi: “Türkiye’nin diğer bir önemli sorunu Alevi sorunudur. Bu sorun da geçmişten kalmış, Aleviler de Kürtler gibi türlü baskılar görmüşlerdir. Zaten Alevilerin önemli bir bölümü aynı zamanda Kürttür. Son yıllarda bu alanda da olumlu bir değişim var, Aleviler artık dernekler kurabiliyor, cem ayinlerini açıkça yapabiliyorlar. Ama Alevi sorunu tümden çözülmüş değil. Örneğin cem evlerinin statüsü hala tanınmadı. Alevi sorunu da onların haklı talepleri karşılanarak çözülebilir.”

Burkay daha sonra partilerinin ileri bir demokrasiden yana olduğunu, kadın hakları, emekçilerin hakları, çevre ve kent sorunları dahil, her alanda temel hak ve özgürlükleri, değişimi, insanca bir yaşamı savunduğunu dile getirdi ve şöyle dedi. “Diyebilirim ki şu anda sahnedeki partiler içinde ülke sorunlarının çözülmesi bakımından, en iyi, en demokratik programa sahibiz. Bu nedenle oylarınıza talibiz.  Manisa’da değerli arkadaşım Nevzat Teker Büyükşehir Belediye Başkan Adayı. Onu ve diğer adaylarımızı desteklemenizi bekliyorum. Yerel seçimlerde oy kullanırken, ‘bu parti kazanamaz, kazanacak bir partiye oy verelim’ diye düşünmek yanlış olur. Güçlüye değil, doğruya oy vermelisiniz. Öyle partiler var ki 40 yıl, hatta 90 yıldır varlar, ülkeyi uzun zaman yönetme şansını da buldular, ama sorunları çözemediler. Çünkü sorun çözmeye elverir bir programları ve böyle bir niyetleri yok. Asıl onlara oy verdiğiniz zaman oyunuz boşa gidecektir. HAK-PAR’a oy verin ki partimiz güçlensin, etkisi artsın. HAK-PAR’a oy verin ki sorunların çözümüne, barışa ve demokrasiye hizmet etsin. ”

“Bizim daha şimdiden ülke politikasında küçümsenmeyecek bir etkimiz var. Eşitlikçi ve barışı çözümü savunuyoruz. Federasyon isteğimiz dahil, taleplerimiz toplumda yankı buluyor.”

Burkay’ın konuşmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Reşat Öztürk ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nevzat Teker birer konuşma yaptılar.

Ali Reşat Öztürk konuşmasında şöyle dedi: “İyi bir belediyecilik hizmeti konusunda diğer partilerden daha çok iddia sahibiyiz. Daha iyi ve adil bir hizmet sunabiliriz; modern, temiz yaşanılır bir İzmir yaratmak için kent halkıyla birlikte çalışacağız.”

Manisa Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Nevzat Teker de konuşmasında Manisa’da belediyecilik uygulamalarıyla ilgi eleştirilerini dile getirdi. Belediye yönetiminin mahallelere hizmet götürmekte adil davranmadığını söyledi. “Denenmiş partilere oy vermenin bir yararı yok, doğru politikaları destekleyin, HAK-PAR’a oy verin,” dedi.

Konuşmalar ilgiyle izlendi. Toplantı müzik eşliğinde çekilen govendle ve coşkuyla son buldu.

HAK-PAR Basın Bürosu

 

 

 

About Post Author

Scroll to Top