GÜNCEL

İnci Kayım Burkay Dırban’da toprağa verildi

 


18 Şubat günü Ankara’da vefat eden HAK-PAR’ın emektar üyelerinden İnci Kayım Burkay 19 Şubat günü, doğduğu köy olan Dersim’in Mazgirt İlçesi Dırban (Kızılkale) köyünde toprağa verildi. Cenaze törenine yakın akrabaları ile Dırban ve çevre köylülerin yanı sıra, Ankara, Dersim, Diyarbakır, Elazığ ve Mardin’den partililer katıldı. Genel Başkan Yardımcıları Fehmi Demir, Hasan Dağtekin, Alaeddin Aras, Reşit Deli ve Derviş Korkmaz da bunlar arasında idiler.

Yapılan dini törenden sonra Mezarı başında kardeşi ve HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, Kürtçe olarak yaptığı konuşmada Ablası İnci ile birlikte büyüdüklerini, ortak birçok anılarının olduğunu anlatarak şöyle dedi:

“Yas ve şenlik biz Kürtlerin yaşamında önemli olaylardır. Evlilikleri ve doğumları kutlarız. Çocukluk günlerimde doğum olayının nasıl günler süren şenliklerle kutlandığını bugün gibi hatırlarım. Bunun yanı sıra ölüm durumunda da acıları paylaşırız. Bugün de bunun için buradayız.

İnci ile birlikte büyüdüm. Eğitmenli okulu aynı sınıfta okuduk. Bu köylü kızı bir bakıma hayat yolunu kendi çizdi.  1958 yılında Ankara’ya geldi, Tıp Fakültesi Hastanesi’nde iş buldu, orada evlendi ve ömrünün 56 yılını Ankara’da geçirdi. Ama toprağıyla bağını koparmadı ve köyüne, annesinin yanına gömülmeyi vasiyet etti. Böylece bugün onun bu dileğini yerine getirdik.

İnci, kardeşim olmanın yanı sıra, Kürt legal siyasetinde de HEP’ten itibaren yer aldı, elinden geldiğince Kürt halkının ve emekçilerin özgürlük ve demokrasi mücadelesine destek verdi. HAK-PAR’ın da üyesi idi ve sağlığının elverdiği güne kadar görevlerini sürdürdü. Onun içindir ki bugün burada, mezarı başında akraba ve komşularımızın yanı sıra, Mardin’den, Diyarbakır’dan, Siirt’ten, Elazığ ve Dersim’den arkadaşlarımız, dostlarımız, partililerimiz var.  Bunun içindir ki yurt içi ve yurt dışından acımızı paylaşan mesajlar yağıyor. Bu bize onur veriyor ve bunun için hepinize teşekkür ediyorum. . İnci huzur içinde uyusun!”

Daha sonra Burkay ailesi dostlarının ve arkadaşlarının taziye dileklerini kabul etti.

HAK-PAR Basın Bürosu

19 Şubat 2014

 

 

 

About Post Author