GÜNCEL

HAK-PAR aday tanıtım toplantısı-Ankara

Burkay seçmene çağrıda bulundu: “Güçlüye değil, doğruya oy verin!”

HAK-PAR seçim çalışmaları sürüyor. Diyarbakır ve Çukurova toplantılarının ardından 1 Şubat günü Ankara’da, Alba Otel’de HAK-PAR’ın İç Anadolu, Marmara ve Ege adaylarının tanıtımı için bir toplantı düzenlendi.

HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Demir yaptığı açış konuşmasında konukları ve partilileri selamladı ve Genel Başkan Kemal Burkay’ı konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.

Kürtçe olarak başladığı konuşmasına Türkçe olarak devam eden Burkay şöyle dedi: “HAK-PAR olarak geniş bir alanda seçimlere katılıyoruz. Bununla hem genel olarak ülke sorunlarına ilişkin tespitlerimizi ve çözüm önerilerimizi hem de özel olarak yerel yönetimlere ilişkin görüşlerimizi, projelerimizi kitlelere ileteceğiz. HAK-PAR ülkenin temel sorunları konusunda açık tespitleri ve çözüm önerileri olan bir partidir. Bu sorunların başında onlarca yıldır, hatta Osmanlıdan bu yana iki yüzyıldır çözüm bulamayan ve bu nedenle de sürüp gelen ve ülkemize ve halklarımıza büyük bedellere mal olan Kürt sorunu geliyor. Biz Kürt sorununun eşitlik temelinde çözümünü öneriyoruz, bunun biçimi ise federalizmdir. Federasyon bölünme değil, barış içinde birlikte yaşamanın biçimidir.”

 

Burkay daha sonra Alevi sorununun çözümü ve laiklikten söz ederek şöyle dedi. “Bu ülkede iddia edildiği gibi gerçek laiklik hiçbir dönemde var olmadı. 15-20 milyonluk Alevi kitlesinin baskı altında olduğu, uzun yıllar kimliğini inkar etmek zorunda kaldığı bir ülkede laiklikten söz edilebilir mi? Bunun yanı sıra gayrimüslimler ve Ezidi Kürtler de baskılara uğrayan kesimler arasındadır. Hatta Sünni Müslümanlar bile zaman zaman baskılara hedef oldular. Eğitim ve kamu alanındaki başörtüsü yasağı bunun örneğidir. Biz gerçek bir laiklikten yanayız. Bu ise hiçbir inanca baskı yapmayan, hiçbir inanca ise imtiyaz tanımayan bir sistemdir.”

Burkay konuşmasına devamla  Avrupa Birliği standartlarında bir demokratikleşme için çalıştıklarını söyledi. “AB çağımızda demokrasi ve barış bakımından örnek projedir ve biz AB üyeliğinden yanayız,” dedi. Kadın haklarına, işçi haklarına, çevrenin korunmasına verdikleri önemi anlattı ve şöyle dedi. “Doğal çevreyi, bitki ve canlıları korumak hem bugünkü hem de gelecek kuşaklar bakımından önemlidir. Kentler insanın rahat soluk alacağı, yaşamını kolaylaştıran bir biçimde planlanmalıdır. Biz belediyecilik hizmetlerinde bu bakımdan dünyamızda gelişmiş Kuzey ülkeleri, Kanada ve Avustralya’daki kentleri örnek alacağız.”

Burkay şöyle devam etti: “Tüm bu nedenlerle biz halkın oyunu hak ediyoruz. Çünkü biz Kürt ve Alevi sorunlarının eşitlik ve adalet temelinde çözümü için net ve yeterli bir programa sahibiz. Biz çağdaş, ileri bir demokrasiyi savunuyoruz. Biz çağdaş, insanı ve doğayı gözeten bir yerel yönetim politikası izliyoruz. Arkadaşlarımız bu sağlıklı, doğru politikaya duydukları güvenle enerji ile çalışmalılar. Uzun siyasi deneyimimle biliyorum ki bir tek kişi bile enerji ile çalıştığında çok iyi sonuçlar alabilir. Ama biz aynı zamanda iyi bir ekip çalışması yapmalıyız.”

Burkay, seçmenlere de çağrıda bulunarak şöyle dedi: “Oyunuzu kullanırken güçlüler arasında bir tercih yapmayın, doğru ile yanlış arasında tercih yapın. Sorunlara kim doğru tespit koyuyor, kim doğru çözüm öneriyor buna bakın. Yanlışa ve sorun çözmeyecek olana verdiğiniz oy boşa gider. Doğruya vereceğiniz oy ise onu büyütür güçlendirir ve sorunların çözümüne yardımcı olur.”

Burkay bu toplantıda İç Anadolu, Ege ve Marmara Bölgesi Belediye Başkan adaylarının bir bölümünü tanıtacaklarından söz ederek, “Aday tespit çalışmalarımız devam ediyor. Belediye başkanlıklarının yanı sıra pek çok yerde belediye meclisleri ve il genel meclisleri için de aday gösteriyoruz,” dedi.

Burkay’ın konuşmasının ardından Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Demir, her üç bölgede saptanmış belediye başkan adaylarının adlarını okuyarak sahneye çağırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı ve HAK-PAR’ın seçim çalışmalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı M. Celal Baykara yaptığı konuşmada seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi, “seçimde en iyi sonucu almak için çaba gösteriyoruz,” dedi.

Adaylar ve aday oldukları il ve ilçeler şöyle:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Mehmet Celal Baykara

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Ayşe Çelik

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Ali Reşat Öztürk

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Mustafa Aytaş

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Reşat Behçet

Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Şinasi Şahin

Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Nevzat Teker

Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Burhan Çınar

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Ferhat Günden

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Hikmet Can

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Derviş Korkmaz

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Eda Teker

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Halit Kahraman

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı: Süreyya Ercan Kara

Edirne Belediyesi Başkan Adayı: Esra Denktaş

Kırklareli Belediyesi Başkan Adayı: Sultan Söylemez

Yalova Belediyesi Başkan Adayı: Mehmet Ölçer

Çanakkale Belediyesi Başkan Adayı: Celile Demir

Sakarya Belediye Başkan Adayı: Azize Akçan

Ankara-Bala İlçesi Belediye Başkan Adayı: Haydar Cihaner

Konya Selçuk İlçesi Belediye Başkan Adayı: Osman Sarıtaş

Aydın-Didim İlçesi Belediye Başkan Adayı: Ferhat Yücel

HAK-PAR Basın Bürosu

1 Şubat 2014

 

 

About Post Author