GÜNCEL

HAK-PAR’dan Êzidi Mağdurlara Ziyaret

HAK-PAR Diyarbakır İl Örgütü adına bir heyet dün (15 Ağustos 2014 tarihinde) Şengal katliamından kaçarak Diyarbakır Sümer Parka yerleştirilen Êzdi aileleri ziyaret etti.

HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, Diyarbakır İl Başkanı Vasıf Kahraman, parti yöneticilerinden Zeki Ekinci, Selahattin Yalçın, Hatice Tunar, Vedat Dede, Mustafa Vural ve Turan İl’den oluşan HAK-PAR heyeti Sümer Park’a yerleştirilen Êzdi mağdurlara geçmiş olsun dileğinde bulundu ve vahşi IŞİD çetelerinin Şengal’de Êzdi hakımıza karşı gerçekleştirdiği katliamı kınadı. Êzdi mağdurlar ise Şengal katliamında yaşadıkları trajediyi anlatarak bu sorunun kamuoyuna mal edilmesi çağrısında bulundu.

 

Êzdi aileler adına konuşan Mecit Hasan ve Adnan Heyderi, HAK-PAR heyetinin ziyaretinden duydukları memnuniyeti ifade etti. Êzdi yurttaşlar yaşadıkları katliam ile ilgili olarak şunları dile getirdi. ‘Barbar IŞİD çeteleri Şengal’de yaşayan Êzdilere karşı bir jenosid gerçekleştirdi. Şu anda 2500 yurttaşımızın akıbeti belirsiz. Çoğunun öldürüldüğünü düşünüyoruz. IŞİD çeteleri Êzdileri Müslüman olmaya zorladılar. Bunu kabul etmeyenleri katlettiler. İçlerinde kadın ve çocukların bulunduğu binlerce kardeşlerimizin durumu açığa kavuşturulmalı. Bölgede 500 bin dolayında insan yerini yurdunu terk etti, hepsi açlık, susuzluk ve ölümle cebelleşiyor. Bunların içinde Süryaniler ve Türkmenler de var. Biz pasaportu olanlar buraya ulaşabildik. Ama on binlerce insan hala Habur Sınırı’nda geçmeyi bekliyor. Biz bu konunun kamuoyuna mal edilmesini istiyoruz. Uluslararası kamuoyu bu konuda bir an önce harekete geçmeli. Bu gün IŞİD belasının önü alınmazsa yarın bu belanın herkese zarar verebileceği anlatılmalı. Avrupa devletleri kendi yurttaşlarının bu çetelere katılmasına fırsat vermemeli. IŞİD çetelerinin yaptığı vahşetin İslam dini ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bunların yaptığı İslam dinine de zarar veriyor. Bu çetelere karşı bir an önce tedbir alınmalıdır.’

HAK-PAR heyeti adına Bayram Bozyel, Êzdi yurttaşların yaşadıkları acıyı derinden paylaştıklarını ve mağdurlarla her türlü dayanışmaya hazır olduklarını dile getirdi. Bozyel konuşmasında uluslar arası güçlerin de katkısı ile Kürdistan Bölgesi’nin ve peşmergenin IŞİD çeteleri hakkında mutlaka geleceğini ve Êzdi kardeşlerimizin en kısa zamanda ata topraklarına dönebileceklerini umduklarını belirtti.

IŞİD’in gerçekleştirdiği katliamdan kaçan Êzdi Kürtlerden bir kısmı Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi tesislerine yerleştirilirken, önemli bir kısmı ise hala Slopi, Cizre, Midyat ve çevre ilçelerde belediyelerin gösterdiği noktalarda, güç koşullarda yaşam savaşını sürdürüyor. Edinilen bilgilere göre belli bazı aileler ise Türkiye’nin batı kentlerine ulaşmış durumda. 

About Post Author