GÜNCEL

HAK-PAR: Özgürlüğün, Çözümün ve Barışın Partisi (*)

Ülkemizin her alanda hak ve özgürlük;

yani gerçek bir demokrasi isteyen;

barış isteyen;

iş, ekmek ve insanca bir yaşam isteyen tüm kadınları ve erkekleri!

Biz HAK-PAR olarak buna talibiz. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde yazılı tüm hakların bu ülkede eksiksiz gerçekleşmesini istiyoruz.

Avrupa Birliği standartlarında çağdaş, ileri bir demokrasiyi savunuyoruz. AB üyeliği için gerekli reformların bir an önce tamamlanmasını istiyoruz.

 

Biz HAK-PAR olarak sorunların barışçı ve uygarca yöntemlerle çözülmesini istiyoruz. Bu sorunların başında Kürt sorunu geliyor.

Kürt sorunu böylesine çağdaş hukuka uygun, eşitlikçi, barışçı bir yöntemle çözülmediği için bu ülkenin halkları çok büyük bedeller ödediler. Son olarak 30-40 yıllık bir çatışma döneminden geçtik. Ancak, baskı ve yok sayma gibi, şiddet ve savaşın da çözüm olmadığı bir kez daha görüldü.

Bu nedenle bir süreden beri silahlar yeniden susmuş ve toplum barışçı bir çözüm arıyor. Bu fırsat da kaçmamalı. PKK silah bırakma konusunda kararlı olmalı, devlet ise Kürt sorununun çözümü için bir an önce kapsamlı, cesur adımlar atmalı.

Biz HAK-PAR olarak bu sorunun eşitlik temelinde çözümünden yanayız. Bunun biçimi tüm dünyada federasyondur. Federasyon bölünme değil, bir arada, barış içinde özgürce yaşamanın biçimidir.

Bunun için, 12 Eylül Cunta Anayasası bir an önce kaldırılıp gerçekten demokratik, sivil bir anayasa yapılmalı. Yeni bir vatandaşlık tanımı benimsenmeli, anadilde eğitime, yerinden yönetime olanak veren bir sistem benimsenmeli ve tüm yasalar buna uygun biçimde demokratikleştirilmeli.

Biz HAK-PAR olarak ülkenin diğer bir önemli sorunu olan Alevi sorununun da yine eşitlik ve adalet temelinde çözümünden yanayız. Bunun yolu Alevilerin inançlarına ilişkin meşru taleplerinin kabul edilmesidir.

İnanç alanı tüm yurttaşlar için özgürleşmeli; devlet ne kimseye inancından dolayı baskı yapmalı, ne de imtiyaz tanımalı.

Bu iki önemli sorunumuzun çözümü ülkeye barış getirecek ve demokrasinin standartlarını yükseltecektir. Barış ortamı ülkemizin diğer önemli sorunlarının çözümü için de uygun bir ortam yaratacaktır.

Kaynaklar çatışmaya değil, yeni iş alanları açmaya; eğitime, sağlığa, konuta ve benzer yapıcı alanlara yönelecek, ülke gerçekten çağ atlayacaktır.

Bunun için kavgaya, şiddete değil, yeni bir anlayışa ve değişime ihtiyaç var. Biz değişimin partisiyiz.

Bu ülkenin özgürlük ve barış isteyen, değişim isteyen tüm kadınları ve erkekleri,

Bunun için el ele verelim, kaderimizi değiştirelim!

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ

HAK-PAR

————————————————————-

(*) HAK-PAR’ın 27 Ekim – 4 Kasım 2013 tarihleri arasında yaptığı Özgürlük ve Barış Yürüyüşü sırasında dağıttığı bildiri.

 

 

 

About Post Author