GÜNCEL

HAK-PAR Heyeti Dersim’de Burkay: “HAK-PAR önemli bir partidir, halkın isteklerinin sözcüsüdür.”

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Kemal Burkay ve beraberindeki heyet bugün Elazığ’dan Pertek üzeri Dersim’e geçti.  Pertek’ten, Parti otobüsünden yapılan Kürtçe ve Türkçe anonsla geçildi.

 

Dersim kent girişinde Diyarbakır’dan ve Mazgirt köylerinden gelen partililerle birleşen heyet bir konvoy halinde, Parti otobüsünden Kürtçe’nin iki lehçesinde (Kurmanci ve Dimilî) ve Türkçe yapılan anonslar, Parti marşı ve Kürtçe müzik eşliğinde kent içinde tur attı.

Belediye önünde seçim otobüsünden ve arabalarından inen partililer bildiriler dağıtarak ilerlediler. Daha sonra Genel Başkan Burkay seçim otobüsünün üzerinden alanda toplanan kitleye yönelik kısa bir konuşma yaptı.

“Sevgili hemşerilerim, bir kez daha aranızda bulunmaktan mutluyum” diyerek konuşmasına başlayan Burkay, şöyle devam etti: “Biz HAK-PAR olarak 14 ili kapsayan ‘Özgürlük ve Barış Yürüyüşü’nü başlattık. Dün Malatya ve Elazığ’daydık, bugün ise doğup büyüdüğüm topraklara, Dersim’e geldik.

“Partimiz HAK-PAR’la ilgili bilgi sahibisiniz. HAK-PAR diğer partilerden farklı önemli özellikleri olan bir partidir. Ülkenin yüz yüze olduğu tüm önemli sorunların çözümüne talibiz. Bunların başında yüz yılı aşkındır süre gelen Kürt sorunu geliyor. Bu sorun adil biçimde çözülmediği için bu ülkenin insanları büyük bedeller ödediler, çok acı çektiler. Biz sorunun eşitlik temelinde çözümünü istiyoruz. Bunun biçimi federasyondur. Federasyon bölünme değil, barış içinde bir arada yaşamanın biçimidir. Dünyanın pek çok uygar ülkesi federal bir yapıya sahiptir.

Biz mevcut partiler içinde programında federal çözüme yer veren tek partiyiz ve bundan onur duyuyoruz. Kürtler nüfusun çoğunluğunu oluşturdukları coğrafyada, yani Kürdistan’da kendi kendilerini yönetmeliler. Kürtçe Türkçenin yanı sıra resmi dil olmalı.

Bazıları bir ülkede ancak bir resmi dil olur diyorlar. Bu doğru değil. Pek çok ülkede birden çok resmi dil vardır.

Biz demokratik bir anayasa yapılarak ilkokuldan üniversiteye kadar anadilde eğitime olanak tanınmasını istiyoruz.”

Burkay daha sonra Alevi sorunundan söz ederek şöyle dedi: Bu ülkenin önemli sorunlarından biri de Alevi sorunudur. Bu sorun da Alevilerin haklı talepleri kabul edilerek adil biçimde çözülmelidir. Bunun için cem evlerinin statüsü tanınmalı, din dersi zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır. Elbet biz din dersinin tümden kaldırılmasını istemiyoruz; isteyen aileler çocuklarına din dersi verilebilmesini isteyebilir. Yani bu gönüllülük esasına dayanmalı.”

HAK-PAR’ın aynı zamanda Avrupa standartlarında bir demokrasiyi savunduğunu dile getiren Burkay, şöyle devam etti: HAK-PAR’ın bir özelliği de sorunların çözümü için barışçı yöntemleri seçmiş olmasıdır. Biz şiddete ve çatışmaya karşıyız.

“Tüm bu özellikleri nedeniyle, HAK-PAR halkın taleplerini dile getiren, özgürlük ve değişim isteyen kitlelerin sözcüsü olan önemli bir partidir. Biz şuna inanıyoruz. Doğru görüşleri, halkın istemlerini dile getiren bir parti büyür, gelişir. Aksine halkın taleplerini karşılamayan partiler küçülür ve silinirler. Biz HAK-PAR’ın bu ülkenin geleceği bakımından önemli bir parti olduğu kanısındayız.”

Burkay daha sonra yaklaşan seçimlerden söz ederek şöyle dedi:

“Biz seçime girme hakkı olan partilerden biriyiz ve yaklaşan yerel seçimlere mümkün olan en geniş alanda gireceğiz; belediye başkanlıkları, belediye meclisi üyelikleri ve il encümen üyelikleri için aday göstereceğiz. Bize destek olmanızı istiyoruz.”

Burkay konuşmasının sonunda bir kez daha kendilerine sıcak bir ilgi gösteren Dersimlilere teşekkür ederek parti otobüsünden idi. Partililer daha sonra HAK-PAR il merkezine geçtiler. Orada da Burkay medya mensuplarının bazı sorularını cevaplandırdı.

Daha sonra heyet Dersim’den ayrılarak Karakoçan’a geçti.

HAK-PAR Haber Merkezi

29 Ekim 2013

About Post Author