GÜNCEL

HAK-PAR’ın Hamburg’daki toplantısında HAK-PAR için seferberlik kararı çıktı

Hamburg’da KOMKAR ile HAK-PAR Yurtdışı Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri toplantıya ilgi büyüktü. Hamburg KOMKAR Dernek lokalinde gerçekleştirilen toplantının konuşmacıları HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Celal Baykara, HAK-PAR Yurtdışı Dayanışma Derneği Başkanı Fettah Tımar ile HAK-PAR Parti Meclisi Üyesi Necati Tank’tı.

Moderatörlüğünü KOMKAR MYK Üyesi Şeref Akgül’ün yaptığı toplantıda konuşmacılar ülkedeki gelişmelerin yanı sıra HAK-PAR’ın çalışmalarıyla ilgili de ayrıntılı bilgiler verdiler.  20 Ekim 2013 tarihinde gerçekleşen ve Fettah Tımar’ın konuşmasıyla başlayan halka açık toplantıda Tımar, Yurtdışı Dayanışma Derneği’nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. 9 Kasım 2013 tarihinde yurtdışındaki HAK-PAR taraftarlarıyla geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirileceğini açıklayan Fettah Tımar, HAK-PAR’a maddi ve manevi her tür yardımın büyük bir önem taşıdığını vurguladı. 9 Kasım’da Almanya’da yapılacak toplantıyı da sadece üyelerle sınırlı tutmayacaklarını, henüz üye olmamış olan ama HAK-PAR’a gönül vermiş ve HAK-PAR’ı destekleyen insanların katılımını da sağlayacaklarını söyledi.

Toplantının diğer konuşmacısı HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Celal Baykara ise uzun ve ayrıntılı bir konuşma yaptı. “KOMKAR ile HAK-PAR Yurtdışı Dayanışma Derneği’nin böylesi anlamlı toplantılar gerçekleştirmeleri bizler için oldukça sevindiricidir. HAK-PAR’ın bu gibi birlik ve dayanışmalara zaten çok ihtiyacı var.” diyerek konuşmasına başlayan Baykara, HAK-PAR’ın kısa bir süre önce Güney Kürdistan’a gerçekleştirdiği ziyaret, Kürdistan ve Türkiye’deki gelişmelerin yanı sıra yapılması düşünülen ve sıkça ertelenen Kürt Ulusal Kongresi’yle ilgili yaşanan sıkıntıları da anlattı.

12’inci yılını dolduran ve Kemal Burkay’ın Genel Başkan seçildiği son kongresinden bu yanadır HAK-PAR’ın daha fazla yerde örgütlenmeye başladığını, partiye ilginin gün geçtikçe arttığını ve partideki canlılığın artık gözle görülür bir düzeye ulaştığının da altını çizen M. Celal Baykara, “Yakın bir zaman içinde HAK-PAR’ın seçim otobüsüyle Kuzey Kürdistan’dan başlayacak bir gezi gerçekleştireceğiz. Bununla hem yeni bazı teşkilatlarımızın açılışını yapacağız, hem de bir anlamda 2014 yerel seçimleri için start da vermiş olacağız.” dedi.  HAK-PAR olarak yerel seçimlere çoğu yerde katılmayı hedeflediklerini söyleyen Baykara, adaylık başvurularının HAK-PAR Genel Merkezi’ne yapılabilineceğini, yapılan başvuruları değerlendireceklerini ve Aralık ayının sonunda sonuçlandıracaklarını söyledi. İttifaklara da açık olduklarını, ama bu ittifakların seçime girmeye hak kazanmış HAK-PAR çatısı altında hayata geçmesini istediklerini söyledi. HAK-PAR’ın yerel seçimlere kendi adıyla katılacağını, bunun artık kesinleşmiş bir karar olduğunu, çeşitli çevrelerle görüştüklerini ve onların cevaplarını beklediklerini, olası bir ittifakta da HAK-PAR adıyla seçimlere katılıp ortak bir seçim politikası oluşturabileceklerini söyledi.

HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Celal Baykara’dan sonra da Parti Meclisi Üyesi Necati Tank söz aldı. Diğer konuşmacılar tarafından dile getirilenlerin yeterli olduğunu söyleyen Tank, bazı teknik bilgiler verdi ve kısaca ülkedeki gözlemlerinden söz etti.

Toplantı daha sonra dinleyicilerin öneri ve sorularıyla sürdü. Hamburg’daki HAK-PAR üye ve taraftarları yerel seçimler döneminde seferber olacaklarını, maddi ve manevi her tür desteği sunacaklarını, imkanı elverenlerin de seçimlerden önce ülkeye gelip çalışmalarda aktif görev alacaklarını açıkladılar. 9 Kasım 2013 tarihinde HAK-PAR Dayanışma Derneği tarafından yapılacak olan geniş katılımlı toplantıda da yurtdışından HAK-PAR için maddi ve manevi bir seferberlik kararı çıkması yönünde öneriler yapıldı.

HAK-PAR Haber Merkezi

21 Ekim 2013

About Post Author