GÜNCEL

HAK-PAR heyeti ile İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin Görüşmesi

Genel Başkan Kemal Burkay ve dört Genel Başkan Yardımcısından (Reşit Deli, M. Celal Baykara, Bayram Bozyel ve Fehmi Demir) oluşan HAK-PAR heyeti 28 Eylül günü öğleden sonra Koyê kentine geçerek İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin Merkez Bürosunu ziyaret etti ve sıcak bir ilgiyle karşılandı.

 

Görüşmede İran Kürdistan Demokrat Partisi’nden Genel Sekreter Mustafa Hicri, Genel Sekreter Yardımcısı Hesen Şerifi, Politik Büro üyeleri Muhammed Nazif, Kerim Perwizi ve Rostem Cihangiri, Merkez Komitesi üyeleri Muhammed Salih Kadiri ile Lokman Mehfer vardılar.

Görüşme sırasında Burkay ve arkadaşları Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki son gelişmelerle ilgili bilgi verdiler. Mustafa Hicri ve arkadaşları da İran’daki duruma anlattılar. Hicri bununla ilgili olarak şöyle dedi: “İran rejimi Suriye’de Esat’ın gitmesiyle bölgedeki durumunun zayıflayacağını biliyor, bu nedenle Esat rejiminin ayakta kalması için elinden geleni yapıyor.”

Her iki taraf Kürt Ulusal Kongresi konusunu ve bununla ilgili gelişmeleri de değerlendirdiler. Her iki tarafın da buna ilişkin görüşleri birdi: Kongrenin bir an önce toplanması ve Kürt ulusal hareketinin bütünü için olumlar sonuçlar vermesi için, tüm partiler Kongre hazırlık çalışmalarına katılmalı, görüş ve önerileriyle katkıda bulunmalılar. Oysa birçok parti Hazırlık Komitesi’nde temsil edilmiyor. Örneğin Kuzey Kürdistan’daki yedi partiden sadece ikisi (PKK ile BDP) bu komitede yer alıyorlar. Diğer beşi (HAK-PAR, PSK, KDP Bakur, KADEP ve ÖSP hazırlık komitesinde yoklar. Buna karşılık Doğu Kürdistan’dan PEJAK Hazırlık Komitesine seçilmediği halde gelip toplantılara katılmakta. Bu da gösteriyor ki PKK kongre üzerinde hegemonya kurmak ve her şeyi kendince sonuçlandırmak istiyor. Bu ise Kongre için en ciddi sorun.

Görüşme dostça bir havada sonuçlandı ve HAK-PAR heyeti Erbil’e döndü.

HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author