GÜNCEL

HAK-PAR Heyeti KDP’nin Politik Bürosu ile görüştü

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay beraberindeki heyetle birlikte bugün (28 Eylül) öğle vakti Selahaddin (Pirmam) kentinde Kürdistan Demokrat Partisi’nin Politik Bürosunu ziyaret etti, Partinin Genel Sekreteri Fazıl Mirani ve arkadaşlarıyla görüştü.

HAK-PAR heyetinde Genel Başkan Yardımcıları Bayram Bozyel, Fehmi Demir, M. Celal Baykara ve Reşit Deli yer aldılar. KDP heyetinde ise, Genel Sekreter Miranî’nin yanı sıra, Politbüro üyeleri Mahmut Muhammed, Dr. Kemal Kerkuki ile Başkanlık Kurulu üyeleri Nazenin Han, Remzi Şahban ve Ahmet Kani vardılar.

Sayın Fazıl Miranî konuşmasının başında Burkay ve arkadaşlarını bir kez daha görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi, daha sonra sözü Kürdistan Federe Bölgesi’nde yapılan seçimlere getirerek şöyle dedi: “Son seçim şimdiye kadar yaptığımız en demokratik seçimdi. Kürdistan Bölgesi bununla tüm dünyada itibarını yükseltti. Parlamento bir an önce toplanıp çalışmalara başlayacak ve yeni hükümet kurulup işbaşı yapacaktır. İstikrar ülkemiz için son derece önemlidir.”

Mirani daha sonra Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki yeni süreçten söz etti ve şöyle dedi: “Biz silahların susmasını memnunlukla karşıladık. Umarız ki silahlar tümden bırakılsın ve Kürt sorunu barışçı yöntemlerle çözülsün, Kürtler siyasal mücadeleyle haklarına kavuşsunlar.”

Mirani, konuşmasında ayrıca her iki örgütün, HAK-PAR’la KDP’nin ilişkilerinden söz ederek, “Biz iki partinin ilişkilerine büyük değer veriyoruz ve bunun güçlendirilmesinden yanayız,” dedi.

Burkay da konuşmasında yeni seçimler nedeniyle KDP’yi kutlayarak şöyle dedi: “Kürt halkının bu parçadaki demokrasi deneyimi kısadır. Kürdistan Federe Bölgesi özgürleşeli şurda 20 küsur yıldır. Ama Kürt halkı buradaki demokrasi pratiğiyle tüm çevre ülkeler için güzel bir örnek olmakta. Burada her eğilimden, her renkten parti, İslamcılar ve Komünistler, Türkmen ve Süryani partileri dahil, serbestçe seçimlere katılabilmekteler.  Seçim barajı ise oldukça düşük. Gönül isterdi ki Türkiye, İran, Suriye gibi ülkelerde de Kürt ve Kürdistan partileri kendi adları ve programlarıyla seçimlere serbestçe katılabilsinler.”

Burkay daha sonra Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki yeni süreçten söz ederek şöyle dedi. “Silahların susması iyi oldu, biz bunu zaten hep istemiştik ve destekledik. Umarız PKK silahları tümden bırakır; çünkü çatışma ikliminin hiç kimseye bir yararı yok. Kürt halkı barışçı ve siyasal yöntemlerle amaçlarına ulaşabilir. Öte yandan çözüm ve barış salt silah bırakmakla sağlanamaz. Bunun için Kürt halkının tüm temel hakları tanınmalı. Biz bunu eşitlik temelinde federal bir çözüm olarak görüyoruz. Türkiye’de bu görüş giderek kamuoyunda, aydınlar arasında, hatta politik kesimlerde güç kazanıyor.”

Görüşme sıcak bir ortamda sürdü ve sona erdi. Daha sonra birlikte yemek yendi ve sohbet edildi.

28 Eylül 2013

HAK-PAR Basın Bürosu- Erbil

About Post Author