GÜNCEL

HAK-PAR 10. Çalışma Meclisi Toplantısı’na katıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 26-27- Eylül 2013 tarihlerinde Bilkent Otel konferans salonunda düzenlenen 10. Çalışma Meclisi Toplantısı’na HAK-PAR adına Genel Başkan Yardımcısı Alaeddin Aras katıldı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, açılış konuşmasından sonra başbakanın başka bir programı nedeniyle salondan ayrıldılar.

Konuşmasında barış ve diyaloga vurgu yapan Başbakan Erdoğan; “Çalışma hayatına büyük bir duyarlılıkla bakıyoruz. Önemli olan insanı güçlendirmektir. Barış ve diyalog mekanizmalarını oluşturumamız gerekiyor, işçi memur ayrımını çalışanlar şeklinde birleştirmek gerekiyor.

Dışarıdan müdahale ile sorunların çözümüne izin vermeden kendimiz çözmeliyiz.

Silah ve şiddet çözüm yöntemi olamaz; Devlet içinde yapılanan çetelerin yanında yer alanlar var. 30 Eylülde açıklayacağımız paket son olmayacaktır. Kıdem tazminatı sorununu taraflar kendi aralarında anlaştığı anda çözeriz” dedi.

Başbakanın ayrılmasından sonra DİSK Genel Başkanı Kani Beko konuştu. Beko; “DİSK olarak, daha esnek daha ucuz bir emek politikası içinde olmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti taşeron cennetine dönüştürülmek isteniyor buna izin vermeyeceğiz.  Kıdem tazminatlarımıza dokundurtmayacağız” dedi.

DİSK Genel Başkanı’ndan sonra; Hak –İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, TESK ( Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, birer konuşma yaptılar.

About Post Author