GÜNCEL

HAK-PAR Heyeti Gaziantep İl Örgütü’nü Ziyaret Etti

Hak Ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkan Yardımcısı Arif Sevinç, Parti Meclisi üyeleri Mehmet Ali Keştan, Hüseyin Özdemir ve Hikmet Can’dan oluşan bir heyet, 23 Haziran 2013 tarihinde Gaziantep il örgütü’nü ziyaret etti.

Parti binasında il başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile sohbet eden heyet, yeni kurulan il örgütünün çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Son Parti Meclisinde alınan karalar çerçevesinde yapılması gerekenler değerlendirildi, özellikle ilde partiye üye kazanılması için çalışmaların yoğunlaştırılması gerektiği ifade edildi.

Daha sonra toplantı salonunda partililerle bir araya gelen heyet adına konuşan Arif Sevinç son siyasal durumu değerlendirdi. Hak-Par’ın görüşlerini aktardı.

Sevinç yaptığı konuşmada, dünyada ve Ortadoğu’da başlayan değişim sürecinin Türkiye’yi de sardığını, esasen AK Parti iktidarı süresince AB ile bütünleşme adı altında yürütülen değişim politikalarının, statükocu militarist kesimin, askeri vesayetin geriletilmesinin bu değişim ihtiyacının bir sonucu olduğunu, ancak bunların gerçek değişim için ancak bir yol temizliği olabileceğini, asıl değişim gereken alanlara henüz ulaşıldığını, hükümetin ise Türkiye’nin temel problemlerinin çözümüne yönelik cesur adımlar atmadığını, etrafında dolaşmakla yetindiğini vurguladı.

Sevinç; değişim gereken ana konuların başında Kürt sorununun geldiğini bunu Alevi meselesinin izlediğini belirtti. “Hükümet 10 yılı aşkın iktidar döneminde dahi bu sorunların hak ettiği, gerçekten köklü adımları atmaya yanaşmıyor. Etrafında dolaşmakla, çözecekmiş gibi davranmakla, oyalamakla yetiniyor. Türkiye bu nedenle sürekli bir gerilim içindedir.

Kürt sorununun adil ve barışçıl bir çözümü olmadan, Alevilerin hakları teslim edilmeden emekten yana ekonomik politikalar uygulanmadan, kadın ve çevre hakları konusunda standartlar yükseltilmeden demokratikleşmenin mümkün olmadığı anlaşılmalıdır.

Biz HAK-PAR olarak Türkiye’nin yeniden çok uluslu çok kültürlü yapıya uygun bir tarzda yapılanmasını öneriyoruz. Gerçek anlamda değişim ancak Türkiye’nin federal tarzda yeniden yapılanmasıyla mümkündür. Türkiye’nin temel sorunları ancak bu tarzda çözümlenebilecektir” dedi.

Son günlerde gündemi meşgul eden Gezi parkı ve Taksim olayları hakkında da görüşlerini paylaşan Arif Sevinç; “bu olayların iyi ve çok yönlü analiz edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Meseleye siyah beyaz mantığıyla bakılmasını doğru bulmuyoruz. Bu hareket hem olumlu, hem de olumsuz pek çok yanı birlikte taşıyor. Olumlu yanı, halkın taleplerini önemsemeyen, yaşam biçimine müdahaleyi rutin hale getiren hükümete, otoriterleşme eğilimine karşı sivil, barışçıl ve demokratik bir tepkinin ifade edilmesidir. Hükümet de diğer kesimler de bu olaylardan, tepkilerden dersler çıkarmalıdır. Bu olaylar temsili demokrasi ile katılımcı demokrasinin farkını daha görünür kılmıştır. Çoğunluk olmak azınlıkları  hesaba almama hakkını vermez… Olumsuz yanı ise demokratik ve barışçıl bir şekilde başlayan harekete, kendileri de otoriter olan ve gericiliği temsil eden, her türlü demokratikleşmenin önünde duran statükocu, militarist, darbeci, Kemalist kesimlerin, Ergenekoncuların  yön verme çabalarıdır. Biz bu kirli kesime karşı duyarlı olunması gerektiğini düşünüyoruz” dedi

About Post Author