GÜNCEL

Hak-Par Gaziantep İl Başkanından Açıklama

 


Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Gaziantep İl Başkanı Ömer Yeter, 29 Mayıs 2013 tarihinde Adıyaman yakınlarında, Çakal Köprüsü üzerinde meydana gelen ve 10 tarım işçisinin yaşamını yitirdiği trafik kazasıyla ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

 

Kamuoyuna

 

Adıyaman yakınlarında Çakal Köprüsü üzerinde meydana gelen trafik kazasında ne yazık ki 10 tarım işçisi yaşama veda etti.17 işçi de yaralandı.

Bu katliam gibi kaza ilk değil.

Ne yazık ki her yıl bu türden kazalara tanık oluyor, geçimlerini sağlamak için çalışmaya giden yoksul tarım işçilerinin yol kenarlarına savrulmuş cansız bedenlerini  kayıtsızlıkla izliyoruz.

Her yıl yüzlerce tarım işçisinin ölümüne neden olan bu kazalara sıradan bir trafik kazası olarak bakmak mümkün değildir.

Yıllardır tarım işçileri, ölüme davetiye çıkarırcasına,  çoğu kez kamyonlarla bazen de kapasitesinin çok üzerinde araçlarla tarlalara taşındığı bilinmektedir. 

İnsan yaşamının ve emeğin bu kadar değersiz olduğu Türkiye’de yöneticilerin rahatlığı ve pervasızlığı hayret vericidir.

15 gün içinde aynı mıntıkada bu ikinci kazadır.

 Ancak, 9 u kadın 10 tarım işçisinin yaşamını yitirmesinin ardından “Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından benzer şekilde meydana gelen kazaların ardından teknik inceleme yapılacağı” ifade edilmiştir.

Kuşku yok ki bu sözde “inceleme” de kamuoyunun tepkisini yatıştırmaya yöneliktir.

Biz HAKPAR Gaziantep İl örgütü olarak tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının bir an önce çağdaş ülkeler seviyesine çıkarılmasını, bu kazalarda sorumluluğu bulunanların tespit edilerek cezalandırılmasını talep ediyor,

 

“Kazada” ölenlere Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 

HAK-PAR

Gaziantep il başkanı

Ömer YETER

About Post Author