HAK-PAR: Basına ve Cumhuriyet gazetesine baskı kabul edilemez

HAK-PAR: Basına ve Cumhuriyet gazetesine baskı kabul edilemez

2016-10-31 22:55

170 basın yayın kuruluşunun kapatılmasının ardından .”FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” gibi garip bir suçlamayla Türkiye’nin en köklü gazetelerinden bir olan Cumhuriyet gazetesine de operasyon yapılmış, çok sayıda yazar ve yönetici gözaltına alınmıştır.

Olağanüstü hal gerekçe yapılarak muhalefetin etkisizleştirilmesi, anti demokratik uygulamaların yaygın ve rutin hale getirilmesi, gazetecilere yönelik, basın kartlarının iptali, işlerinden atma ve tutuklama gibi politikalar Türkiye’de basın ve düşünce özgürlüğü nün sınırlarının giderek daraldığını göstermektedir.

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişinin ardından toplumda yükselen darbe karşıtı desteği muhalefetin sindirilmesi için de kullanmaktadır.
“tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek dil” söylemini “tek ses” ile taçlandırarak “tek adam” rejimine geçiş için ortamı hazırlamaya çalışmaktadır

Cumhuriyet gazetesine yönelik bu hukuk sınırlarını zorlayan keyfi baskıcı kabul edilemez.
Hükümet, basın yayın kuruluşları, yazar ve gazeteciler üzerindeki baskılara bir an önce son vermelidir.

Hoşlanmadıkları her farklı sesi “terör örgütü “ile ilişkilendirerek tavsiye etmenin, susturmanın sadece kutuplaşmayı artıracak ve iç barışı tehdit edecek bir sonucu olacağı unutulmamalıdır.

HAK-PAR
Basın Bürosu

About Post Author

Scroll to Top