GÜNCEL

FEHMi DEMiR Diyarbakır İl Başkanlığı binasında anıldı

FEHMi DEMiR Diyarbakır İl Başkanlığı binasında anıldı

Hak ve Özgürlükler Partisi genel başkanı Sn Refik Karakoç Partili ve parti dostlarının katıldığı anma toplantısı saat 13:00’de Hak ve Özgürlükler Partisi İl başkanlığında yapıldı.


Toplantının açılış konuşmasını İl Başkanı Vasıf Kahraman, toplantı konusuyla ilgili kısa bir konuşma yaptıktan sonra saygı duruşuna geçildi.


Hak ve Özgürlükler Partisi genel Başkanı Sn. Karakoç , Fehmi Demir ile siyaset sürecinde nasıl tanıştıklarını ve siyasette birlikte çalıştıkları dönemlerde onun oynadığı cesur, aktif ve kişilikli rolünden bahsetti. Fehmi Demir’den önce, 1980 Askeri darbesinden sonra Diyarbakır 5. Nolu cezaevinde, kardeşi Yılmaz Demir’le aynı koğuşta o dayanılmaz koşullarda birlikte olduklarını, insanlık dışı işkence ve baskılara karşı Yılmaz Demir’in kararlı duruşundan, aktif direnişinden söz etti.

Legal demokratik siyaset ortamı oluştuktan sonra sırasıyla HEP, DEP, DDP, DBP ve en son HAK-PAR sürecinde uzun zaman siyasette birlikte mücadele içinde olduklarını belirtti. Genel Başkan, daha sonra şöyle dedi: ” Fehmi Demir’le, Mersin yolunda geçirdiği trafik kazasından iki gün önce yine bu salonda birlikteydik. Mersin’e parti işleri ve toplantısı için gidecekti. Giderken yolda bildiğiniz o elim kaza ile yaşamını kaybetti. Onu hep saygı ve sevgiyle hatırlayacağız.”

 


Anma toplantısının ardından gelen partililere ve parti dostlarına hitaben Genel Başkan, ayrıca parti çalışmaları, bölge sorunları, yaşanan olaylar ve Irak, Suriye ve Kurdistan bölgelerinde kızışan savaş hakkında görüş ve düşüncelerini paylaştı.


Ardından Fehmi Demir’in hayatı, kişiliği ve mücadelesi anlatmak üzere söz alan Parti Meclisi Üyesi Turan İl Fehmi Demir’in hayatından kısa kesitler verdi. Kürt ve Kürdistan özgürlük mücadelesinde Fehmi Demir’in aktif katkılarının olduğunu, zamansız ölümünün Kürt özgürlük mücadelesinde ve siyasetinde büyük bir boşluk yarattığını, bu boşluğu doldurmanın oldukça güç olacağını belirten Turan İl, Fehmi Demir’in yerinin her zaman hissedileceğini söyledi.


Devamında Turan İl, “Ayrıca trafik kazalarında yitirdiğimiz ve partimizin kuruluş sürecinde ciddi emekleri olan Sayın Nurettin Basut ve Yavuz Koçoğlu’nu anıyoruz,” diyerek sözlerini bitirdi.


Anma toplantısına ilginin yoğunluğu dikkat çekiciydi.

Hak-Par/Diyarbakır – 22.10.2016

About Post Author