GÜNCEL

Fehmi DEMIR Kopenhag´da anıldı

Fehmi DEMIR Kopenhag´da anıldı

30 ekim 2016 tarihinde KOMKAR-DK´nin ev sahipliğinde, HAK-PAR Danimarka Komitesi tarafından düzenlenen bir toplantıda, HAK-PAR eski Genel Başkanı F.DEMİR birinci ölüm yıldönümünde, yapılan konuşmalar ve okunan şiirlerle anıldı. Dost ve yoldaşları anısına açılan anı defterine duygularını yazdılar.

Anma toplantısı, KOMKAR-DK İkinci Başkanı Zınar Budak´ın açılış konuşması ve saygı duruşuyla başladı. Budak, konuşmasında sayın F.Demir´in HAK-PAR´ın seçim çalışmaları esnasında, Mersine giderken bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdiğini ve daha öncede Fehmi Demir gibi başka yetkin yoldaşların trafik kazalarında hayatlarını kayıp ettiklerini, bu vesile tüm yoldaşlarımızı ve IŞİD”e karşı kahraman Kürt peşmergelerimizle omuz omuza savaşan, bu esnada patlayan bir mayın sonucu bugűn sehit düşen Sait Çürükkaya´yı da andıklarını belirtti.

Daha sonra HAK-PAR Danimarka Komitesi adına, M.Demirtaş bir konuşma yaptı. Konuşmasında, özellikle sayın F.DEMIR´in siyasi kişiliği ve çalışmalarına değindi.Onun, çekirdekten yetişme, deneyimli, donanımlı, kararlı ve siyasi felsefesine sadık, saygın inanclı bir politik lider ve özgürlük savaşcısı olduğunu belirtti. Konuşmanın devamında, F.DEMIR´in 80 sonrası kurulmuş olan Kürtlerle ilgili tüm kurum ve kuruluşlarda kurucu olduğu ve bu kurumlarda üst düzey görevler üstlendiği vurgulandı ve en son olarak kurucuları arasında yer aldığı partisi HAK-PAR Genel Başkanlığı görevini başarı ile sürdürürken, geçirdiği trafik kazası sonucu, en verimli olduğu bir dönemde aramızdan zamansız ayrıldığı belirtti. “F.DEMIR´in Kürt ulusal özgürlük mücadelesinde parlayan bir yıldız, ama malesef erken bir yaşta, 25 ekim 2015 tarihinde Kürdistan ulusal özgürlük mücadelesinden kayan bir yıldız” oluğunu söyledi.

KOMKAR-DK adına konuşan KOMKAR- DK başkanı Mahmut Erdem ise, “Fehmi yoldaşı yılda bir değil, bundan böyle yapacağımız tüm etkinliklerle yaşatmalıyız. Önümüzdeki süreçde Fehmi Demir´e yakışan anma günleri için, daha güçlü bir KOMKAR ve daha güçlü bir HAK-PAR” dedi, Fehmi Demir”in anısına iki şiirini okudu. Devamında HAK-PAR Danimarka komitesi üyesi Ali Capkan, Fehmi Demir”le olan bir anısını paylaştı ve okuduğu sayın Kemal BURKAY´ın “bir gülü büyütmek yokmu” şiiriyle anma toplantısı son buldu.

30/10- 2016 Kopenhagen


 

About Post Author