Fehmi Demir Adana ‘da anıldı

Fehmi Demir Adana ‘da anıldı

Hak ve Özgürlükler Partisi eski Genel başkanı Fehmi Demir ölümünün 1. yıl dönümünde HAK-PAR Adana il örgütünde yapılan bir toplantıyla anıldı.

Toplantıya Genel Başkan yardımcısı Arif Sevinç de katılarak kısa bir konuşma yaptı

Fehmi Demir 25.10 2015 tarihinde Mersin’de yapılması planlanan bir toplantıya katılmak için aracıyla yol alırken “Pozantı/Damlama” mevkiinde geçirdiği bir trafik kazası ile aramızdan ayrılmıştı.

Anma Toplantısı HAK-PAR Adana İl başkanı Süleyman Kart’ın konuşması ile başladı.

Fehmi Demir’in kısa yaşam öyküsünü özetleyen Süleyman Kart Onun yaptığı konuşmalardan da kısa pasajlar okudu.kart konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

Fehmi Demir 2.1.1957 Yılında Konya ili Cihanbeyli ilçesi Yeniceoba (İncov) nahiyesinde dünyaya geldi.

6 kardeşin en büyüğüydü.

 

Babası çiftçilik ve şoförlük yapıyordu.

İlkokulu Yeniceoba Merkez ilkokulunda okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini Cihanbeyli lisesinde yaptı.

Eskişehir Ticari İlimler Akademisi İktisat Fakültesini bitirdi.

Siyasete gençlik yıllarında atıldı.

Özgürlük Yolu çevresi ile birlikte Kürt hareketi içinde yer aldı.

Kürdistan Sosyalist Partisinde çeşitli kademelerinde çalıştı.

Çukurova ve içanadolu bölge sekreterliğinin ardından, uzun yıllar PSK Merkez Komite üyeliği yaptı

Bir dönem PSK genel sekreter yardımcılığı görevini üstlendi.

 

Üniversite yılların üniversite derneklerinde görevler aldı.

Eskişehir Halkevinde aktif görevler yaptı.

Halkevi bülteninin çıkarılmasında görev üstlendi.

90’lı yıllarda legal zeminde çalışan Kürt kimlikli partilerde aktif görevler yaptı.

Halkın Emek Partisinin (HEP) kurucuları arasındaydı.

HEP Parti Meclisinde görev yaptı.

Demokrasi Partisinin (DEP) kurucularından oldu.

Bu partide Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.

Demokrasi ve Değişim Partisinin (DDP) kuruluşunda yer aldı. Parti kapatılıncaya kadar Genel Sekreterlik görevini yürüttü.

DDP’nin kapatılmasından sonra kurulan Demokrasi ve Barış Partisi (DBP) kurucuları arasında yer aldı.

Kürt-KAV, gibi pek çok vakıf ve sivil toplum örgütünde kurucu ve yönetici olarak görev yaptı.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) kuruluşuna kadar DBP Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

HAK-PAR’ın kuruluşundan sonra Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

2014yılında yapılan HAK-PAR’ın 6. olağan Kongresinde de genel başkanlık görevini üstlendi.

HAK-PAR’ın 2015 Haziran ve Kasım aylarında yapılan genel seçimlere girmesi için büyük bir çaba gösterdi.

HAK-PAR adına Diyarbakır’da milletvekili adayı oldu.

 

25.10 2015 tarihinde Mersin’de yapılması planlanan bir toplantıya katılmak için aracıyla yol alırken “Pozantı/Damlama” mevkiinde geçirdiği bir trafik kazası ile aramızdan ayrıldı.

Fehmi Demir bir konuşmasında;

FEDERAL çözüm” önerisini gündemleştirmek bu gün çok daha önemli ve anlamlı bir hale gelmiştir. Rejimim, sömürgeci, Kürt karşıtı, asimilasyoncu, tutumuna karşı olmak kadar, Kürt kimliğinin anayasal güvenceye alınmadığı, ilkokuldan üniversiteye kadar ana dilde eğitimin resmen kabuk edilmediği, Kürtçenin Türkçenin yanı sıra resmi dil olarak tanınmadığı bir ülkede Kürt seçmenlerini “ortak vatan”,”demokratik ulus” gibi söylemlerle “Türkiyeleştirme ” politikalarının malzemesi haline getirmeye karşı durmak da gerekir. Bu nedenle Kürtlerin kendi topraklarında kendi kendilerini yönetme talebinden vaz geçmediklerin, asla da vazgeçmeyeceklerini güçlü bir sesle ilan etmek gerekir.

Bu ses bu gün HAK-PAR dır.

Bizim ülkemizin adı ortak vatan değil Kürdistan’dır, Ulusumuzun adı demokratik ulus değil Kürt ulusudur.

Kürt sorununu çözmek isteyenler, bu konuda proje üretenler bu gerçeğin karartılamayacağını bilmeleri gerekir.”demişti

Fehmi Demir’in seçim propagandası nedeniyle TRT de yaptığı konuşmasından da bir bölümü paylaşmak istiyorum. Demir şöyle seslenmişti;

“Ortadoğu, sorunlarını çözüme kavuşturamadıkları için viraneye dönen ülkelerle doludur. Kürt sorunu hamasi nutuklarla, palyatif tedbirlerle çözülecek bir sorun değildir. Biz, HAK-PAR olarak bu soruna çağdaş ve köklü bir çözüm öneriyoruz. Dünyanın gelişmiş uygar ülkeleri, bu tür sorunlarını nasıl çözmüşse, biz de öyle çözeceğiz. Pek çok ülke federal sistemlerle yönetilmektedir. Federasyon, sizlere propaganda ile iletildiği gibi kötü bir şey değil, bölünme hiç değil. Biz de Kürt sorunun çözümü için eşitlik temelinde federasyonu öneriyoruz. Çünkü federasyon, eşitliği esas alan gönüllü birliktir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de tıpkı gelişmiş demokratik ülkeler gibi kalıcı bir barış için, gelişmiş bir demokrasi için çok dilli, çok kültürlü, çok uluslu gerçeğine uygun çoğulcu bir niteliğe kavuşmalı. Federal tarzda yeniden yapılanmalıdır. Başta Kürtlerin çoğunlukta olduğu Kürdistan olmak üzere farklılıkların gerektirdiği bölgelerde federe yapılar kurulmalıdır.”

HAK-PAR 6. Olağan Kongresinde

“ Kürt halkının mücadelesinde temel bir değer olan ve bizlere  Kürdistan için Ulusal demokratik mücadeleyi öğreten, yaşamını Kürdistan’a ve Kürt halkının özgürlük mücadelesine adayan Sayın Genel Başkanımız Kemal Burkay’a huzurlarınızda ayrıca teşekkür ediyorum. Sevgili Kemal Abi  daha önce ve bu iki yılda sizinle birlikte  görev yapmak benim için bir  onurdu. Teşekkür ederim.”diyerek konuşmasını sürdüren Fehmi Demir’in bu gün de Kürt siyasetinin gündeminde olan konulara değindiği konuşmasından bir bölümü yeniden hatırlatmak isterim.

O HAK-PAR 6. kongresinde şunları söylemişti;

“Kürdistan’ın Türkiye parçasında da  birlik her zaman partimizin gündeminde oldu. Bu konuda bizim tutumumuz hep açık oldu. Bizlerin ömrü nerede ise birlik çalışmaları yapmakla geçti. Bu 50 yıllık siyasal mücadelesinde en çok çaba sarf eden Kemal abi olmuştur. Ancak ne yazık ki bu konuda istenen sonuçları alamadık.

Ayrıca birlik; çağdaş, demokratik olmalı. Demokrasiyi sindiremeyenlerin yaratacağı birliklerde sonuç kalıcı olmaz. Birlik Kürdistan ve Kürt  sorununun çözümü konusunda açık çözümler içermelidir. Birlik yaptığınızda geometrik etki yaratmalı, yoksa negatif sonuçlar doğuran birliklerin kimseye faydası olmaz.

Hak ve Özgürlükler Partisi de bir birlik projesi olarak kuruldu. O dönemde  ciddi bir örgütlülük düzeyine sahip olan ve seçime girme hakkı bulunan  Demokrasi ve Barış Partisi’ni Kürtlerin birliği hatırına kapattık. Ancak bu özverili çabalara rağmen istenen sonuçlara ulaşamadık. Ne yazık ki ceviz kabuğunu doldurmayacak sebeplerle partiden ayrılanlar oldu.

Sevgili partililer,

Partilerin kurulması ve örgütlenmesi kolay bir iş değildir. Uzun süreli ve karalı çabalarla oluşurlar. Partiler yazboz tahtası değildir. Sürekli yeni partiler toplum içinde güvensizliğe yol açar. Topluma güven veremezsek başarılı da olamayız.

Hak ve Özgürlükler Partisi’nin kendisi bir birlik projesi olarak doğdu. Hak ve Özgürlükler Partisi’nin  kapısı, Kürt halkının özgürlüğünü temel alan herkese açıktır.

Değerli dostlar,

Bizler legal zeminde yer alan kurumlarımızı kolay oluşturmadık. Bu hususlarda ciddi bedeller ödedik. Legal zeminde kurduğumuz partiler, çıkardığımız dergiler, gazeteler ve diğer kurumlar için büyük emekler harcadık ve zorluklar çektik. Bunlar Kürt halkının en önemli değerleridir. O nedenle bu kurumlarımızı göz bebeğimiz gibi korumalıyız.

Sevgili partili arkadaşlarım,

Hak ve Özgürlükler Partisi ciddi bir seçenek olmalıdır. Buda kararlı ve uzun soluklu bir mücadele ile olur. Örgütlülük düzeyimizi arttırdığımız oranda bu mümkündür. Parti Meclisi Çalışma Raporunda görüldüğü gibi, bu iki yıllık dönemde örgütlülük düzeyimizi yaklaşık ikiye katladık.  Önümüzdeki dönemde de bunu geliştirmek bizim elimizde.

Değerli dostlar bu iki yıllık dönemde 12 yıllık parti tarihimizde ilk defa yaygın bir şekilde partimiz seçime girme başarısı gösterdi. Geçmişe göre oylarımızı arttırarak çıktık. Mevcut durum hayal ettiğimiz hedef olmamakla birlikte ciddi bir başarıdır. Olanaklarımız ölçüsünde başarılı bir seçim çalışması yürüttük. Partimizin sesini ilk defa bu kadar yaygın biçimde kitlelere ulaştırdık. Bu çalışmada ki  özverili çabasından ve emeğinden dolayı sayın Genel Başkanımıza ve emeği geçen tüm partili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Değerli dostlar,

Seçimler legal kitle partileri için kitlelere ulaşmanın ve örgütlenmenin en önemli araçlarıdır. Yaklaşık 6 ay sonra genel seçimler yapılacak gibi görünüyor. Biz, partimizi en az yerel seçimlerdeki düzeyde seçimlere katılmayı becermeliyiz. Bu seçimlere ciddi hazırlanmalıyız. Bunu becerebilirsek inanın parti olarak önemli virajları aşarız.  İşte o zaman seçenek olma konusunda önemli bir aşama kaydederiz. Eğer ben göreve gelirsem seçimler için hemen start vereceğiz.

Değerli dostlar,

Adaylığıma gelince biliyorsunuz son ana kadar Kemal abinin  bu görevi tekrar üstlenmesini istedik. Bunun için bende son ana kadar çaba sarf ettim. Ben partinin kendisine ihtiyacı olduğuna inandığım için belki de kendisini bıktırırcasına ısrarcı oldum. Bugünde aynı düşüncedeyim. Ancak kendiside hak verdiğim nedenlerle bir dönem daha görev almayı kabul etmedi.

Ondan sonra bende bu süreçte genel başkanlığa aday olmayı düşündüğümü ifade ettim. Yaptığım istişareler sonucu aday olmaya karar verdim.

Değerli dostlar,

Bu demokratik bir yarıştır. Bu hizmet yarışında birilerimiz bu göreve seçilecektir. Ben bu yarışın sonucunda kazanan ve kaybeden olarak bakmıyorum. Partimizi ileriye taşımak için sizlerin verdiği bir görev olarak görüyorum. Demokrasiyi hepimiz içimize sindirmeliyiz.  Başkalarını demokrasiyi yerleştirmedikleri, Türkiye’yi demokratikleştirmedikleri için haklı olarak eleştiriyoruz. Bizde demokrasiyi içselleştirmeliyiz. Demokrasiyi içselleştiremeyeler sürekli Türkiye’yi yönettikleri için, Türkiye bir türlü gerçek demokrasiye kavuşamıyor.

Siyaset sorun çözen değil sorun üreten kuruma dönüşüyor.

Biz bütün çalışmalarımızda demokrasiyi ve şeffaflığı esas almalıyız.

Bizler yıllardır birlikte mücadele içinde olan insanlarız. Bizim kişisel olarak alıp veremediğimiz bir şey yok. Bizim ki olsa olsa bir hizmet yarışı olabilir.”

Fehmi Demir son yarım yüzyılda Kürt halkının özgürlük mücadelesi içinde yetişen en seçkin kadrolardan biriydi.

Başta Kuzey Kürdistan olmak üzere Kürdistan’ın her parçasında ve Avrupa’da ki Kürt kitlesi içinde tanınan, saygın biriydi.

Kürt halkının özgürlük mücadelesi için atılan her adımda, hemen her kurumlaşmada onun da emeği vardı.

Dürüst, ilkeli, istikrarlı, kararlı, korkusuz, yaratıcı; kolektif çalışmayı, emeğe saygıyı esas alan

Değerli bir Kürt siyasetçiydi.

O Bizim “ARKADAŞIMIZ”dı.

Aramızdan ayrılışının 1. yıl dönümünde Onu saygıyla anıyoruz

About Post Author

Scroll to Top