HAK-PAR heyetinin İngiltere Ziyareti

HAK-PAR heyeti Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri LUİS AYALA ile görüştü

HAK-PAR 6.Kongresinden önce planlanan İngiltere ziyaretini gerçekleştirdik.

HAK-PAR adına ben ve Başkanlık Kurulu Üyesi Düzgün KAPLAN’’a İngiltere siyasetçileriyle randevular ayarlayan ve görüşmelerde bize eşlik eden, bizi misafir ederek ağırlayan, tüm Londra KOMKAR camiasına özellikle HAK-PAR İngiltere birimi sorumlusu Harun Altıntop’a, The League of Kurdistan Regions Genel Sekreteri İhsan Qadir’e, KOMKAR Londra başkanı İsmet Arslan’a ve   Mehmet Ali Arslan’a şahsım ve Partim adına teşekkür ederim

 

 

Londra ziyaretlerimize 23 Mayıs 2016 tarihinde Saat 12,00 de Sosyalist Enternasyonal’in Londra’daki merkezini ziyaret ederek başladık. Genel Sekreter LUİS AYALA ve LATİFA PERRY ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme yaptık.


HAK-PAR Genel Başkan yardımcıları olarak ben ve Düzgün Kaplan’dan oluşan heyete HAK-PAR İngiltere birimi sorumlusu Harun Altıntop ile The League of Kurdistan Regions Genel Sekreteri İhsan Qadir, KOMKAR Londra’dan Memet Ali Arslan’da eşlik ettiler.

 

Bu görüşme çok verimli geçti. Sayın LUİS AYALA ve LATİFA PERRY’e HAK-PAR hakkında bilgilendirmede bulunduk.

Özellikle Partimizin örgütlülük yapısını, seçimlere girebilme yeterliliği olan 20 partiden bir olduğunu ve son seçimlerde 8. parti olduğunu anlattık, çağdaş, barışçıl, demokrat, çok renkli yapısına dikkat çektik. Partimizin başta Kürt sorunu olmak üzere, Alevi sorunu ve Ortadoğu’da ki gelişmeler ile ilgili görüşlerini, çözüm önerilerini özetledik.
 
Sosyalist Enternasyonal’in özellikle Kürt sorunu ile ilgili yapacakları bütün toplantılarda katılmak istediğimizi ifade ettik,
Sosyalist Enternasyonale gözlemci olarak katılma talebinde bulunduk  

Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri LUİS AYALA ise heyetin ziyaretinden ve HAKJ-PAR’ı tanımaktan çok memnun olduğunu, Ortadoğu ve Kürtlerle yakından ilgilendiğini, Güney Kürdistan ve Doğu Kürdistan’dan üyelerinin olduğunu, HAK-PAR gibi farklı bir sesi tanımak ve onun çalışmaları hakkında bilgi aktarıldığı için memnuniyetini dile getirdi. Bundan böyle HAK-PAR’ı izleyeceğini ve Türkiye’ye geldiğinde ziyaret edeceğini belirtti. 

Luis AYALA Sosyalist enternasyonal’in dünyada önemli bir örgüt olduğunu, 152 üyesinin bulunduğunu ve bunlardan 52 üyesinin bulunduğu ülkelerde iktidarda olduğuna vurgu yaptı. Ortadoğu’da da olup bitenler ile ilgili kaygılarını dile getirdi. 

25-05-2016 tarihinde İskoçya ulusal Parti dış ilişkiler sorumlusu ALEX SALAMON ve TASMİNA AHMET- SIHEİKH ile bir görüşme gerçekleştirdik.

Görüşmeye benimle birlikte IHSAN QADİR (the league of kurdistan regions) HARUN ALTINTOP (Hak-Par Londra) ve MEMET ALİ ARSLAN(Komkar Londra) birlikte gittik. Sıcak bir karşılamadan sonra Partimizin İngilizce programını ve Partimizin hazırlamış olduğu Anayasa önerisini sundum. Parti Programına göz atan Bayan TASMİNA AHMET- SIHEİKH özelikle kadınlar ve dezavantajlı guruplar konusunda programımızda yer alan değerlendirme ve çözüm önerilerini beğendiğini ifade etti. Programımızı olumlu bulduğunu aktardı.

Ben HAKPAR adına bizi kabul ettikleri için teşekkürlerimi sundum,Partim hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundum. öncelikle HAK-PAR’ın ülkenin en demokratik partisi olduğunu, gerek Kürt ve Alevi sorunu gerekse ülkenin diğer sorunları ile ilgili net çözüm önerilerinin bulunduğunu,   Şiddeti kesin bir dille red ettiğini, demokratik, legal mücadele şeklini ilke edindiğini aktardım.

Kürdistan’da sürdürülen kirli savaşın yarattığı tahribatı özetledim ve “HAK-PAR bu kirli savaşı kesin bir dille kınamaktadır. Devletin operasyonları durdurmasını,Barışçıl demokratik çözümün kanallarını oluşturmasını,   PKK’nin de 7 Hazirandan sonra Kürt halkına ve davasına zarar veren bu çatışmaları   sonlandırmasını ,hatta silahı tümden terk etmesini istemekte, bu konuda çaba harcamaktadır “dedim

ALEX SALAMON’a Ulusal Parti başkanı iken yapmış olduğu cesur çalışmalar ve son olarak ülkesini bağımsızlık için referanduma götürmesinden dolayı kutladım. HAK-PAR yöneticilerinin , Türkiye’de 45 milyonu aşan mazlum Kürt halkının da kendi kendisini yönetme hakkının olduğuna inandığını, bu perspektifi ile Federal yapılanmayı savunduğunu İskoç halkının deneyimlerini de ilgi ile izlediğini aktardım

ALEX SALAMON ise kısaca şu görüşleri ifade etti.; “ Biz parti olarak şiddeti reddeden Kürt partilerine hep yakın durduk. Sizi tanıdığımız için memnunuz. Biz Kürt halkının demokratik mücadelesini hep destekledik. Kürt halkı ile ilgili toplantılarımıza sizi de davet edecek, programlarımıza dâhil edeceğiz. Parlamentoda Ortadoğu ile ilgili konuşmalarımda hep Kürt halkının haklı taleplerini destekledim. Güney Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu haklıdır ve desteklenmelidir. dedi.

Daha sonra IHSAN QADİR söz alarak Kürdüstan’ın diğer parçaları ile ilgili bilgilendirmede bulundu. IHSAN QADİR; Doğu, Güney ve Batı Kürdistan ile ilgili, bu parçalardaki mücadele ile ilgili geniş bir değerlendirme yaptı. Güney Kürdistan’ın bağımsızlık referandumuna desek istedi. Ortadoğu’da Kürd halkı özgür olmadıkça demokrasinin yeşermeyeceğini belirtti.

Haringey Belediye Başkanı Aligül Özbek ile görüşme

Sosyalist Entarnasyonelle görüşmemizden sonraki gün, 24 Mayıs Salı günü Londra’nın; Haringey Belediye Başkanı Aligül Özbek Komkar’ın Londra’daki merkezini ziyaret etti.   Sayın Aligül Özbek ile   partimiz ve ülkede olan bitenlerle ilgili sohbet fırsatı buldum.

Ülkede sürdürülen kirli savaş, tarafların halkımıza karşı oynadığı kirli oyunlarla ilgili bilgiler verdim. Bu konuda özellikle PKK’nin sürdürmüş olduğu vekalet savaşının fırsata çeviren devletin   şehirleri nasıl yakıp yıktığını, Devlet ve PKK arasına sıkışan halkımıza yaşatılan acı ve sefaleti anlattım. Partimizin bu süreçte bu kirli savaşı yürütenlere yapmış olduğu çağrıları ve “özyönetim” ilanından sonra başlayan çatışmalarda mağdur olanlara Diyarbakır ve diğer ilçelerde yaptığı yardım kampanyalarını aktardım.

Ayrıca; Partimizin programı ve yapısı hakkında bilgi verdim. Komkar’ın Diasporadaki Kürt ve diğer göçmenlerin tek ve gerçek temsilcisi olduğunu, Bu nedenle böyle önemli bir kuruma destek verilmesi gerektiğine vurgu yaptım. Sayın Aligül Özek’te   Komkar’ın önemine vurgu yaptı; “Komkar ve çalışanları sayesinde ben buradayım. Bu mevkide bulunmamın sebebi Komkar’daki arkadaşların desteğidir. Bu nedenle onlara şükran ve minnet borçluyum. Komkar’a her konuda yardıma hazırım.” dedi.

 

Komkar kadın komisyonu da kendi çalışmaları ile ilgili detaylı bilgi verdi. Bundan sonraki yapacakları projelerden Sayın Aligül Özbek ’den destek istedi.

 

 

About Post Author

Scroll to Top