GÜNCEL

HAK-PAR heyeti Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri LUİS AYALA ile görüştü

HAK-PAR heyeti Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri LUİS AYALA ile görüştü
2016-05-23 23:35

Bir dizi görüşme gerçekleştirmek üzere Londra’da bulunan HAK-PAR heyeti temaslarına başladı.

HAK-PAR Genel Başkan yardımcısı Necati Bayram, Başkanlık Kurulu Üyesi Düzgün Kaplan, HAK-PAR İngiltere birimi sorumlusu Harun Altıntop ile The League of Kurdistan Regions Genel Sekreteri İhsan Qadir, KOMKAR Londra’dan Memet Ali Arslan’dan oluşan heyet Sosyalist Enternasyonal’in Londra’daki merkezini ziyaret ederek Genel Sekreter LUİS AYALA ve LATİFA PERRY ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme yaptı.

23 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşen görüşme Saat 12,00 de başladı.

Tanışmanın ardından Genel Başkan yardımcısı Necati Bayram HAK-PAR’ın Sosyalist Enternasyonali önemsediğini, özellikle dezavantajlı halklar ve gruplar üzerine yaptığı değerli faaliyetleri, çalışmaları ilgiyle – memnuniyetle takip ettiklerini belirtti. HAK-PAR ilgili hazırlamış olduğu dosyayı Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri LUİS AYALA’ya teslim ettikten sonra HAK-PAR hakkında kısa bir bilgilendirme de bulundu.

Necati Bayram , “2002 yılında kurulan HAK-PAR öncelikli olarak Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümünü hedeflemektedir. Türkiye’nin iç barışını sağlayamamasının, sürekli çatışma ve gerilim içinde olmasının, demokratikleşmesinin ve ekonomik olarak geri kalmasının, bölge devletleri ile dostça, sağlıklı ilişkiler geliştirememesinin altında Kürt sorunu ve Alevi sorununun çözümsüzlüğünün yattığını düşünmektedir.

Partimiz Türkiye’nin, çözülmemesinden dolayı giderek ağırlaşan, toplumda derin yaralar oluşturan Kürt sorunu ve Alevi sorunu gibi başat sorunlarına, açık net çözümler sunan çağdaş, demokrat, çok renkli bir partidir.

Biz Türkiye’nin çok uluslu çok renkli yapısına uygun federal tarzda yeniden yapılanmasını savunuyoruz.

Parti programımız Türkiye’nin en çağdaş ve cesur programıdır. Kadın, emek, gençlik, çevre sorunları gibi konularda da çağdaş,ileri bir program ve projelere sahip olan partimiz Türkiyede kurulu 100 parti içinde seçimlere girebilme yeterliliği olan 20 partiden biridir.

Kasım 2015 seçimlerine katılan HAK-PAR Türkiye’de 8. Parti olarak kendisini ispatlamıştır” dedi. HAK-PAR’ın sorunlara yönelik çözüm önerilerini anlattı. Sosyalist Enternasyonale gözlemci olarak katılma talebinde bulunan Necati Bayram Sosyalist Enternasyonal’in özellikle Kürt sorunu ile ilgili yapacakları bütün toplantılarda katılmak isteklerini vurguladı.

HAK-PAR Başkanlık kurulu üyesi Düzgün Kaplan ise, Partinin örgütlülük durumuna değinerek “52 ilde örgütlü olan partimiz 81 seçim çevresinde seçime girerek Türkiye’nin bütün illerinden oy aldı ” dedi. Çok dar olanaklarla seçimlere giren HAK-PAR’ın Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunlar la ilgilenen tüm kesimlerin dikkatini çektiğini, birçok oyunun da gasp edildiğini vurguladı.

Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri LUİS AYALA ise heyetin ziyaretinden ve HAKJ-PAR’ı tanımaktan çok memnun olduğunu, Ortadoğu ve Kürtlerle yakından ilgilendiğini, Güney Kürdistan ve Doğu Kürdistan’dan üyelerinin olduğunu, HAK-PAR gibi farklı bir sesi tanımak ve onun çalışmaları hakkında bilgi aktarıldığı için memnuniyetini dile getirdi. Bundan böyle HAK-PAR’ı izleyeceğini ve Türkiye’ye geldiğinde ziyaret edeceğini belirtti.

Luis AYALA Sosyalist enternasyonal’in dünyada önemli bir örgüt olduğunu, 152 üyesinin bulunduğunu ve bunlardan 52 üyesinin bulunduğu ülkelerde iktidarda olduğuna vurgu yaptı. Ortadoğu’da da olup bitenler ile ilgili kaygılarını dile getirdi.

Genel başkan yardımcısı Necati Bayram da Ortadoğu’daki olaylarla ilgili HAK-PAR’ın görüşlerini özetledi,

Bayram şöyle dedi “ Biz parti olarak daha Suriye’de savaş başlamadan önce oluşacak sıkıntıları fark ettik, Buna ilişkin Birleşmiş Milletleri ve benzeri küresel örgütleri savaşsız bir çözüm için acil olarak göreve çağırdık. Ancak biz ve durumun vahametini gören diğer örgütlerin çağrıları yeterli olmadı. Savaş çıktı. Ortalık yangın yerine döndü ve bu yangın giderek büyüdü etkisini tüm dünyada hissettirmeye başladı.

On binlerce insan yaşamını yitirdi, Milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu. Suriye’de yaşanan insanlık dramı hala devam etmekte ve her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. Dünya globalleşti, artık, eskisi gibi değil. Suriye’de insanlık dramı sürerken, Avrupa’da da yaşayanların bu durumdan etkilenmemesi mümkün mü? Nitekim yaşanan göç nedeniyle bir çok Avrupa ülkesinde yabancılar karşıtı faşist politikalar güç kazanmakta, bu da Avrupa demokrasisi için de bir tehlike oluşturmaktadır.

Bölgede başta Kürt halkı olmak üzere pek çok halkı ve kesimi mağdur eden yüz yıl önce oluşmuş statüko çöküyor. Artık Ortadoğu’ya yeni adil bir düzen gerekli. Bu düzen mutlaka Kürt halkının özgürlüğünü içermelidir.”

About Post Author