GÜNCEL

PSK ve PAK Genel Başkanlarından HAK-PAR’a ziyaret.

“ İstikrarlı birlik için koşullar ve bileşenler olgunlaşmalı”

PSK ve PAK Genel Başkanlarından HAK-PAR’a ziyaret.

Son zamanlarda PAK, PSK, Azadi İnisiyatifi, PAKURD ve ÖSP ile KDP Bakur tarafından oluşturulan iş birliği çalışmalarına HAK-PAR’ı da davet etmek ve Diyarbakır’da gerçekleştirilen konferans hakkında bilgi vermek amacıyla PSK adına Genel Sekreter Mesut Tek ve Recai Gören ile PAK Genelbaşkanı Mustafa Özçelik HAK-PAR’ı ziyaret ettiler.

Güç birliği heyetini, HAK-PAR genel başkan vekili Necati Bayram, Genel Başkan Yardımcıları Arif Sevinç, Abdullatif Epözdemir, Derviş Korkmaz, Hasan Şeşeoğlu karşıladı.

 

PAK genel Başkanı Mustafa Özçelik ziyaretlerini 6 Kürt oluşumundan meydana gelen Güç birliği adına gerçekleştirdiklerini, HAK-PAR’ın da bu güç birliği içinde yer almasını istediklerini belirtti,

Özçelik Kürdistan’da yaşanan savaş karşısında ortak tutum almanın, Anayasa yapım sürecinde ve diğer önemli konularda Kürt çevrelerinin birlikte olmasının yararlarına değinerek; “Birlik konusunda geçmişte yaşanan olumsuzlukları bir yana bırakıp yeni bir sayfa açılmalı, bu gün güç birliği içinde olan çevreler olarak hem birbirimizi eleştiriyoruz, tartışıyoruz hem de birlikte iş yapıyoruz. HAK-PAR da bu sürece dahil olmalıdır” dedi.

HAK-PAR Başkan Vekili Necati Bayram ise “HAK-PAR bir birlik projesi olarak kuruldu. Kuruluşumuzdan bu yana birlik için çabaladık. Çeşitli güç birlikleri içinde olduk. Sizin ve Kürt halkının yararına olan bütün çalışmaları izliyor ve önemsiyoruz. Sizlere başarılar diliyoruz. Birlik ve ortak çalışma samimiyetimizi de 7 Haziran seçimleri öncesi tüm Kürdistani parti ve gruplarla samimi bir iş birliği önerisiyle hayata geçirmek istedik. Ancak bu önerilerimiz karşılık bulmadı. Bu gün PKK dışında kalan kesimler temel politikalar ve asgari talepleri açısından bir birine yakındırlar. Birlik yapmaları önünde engel olmadığını düşünüyoruz. Birlik önündeki temel problemin sübjektif ve bireysel tutumlar olduğunu gözlemliyoruz. İyi planlanmamış birlik çalışmaları her kritik süreçte ardından bir enkaz bırakarak olumsuz, moral bozucu bir dağınıklıkla sonuçlanmaktadır. Ne yazık ki bu gün de istikrarlı, sürdürülebilir bir birlik için henüz koşullar ve bileşenler olgunlaşmamıştır.

Öte yandan üst üste yaşanan 2 seçimin ve Genel başkanımızın vefatı nedeniyle HAK- PAR Kongre sürecine girmiş bulunmaktadır. Biz Partimize yönelik yaratılan kimi sıkıntıları aşmaya ve örgütlerimizi re organize ederek güçlü bir HAK-PAR inşa etmeye yoğunlaşmış durumdayız. Bu nedenlerle genel kurulumuza kadar enerjimizi verimli kullanmayı hedefliyoruz.

Uygun koşullar oluştuğunda güç ve eylem birliklerinde buluşmak üzere sizlere başarılar diliyoruz “dedi.

About Post Author