GÜNCEL

AB Delegasyonu Diyarbakır’ı ziyaret etti, siyasi parti temsilcileriyle görüştü.

AB Delegasyonu Diyarbakır’ı ziyaret etti, siyasi parti temsilcileriyle görüştü.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Kurdistan’da yaşanan çatışmaları yerinde görmek için Diyarbakır’ı ziyaret eti. Delegasyon, 11 Şubat günü siyasi parti temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya gelerek, çatışmalar konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber başkanlığındaki AB heyeti Diyarbakır’da HAK-PAR Diyarbakır İl Başkanı Vasıf Kahraman, PDK-Bakur Başkanı Sertaç Bucak, PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, AKP Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar ve CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayım ile bir görüşme gerçekleştirdi. Plaza Hotel’de parti temsilcilerine verilen akşam yemeğinde bölgedeki gelişmeler ve yaşanan çatışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Görüşmede söz alan HAK-PAR Diyarbakır İl Başkanı Vasıf Kahraman, kısaca partinin kuruluş amacı, hedef ve politik çizgisi konusunda bilgilendirme yaptıktan sonra, yaşanan süreçle alakalı fikir ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı.

Kahraman, konuşmasının devamında, ‘Hendek Savaşı’ olarak adlandırılan son çatışma sürecinin Kürt Halkının haklı özgürlük mücadelesine zarar verdiğini belirterek, şöyle dedi; “Şehir merkezlerinde kazılan hendek ve oluşturulan barikatları gerekçe gösteren hükümet ve devlet yetkilileri, son üç aydır söz konusu eylemlere karşı güvenlik güçleriyle eliyle orantısız bir şiddet uygulamakta, bu da zengin bir tarihi barındırın Sur’da, Cizre’de ve diğer birçok şehir ve kasabada yıkıma, sivil ölümlerine ve kitlesel göçe yol açmaktadır.”

Kahraman, konuşmasının devamında AKP Hükümetinin Kürt sorunun çözümü için herhangi bir projesinin olmadığına dikkat çekerek, yıllardır bu konuda bir oyalama politikası izlendiğini söyledi ve şöyle dedi: “Gelip geçen hükümetler, on yılardır bilinçli olarak Kürt sorununu PKK’ye endeksleyen bir yaklaşım sergilediler ve teröre karşı savaştıklarını ileri sürdüler. Oysa Kürt sorunu PKK’ye ve onun şiddet eylemlerine indirgenemez. Sorun PKK’den önce vardı ve çözülmediği sürece, PKK ortadan kalksa da var olmakta devam edecektir. PKK’nin silah bırakması için onunla diyalog gerekli olabilir. Ama Kürt sorununun çözümü için Kürt Halkının temsilcileriyle müzakere edilmelidir. Kürt sorunu ulusal bir sorundur, çözümü de ulusal hakların tanınmasıyla olur. Parti programımızda da yer aldığı gibi, bu da eşit haklara dayalı bir federasyon ile mümkündür.”

Kahraman, konuşmasının sonunda gündemde olan yeni bir anayasanın yapılması konusuna dikkat çekerek, AB Delegasyonu’na, demokratik ve AB normlarına uygun bir sivil anayasanın yapılması için Türk yetkililerini teşvik ve cesaretlendirmeleri talebinde bulundu.
hakparın oneri ve gorusleri bir dosya halinde heyete teslim edildi
HAK-PAR Diyarbakır İl Başkanlığı
12 Şubat 2016

About Post Author