Fehmi Demir, Yılmaz Demir ve Mustafa Taşçı anıldılar 2016-01-17 22:32

Mustafa Taşçı Kulu”da anıldı

Partimiz Hak ve Özgürlükler Partisi Konya/Kulu ilçe örgütünün organize etmiş olduğu, Partimiz Genel Başkan Yardımcısı rahmetli Sayın Mustafa TAŞÇI ’nın anma etkinliği, parti yöneticileri, Mustafa TAŞÇI’nın ailesi ve dostları ile birlikte HAK-PAR Kulu ilçe bürosunda başlayıp Kulu/Karacadağ mezarlığında son bularak gerçekleşti.

Anma programı 16.01.2016 Cumartesi günü saat 12:00 de HAK-PARKulu ilçe örgütünde gerçekleşti. Etkinliğe Genel Başkan Yardımcısı Latif Epözdemir, Hasan Şeşeoğulları, Derviş Hoca, HAK-PAR İsviçre birimi adına İhsan Ercan, Konya İl Başkanı Osman SARITAŞ, Kulu ilçe başkanı Mehmet KAYA, partili yöneticiler, üyeler, Mustafa Taşçı”nın ailesi ve yakınları katıldılar.

Açılış konuşmasını Konya il başkanı Osman SARITAŞ gerçekleştirdi. Konuşmasında Mustafa TAŞÇI ile uzun süre birlikte çalıştıklarını dile getirdi. İç Anadolu bölgesinde 90″lı yıllarda Kürdistani bir siyasi parti den bir ilçede veya bir kasabada belediye başkanı adayı olmak çok ağır bir yük ve büyük bir riskti. Mustafa arkadaşımız büyük bir kararlılık gösterip cesurca adaylığını koydu. Yurtsever Karacadağ halkı bu duruşa karşılık verdi, büyük bir ilgi gösterip bu ulusal duruşun yanında yer aldı ve seçimlerden zaferle çıkıldı. Bu adaylık süreci ve kazanım bölgemizde bir ilkti. İlk defa demokratik siyaset arenasında bir Kürdistani partiden belediye başkanı adayı çıkmıştı. Bu yüzden Mustafa arkadaşı takdir ediyor ve metanetle ruhu şad olsun diyor ailesine, partili arkadaşlarına sabır diliyorum, dedi.

Daha sonra HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Sayın Latif EPÖZDEMİR söz aldı. Özdemir konuşmasına başlamadan önce özgür Kürdistan mücadelesinde yaşamlarını kaybeden herkesin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu ardından konuşmasına devam eden Özdemir, Anadolu’nun ortasında yaşayan Kürtler hala ulusal özelliklerini korumaktalar ve Kürtçe dilini yaşatmaktalar bu beni çok sevindiren bir durum dedi. Mustafa benim can dostumdu, çok yakından tanıyorum, o da beni çok severdi, ama elden bir şey gelmiyor. Çok erken bir zamanda yitirdik Mustafa’yı, oysa onun başta Kürt halkı ve Kürdistan davası olmak üzere daha yapacak çok işi vardı. En tecrübeli ve verimli olabileceği bir zamanda kaybettik Mustafa’yı, acımız büyük, üzüntümüz büyük, kaybımız büyük. Başta ailesi olmak üzere tüm partili arkadaşları ve sevenleri için tekrar baş sağlığı diliyorum dedi. Mustafa’nın yürütmüş olduğu mücadeleyi daha kararlı bir şekilde bıraktığı yerden hep birlikte daha ileriye taşıyacağız. Bunun için Mustafa sana söz veriyoruz dedi. Güncel siyasi konulara da değinen Epözdemir, Kürt sorunun siyasi çözümsüzlüğü maalesef Kürdistan bölgesini Suriye’den farksız bir duruma getirmiştir. Çatışma arasında kalan halkımız adeta yaşam mücadelesi vermektedir. Hiçbir sonuca ulaşamayacak olan Hendek siyaseti halkımıza büyük zararlar vermektedir. Yüzlerce insanımız hayatlarından oldu, binlerce insanımız göç etmek zorunda kaldı. Çatışmanın yaşandığı bölgede günlük yaşam adeta durma noktasında, elektrik yok, su yok, sokağa çıkmak yasak nereye kadar böyle devam edilebilir ki. Derhal çatışma durmalı, Kürt sorununa demokratik yol ve yöntemler ile bir çözüm arayışına girilmeli. Şiddet çıkmaz bir yoldur bir an önce bu yöntemlere son verilmeli. Mahalle hapishanelerine ve savaş meydanlarına dönen sivil insanların yaşam alanlarında günlük hayat artık durma noktasına gelmiştir. Silahlı güçler bölgeden derhal çekilmeli ve buna bir son vermelidirler. Dedi.

İsviçre Hak-Par’ı temsilen söz alan İhsan ERCAN arkadaşımız, Bizler Mustafa’nın yoldaşları olarak her zaman onun yanında olduk, mücadelesini bıraktığı yerden daha kararlı ve daha da büyüterek ilerleteceğimizi belirtmek isterim. İsviçre HAK-PARbirimindeki tüm yoldaşlar başta ailesi olmak üzere hepinizin acısını derinden paylaşıyor ve sabır diliyoruz dedi. Bundan sonraki süreçte sizinle birlikte tam bir dayanışma içinde hareket edeceğiz dedi.

Parti bürosundaki anma etkinliğinin ardından tüm kitle araçlarla Karacadağ köyü mezarlığına hareket etti. Mezarlıkta Mustafa ve yeğeni şirin yan yana yatmaktalar. Mezarı başında konuşmalar yapıldı, Karanfiller bırakıldı. Mustafa ile yeğeni Şirin’in kabri başında duygusal temalı bir konuşma yapan genel başkan yardımcısı Hasan ŞEŞEOĞULLARI Mustafa sen bu kadar acınla Şirin’in ve başkan Fehmi’nin ölümünü yaşadın. Onları yalnız bırakmayarak yanlarına gittin. Şirin, Mustafa yoldaşımız sana emanet ona iyi bakacağına eminim dedi.

Fehmi Demir ve Yılmaz Demir mezarları başında anıldılar

Buradan Yenice oba kasabasına geçildi. Öncelikle yenice oba mezarlığına gidilerek yan yana ebedi istirahatte olan rahmetli genel başkanımız Sayın Fehmi DEMİR ve Kardeşi yoldaş Yılmaz DEMİR kabirleri başında anıldı. Anma da bir dakikalık saygı duruşunun ardından söz alan Başkan yardımcısı Latif Epözdemir;

Yılmaz yoldaş; Fehmi Yoldaş, Bakın biz geldik, yoldaşlarınız geldi, Kürt halkı geldi, hepimiz sizleri selamlıyoruz. Sizler özgürlük yolunun en seçkin yoldaşlarıydınız. Sizler de çok erken ve zamansız bir şekilde aramızdan ayrıldınız.

Yoldaşlar bıraktığınız mücadeleyi devam ettiriyoruz ve bunun başarısını size yâd edeceğiz.

İki kardeş, ikisi de yan yana yatıyor, ikisi de Kürt halkının ulusal mücadelesinde hayatlarını kaybettiler. Fehmi yoldaş yalnız değilsin bak hem yoldaş hem kardeşin Yılmaz da yanında. Kendi halkına ve ülkesine hizmet ederken hayatından olan bu çok değerli ve asil yoldaşlarımızın ölümü bizleri çok derinden sarsmış, halkımız ve mücadelemiz için büyük bir kayıp olmuştur.

Burada Kardeşlik, Yoldaşlık ve dostluk tüm ilişkiler var. Yoldaşlık ve arkadaşlık temelinde kurulan ilişki çoğu zaman kardeşlik ilişkisinden öte bir anlam taşır. Biz de bu duygularla can yoldaşlarımızı selamlıyor, bizler ve uğrunda mücadele ettiğiniz halkınız mücadeleyi yaşatacak ve sizleri asla unutmayacağımız dedi. Bu ölümler sıradan ölümler gibi değildir, çok daha farklı ve anlamı büyük olan ölümlerdir. Uğruna mücadele edilen değerler sizleri hep yaşatacak ve biz yoldaşlar sizleri hep saygıyla anacağız.

Bilindiği üzere bu hafta içerisinde kasaba, hayatının baharında olan 3 gencini toprağa verdi. Babaoğlu, Kart ve Kara aileleri ziyaret edilerek taziyelerde bulunuldu ve acıları paylaşılmaya çalışıldı.

HAK-PAR
Konya İl Örgütü
Basın Bürosu


About Post Author

Scroll to Top