YENİ YILA GİRERKEN

YENİ YILA GİRERKEN

Acı dolu bir yıl geride bıraktık. Çözüm süreci durdu, ülkemizde yine silahlar konuşmaya başladı. Yüzlerce İnsanımız yaşamını yitirdi, binlercesi yaralandı. Yine yüz binlerce insanımız göç yollarına düştü. Şehirlerimizin önemli bir kısmı viraneye döndü.

İşsizlik katlanarak büyüdü. Ticari yaşam durma noktasına geldi. Binlerce esnafımız kepenk indirdi, tüccarlarımız iflas etti. Demokrasi çıtası yükselmesi gerekirken daha da alçaldı. Ekonomik, sosyal ve siyasal yaşam başarısızlıkla geçti.

DAİŞ ayrı bir bela olarak genelde Orta Doğu Halklarının, Özelde Kürt halkının başına bela oldu. Komşu Ülkelerden Irak ve Suriye iç savaş nedeniyle büsbütün karıştı. On binlerce can kaybı, milyonlarca göçmen var. Özellikle Suriye’den gelen göç dalgası hem bizim iç barışımızı hem de dünya barışını tehdit eder hale geldi.

 

Özetle bir kaç küçük istisna dışında 2015 yılı genel olarak kötü geçti. Küçük istisnaların başında Rojevada DAİŞ’in gerilemesi ve Şengal’in özgürleşmesidir. Elbetteki bunlar önemlidir. Fakat DAİŞ ortaya çıkmasaydı, zaten Şengal ve Rojeva bu tehditleri yaşamazdı.

Hak-Par olarak biz geride bıraktığımız 2015 yılında ayrı ve önemli acılar da yaşadık. En Başta Genel Başkanımız Sayın Fehmi DEMİR’i kaybettik. Genel Başkan yardımcımız Sayın Mustafa TAŞÇI ve Merkez Disiplin Kurulu Başkanımız sayın İsmet KAYA’yı yitirdik. Acıları taptaze ve kabuk bağlayamadı. Her üçü de çok genç yaşta ve en verimli zamanında aramızdan ayrıldılar. Kendilerine rahmet, Kürt Halkına, ailelerine ve Hak-Par ailemize başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Hak-Par için de yukarıya aldığım acılar dışında olumlu ve sevindirici de bir şey oldu. 7 Haziran seçimlerinde partimiz oylarını %50 artırdı. 5 ay sonra yapılan 1 kasım seçimlerinde 7 hazirana göre oylarını %100 artırdı. Totalde 1 yıl içinde %300 oyumuzu artırmış olduk. Hak-Par Türkiye genelinde 8. parti, Kürdistan’da da tartışmasız 2. parti oldu. Bundan dolayı Yurtsever ve Demokrat halkımıza teşekkür ediyoruz. 2015 te bulduğumuz üçüncü tesellimiz de budur.

Yeni bir yıla girerken genelde Orta Doğu’ya, özelde Kürdistan’a barış ve özgürlük gelmesini diliyoruz. Türkiye’de demokrasi çıtasının yükseldiği, Kürt Halkının Haklarına kavuştuğu, her türlü ötekileşme ve ayrımcılığın yok olduğu, müreffeh ve mutlu bir yıl olmasını diliyoruz.Hak-Par olarak insanın insanca yaşadığı, şiddetin yok olduğu, barış dolu bir dünya dileği ile yeni yılın tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyoruz. Her kes için mutlu ve umutlu nice nice yıllara.31.12.2015

Av.Abdulmenaf KIRAN
Hak-Par Gnl.Bşk.Yrd.

About Post Author

Scroll to Top