GÜNCEL

KAMUOYUNA

HAK-PAR Başkanlık Kurulu 14 Kasım 2015 tarihinde Genel merkezde toplanarak gündemindeki konuları görüştü ve aşağıdaki sonuç bildirisini kamuoyu ile paylaşmayı kararlaştırdı.

Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen terör saldırılarında çok sayıda masum insan yaşamını yitirmiş, yaralanmıştır.

Terörü bir insanlık suçu olarak gören ve masum insanları hedef alan bu kanlı saldırıları şiddetle kınayan Partimiz, Fransa halkının acısını paylaşmaktadır.

Partimiz her gün dünyanın bir başka köşesinde kanlı yüzünü gösteren teröre karşı mücadelenin ancak onu üreten bataklıkların kurutulmasıyla başarıya ulaşabileceğini,

 

Bu konuda uluslararası iş birliği ve kararlılığın gerekli olduğuna inanmaktadır.

Bu kanlı saldırılarda yaşamını yitirenlerin yakınlarının acısını paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Son günlerde Kürdistan’ın Şengal bölgesinin İŞİD terör örgütünün işgalinden kurtarılması amacıyla Peşmerge güçleri tarafından önemli ve tarihi operasyon gerçekleştirilmiş ve Kürdistan’ın kadim kültürünün merkezlerinden Şengal özgürlüğe kavuşmuştur.

Sayın Mesut Barzani komutasında Kürdistan Bölgesi Hükümetine bağlı Peşmergelerin ağırlıklı olarak Ezdî Kürtlerin yaşadıkları Şengel’i kurtarmalarını sevinçle, coşkuyla karşılayan Partimiz, Kürdistan’ın kutsal topraklarının bir parçasının kurtarılması için fedakârca savaşan tüm kahraman peşmergeleri kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

İnanıyoruz ki bu operasyon aynı zamanda vahşi terör örgütü İŞİD’in Irak ile Suriye arasındaki irtibatını sınırlanacak ve tasfiyesini kolaylaştıracaktır
HAK-PAR Şengal operasyonuna bizzat komuta ederek, Kürt halkının bir kez daha takdirini hak eden   Mesud Barzani’ye   kahraman Peşmergeye, koalisyon güçlerine, katkı sunan tüm Kürt savaşçılara da   teşekkür eder.
Dileğimiz zaferin coşkusu ile Şengal’in yaralarının bir an önce sarılması ve yeniden inşa edilmesidir.

Öte yandan, Ortadoğu’da son zamanlarda meydana gelen önemli gelişmelerden biri Suriye iç savaşına Esed rejiminin yanında Rusya’nın da dahil olmasıdır.

Bu durum ABD ve koalisyon güçleri ile Rusya arasında gerilime neden olsa da, Suriye meselesinin çözümünü hızlandıracak, soruna uluslararası bir çözümün bulunmasına zemin hazırlayacak bir gelişme olduğu tespitini yapan HAK-PAR Başkalık Kurulu; Suriye iç savaşının bir an önce sonlandırılması ve Suriye’nin çok uluslu, çok kültürlü yapısına uygun bir çözümün bulunması için uluslararası çabaların yoğunlaştırılması talebini yeniler.

Güney Kürdistan’da da Mesut Barzani’nin başkanlığı üzerinden yaratılmaya çalışılan iç kargaşa ve Barzani karşıtı politikalarının Güneydeki kazanımları riske eden boyutlarını da ele alan Partimiz bu politikaların arkasında da sömürgeci güçlerin varlığına dikkat çeker.

Güney Kürdistan’ın iç işlerine uzanan sömürgeci ellere karşı tutumunu her vesile ile ortaya koyan partimiz,   Kürdistan’ı istikrasızlığa sürükleyecek, kazanımlarını riske edecek her çabaya da karşı olacağını ilan eder.

1 Kasım seçimlerini geride bırakan Türkiye’de başlayan tartışmaları öne çıkan olayları da değerlendiren Başkanlık Kurulumuz Kürdistan’ın Silvan ve Sur gibi ilçelerinde meydana gelen olayları kaygıyla izlemektedir.

Öz yönetim, özerklik, federasyon hatta bağımsızlık gibi statüleri savunmak meşru bir haktır. Ancak bu hakkın, şiddetle, bombayla, barikatlar kurarak, silahlı çatışmaları kent merkezlerine, savunmasız sivillerin arasına taşımakla, halkı, devletin militarist mekanizmalarının önüne atmakla savunulamayacağı da ortadadır

HAK-PAR bu mahallelerde gerçekleştirilen “öz yönetim” uygulamalarının, hem halka hem Kürt davasına, hem de eylemcilere büyük zararlar verdiğinin görülerek bir an önce sonlandırılmasının gerektiğini düşünmektedir.

Öte yandan “çözüm sürecini” buzdolabına kaldıran hükümetin, toplumun huzurunu ve güvenliğini sağlamakla, sorunları uygar yollarla, hukuk içinde çözmekle sorumlu olduğunu hatırlatır, bir an önce sıkıyönetim uygulamalarından vaz geçmeye, dışarı çıkma yasaklarını kaldırmaya, meseleyi askeri yollarla değil diyalogla çözmeyi esas alan bir tutum benimsemeye çağırıyoruz.

Seçim sürecini de değerlendiren Kurumumuz. HAK-PAR’ın siyasette hesaba katılması gereken bir aktör haline geldiğini, Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümünde taraf olduğunu vurgular.
Türkiye bir an önce yeni sivil bir anayasa yapmalı, Kürt kimliği ve ana dilde eğitim hakkı, Kürtçenin, Türkçenin yanı sıra resmi dil olması bu anayasada yer almalıdır

HAK-PAR, Kürtlerin yüz yıllık statü talebine cevap olmak üzere, Türkiye’nin idari olarak yeniden federal tarzda yapılanması talebinin yanı sıra, Kürt halkının güncel taleplerinin de kararlı savunucusu olacaktır.

Kuşkusuz bu zorlu bir süreçtir ve bu süreçte her yurtsevere ağır sorumluluklar düşmektedir.

Kürt halkının özgürlük mücadelesinde önemli, barışçıl demokratik bir seçenek olan ve uzun yılların emeği ile bu güne taşınan partimize yönelik etkisizleştirme çabalarına karşı da duyarlılık içinde olunması gerektiğini ifade eden Kurulumuz; geçmişten bu yana Kürt halkının özgürlük mücadelesinde emeği olan, özgürlük yolunda yılmadan yürüyen her yurtseveri HAK-PAR saflarında birleşmeye, mücadeleye omuz vermeye, birlikte hareket etmeye ve Kürt halkının barışçıl demokratik seçeneği olan HAK-PAR’ı büyütmeye çağırıyoruz.

14.11.2015

HAK-PAR BAŞKANLIK KURULU

About Post Author