GÜNCEL

HAK-PAR OLARAK OYLARIMIZI YÜZDE YÜZ ARTTIRDIK

HAK-PAR OLARAK OYLARIMIZI YÜZDE YÜZ ARTTIRDIK

1 Kasım seçimleri yapıldı. AK Parti 7 Haziran’a göre oylarını 9 puan arttırarak hükümeti tek başına kuracak güce ulaştı. Bu yönüyle seçimin galibi AK Parti’dir.

CHP oylarını ancak korudu. Ana muhalefet partisi olarak bu CHP için başarı sayılmaz.

Seçimin kaybedenleri ise, herkesin üzerinde ittifak ettiği gibi, MHP ve HDP’dir.

MHP 7 Haziran seçimleri sonrası hiçbir koalisyona yanaşmadığı, CHP’den gelen ittifak önerisini dışladığı, HDP ile bir arada olmayı, hatta herhangi bir desteği reddettiği, böylece siyaseti kilitlediği için kendi seçmeni tarafından cezalandırıldı.

HDP-PKK bloğu ise 80 milletvekili ile girdiği parlamentoda siyasi çalışmanın önemini kavramadı. PKK kendi doğasına uygun olarak yeni bir şiddet sarmalına yol açan provokasyonların bir parçası oldu, böylece Kürt kent ve kasabalarının bir savaş alanına dönmesine yol açtı. Bu nedenle, şiddet istemeyen, sorunların barışçı yöntemlerle çözümünü isteyen, Kürt yurtsever çevrelerinin önemli bir bölümünün desteğini yitirdi.

Bu kesimler, onların yanı sıra, daha önce barajı geçsin diye HDP’ye oy vermiş olan Batılı seçmenin bir bölümü HDP’den yüzünü çevirdi.

Böylece MHP ve HDP’den yaklaşık 7 puan AK Partiye yöneldi.

 

Bunun yanı sıra, Parlamentoya girme şansı bulunmayan diğer sağ partiler daha da eridiler, küçüldüler ve onlardan da 2 puan dolayında oy, yine istikrar kaygısıyla AK Parti’ye geçti.

Sonuç olarak, 7 Haziran’dan farklı olarak bu seçimlerde AK Parti’nin yeniden böylesine yüksek bir oranla iktidara gelmesine yol açan MHP’nin ve HDP-PKK bloğunun olumsuz tutumudur. MHP siyaseti kilitleyerek, PKK ise savaş oyununa partner olarak buna neden oldular.

Bu seçimlerin bir galibi ise, kuşku yok, Partimiz HAK-PAR’dır.

MHP ve HDP’nin yanı sıra, parlamento dışında olup seçime katılan partilerin oyu, 7 Haziran seçimlerine göre yüzde 6,2’den yüzde 2’ye düşerken, yani bu partiler toplam olarak yüzde 300 bir oy kaybına uğrar, ufalır silinirken, yalnızca Partimiz HAK-PAR oylarını 58 binden 110 binin üzerine çıkardı.

Yani oylarımızı iki misli, yüzde yüz oranında artırdık.

Yüksek barajı aşıp parlamentoya giremeyeceğimiz bilinirken, partimiz daha önceki seçmenlerini korudu ve 60 bin dolayında yeni seçmen partimize destek verdi.

Bunun bir nedeni PKK-HDP bloğunun yarattığı düş kırıklığıdır. PKK’nin yeniden şiddete yönelmesiyle seçmen oylarının boşa gittiğini gördü. Aynı zamanda on binlerce yurtsever insanımız HDP’nin Kürt sorunundan yana bir çözüm projesi olmadığını, tam tersine bir oyalama politikası izlediğini gördü.

Bunun yanı sıra birçok yurtsever, ilerici, barışçı insan, HAK-PAR’ın kararlı, ilkeli, çözüm ve barış yanlısı tutumunu gördü ve bize destek verdi.

Böylece bu seçimin bir galibi, hatta bir anlamda asıl galibi Partimiz HAK-PAR’dır. HAK-PAR esen güçlü fırtınaya dayandı, gücünü korudu, büyüttü.

Bu Partimiz açısından bir dönüm noktasıdır. HAK-PAR 2014 yerel seçimlerinden itibaren büyüme eğrisini yakaladı, bir parti olarak kendisini kanıtladı, bir seçenek olduğunu ortaya koydu.

Partimiz, eşitlikçi çözümü, federasyonu savunan tek parti olarak hem Kürt halkı açısından, hem de toplumun yüz yüze olduğu diğer önemli sorunların çözümü, ülkeye barışın ve gerçek demokrasinin gelmesi bakımından bir umuttur.

DOĞRU YOLDAYIZ, PARTİMİZE GÜVENELİM, BAŞARACAĞIZ!

Bu vesileyle, bu sonuçta emeği geçen, bize destek veren herkese teşekkür ederiz. 2 Kasım 2015

NECATİ BAYRAM

GENEL BAŞKAN V.

Hak ve Özgürlükler Partisi – HAK-PAR

About Post Author