GÜNCEL

Genel başkan yardımcımız Sayın Abdulmenaf Kıran’ın HAK-PAR Genel merkezi adına törende yaptığı konuşma;

Genel başkan yardımcımız Sayın Abdulmenaf Kıran’ın HAK-PAR Genel merkezi adına törende yaptığı konuşma;

Sayın basın, saygıdeğer siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, sevgili partili arkadaşlarım, bu acılı günümüzde acımızı paylaştığınız için hepinize partimiz adına teşekkür ediyorum.

Biz HAK-PAR olarak Genel Başkanımızı, Kürt halKı da, Kürt ulusal demokratik mücadelesinin yılmaz bir savunucusunu, demokrasi güçleri, demokrasi mücadelesinin inançlı bir aktörünü yitirdi.

Sevgili genel başkanımız Fehmi Demir, 02.01.1957 tarihinde Konya ili Cihanbeyli ilçesi, Yeniceoba (incov) nahiyesinde dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu nahiyede okudu, ortaokul ve lise eğitimini Cihanbeyli de tamamladı. Eskişehir Ticari İlimler Akademisi İktisat Fakültesi mezunuydu.

Bildiğimiz gibi Sayın Genel Başkanımızı elim bir trafik kazasında kaybettik. O bir dava adamıydı, davasına ölümüne bağlanmıştı. Yine parti çalışması çerçevesinde seyahat ediyordu, görevinin başında şehit düştü. Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin şehididir.

Genel başkanımız, evli ve dört çocuk babasıydı. Kendisi orta Anadolu Kürtlerindendi. İlk gençlik yıllarından beri Kürt siyasetinde yer aldı.

1990’lı yıllarda faaliyet gösteren Kürt Legal Partilerin sırasıyla, Halkın Emek Partisi, Demokrasi Partisi, Demokrasi ve Değişim Partisi, Demokrasi ve Barış Partilerinin kurucu üyesi oldu ve Merkez Yönetim Kurulların da görev yaptı.

Partimiz Hak ve Özgürlükler Partisinin de kurucu üyesiydi. 12 yıl boyunca parti de genel başkan yardımcısı olarak görev yaptı.26.10.2014 günü 6. Olağan Kongremizde Genel Başkan olarak seçildi.

Genel başkanımız 58 yıllık yaşamının mübalasız 40 yılını Kürt Demokratik mücadelesinde harcadı.

Yetişkin siyasi bir kadroydu. Çok çalışkandı, özveriliydi. Kompleksiz, mütevazı bir insandı. Her işe kendi koşar ve enerjisi el verdikçe siyasal mücadele arkadaşlarına iş bırakmazdı.

Genel Başkanımız demokratik, açık, şeffaf bir siyaset yapıyordu. Şiddete karşı, barış savunucusuydu. O, mensubu olduğu Kürt Ulusunun da, kendi kaderini tayin etmesi için mücadele ediyordu. Türkiye de Kürt sorunun, çözümünün eşit haklara dayalı, coğrafi esaslar üzerinde Federal bir sistemden geçtiğine inanıyordu. Kürtçe’nin de Türkiye’de Türkçe’nin yanı sıra resmi dil olmasını ve herkese anadilde eğitim hakkını savunuyordu.

Kadın erkek eşitliğini benimsemiş, Farklı inanç ve yaşam tarzlarına saygılıydı. Toplumdaki aşırı kutuplaşmaya ve ötekileştirmeye karşıydı. Her zaman emekçi ve dezavantajlı kesimlerin yanındaydı. Siyasal sorunların barışçıl ve demokratik zeminde çözümünden yanaydı. Hem bir entelektüel hem de bir militandı. İşte Kürt siyaseti ve Demokrasi güçleri böyle bir evladını yitirdi.

Sayın Genel Başkanım, bizi çok erken ve zamansız bıraktınız. Size söz veriyoruz mücadele bayrağınız yere düşmeyecektir. Genel Başkanlığını yaptığınız Hak ve Özgürlükler Partisi, Kürt halkının haklı taleplerinin savunucusu siyasetini ve demokratik yapısını koruyacaktır. Her zaman mazlumların ve hak kaybına uğrayanların yanında olacaktır. Sizin mücadeleci tutumunuz bize rehber olacaktır.

Sizi özleyeceğiz. Ruhunuz şad olsun, huzur içinde uyuyun.

Genel başkanımın kederli ailesi, başınız sağ olsun. Acımız ortaktır ve metin olmalıyız, sabır göstermeliyiz. Böylesi saygın bir kişinin ailesi olmanın gurur ve kıvancına sahipsiniz. Bu büyük bir onurdur.Dostlar hepimizin başı sağ olsun, Kürt Halkının ve Demokrasi güçlerinin başı sağ olsun.27.10.2015

About Post Author