GÜNCEL

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK_PAR) Avrupa Konferansı

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK_PAR) Avrupa Konferansı :Ankara’da yaşanan insanlık dışı terör saldırısını nefretle kınıyoruz.

Hak-Par  Avrupa Konferansı 10 Ekim 2015 günü Hollanda’da toplandı. Konferansa Avrupa’nın birçok ülkesinden temsilciler ve  1 Kasım seçim çalışmaları nedeniyle Hollanda’da bulunan Hak-Par Genel Başkanı Fehmi Demir’de katıldı.

 

Konferansın açılışını Hak-Par PM üyesi ve Hollanda temsilcilerinden Düzgün Kaplan yaptı. Kaplan “Türkiye’nin ve Kürdistan’da önemli olaylar yaşadığını. Bu süreçte kürt halkının doğru alternatiler ve programlara ihtiyacı var. Bu özelliklere partimiz sahiptir. Yaptığımız bu konferansın varacağı sonuçların Türkiye’ye Demokrasi Kürdistan’a Özgürlük mücadelemize ışık tutacağını umuyorum.” Dedi.

Konferansı yönetmek üzere Sidar Bingöl ve Adnan Sütçü seçildiler. Divan seçiminden sonra gündeme geçildi. Gündem gereği saygı duruşu için çağrı yapan Sidar Bingöl “ Şu anda aldığımız bir bilgiye göre demokratik  örgütlerin Ankara’da düzenlediği Emek,Barış,Demokrasi mitingine bombalı saldırı düzenlenmiştir.

Saldırıda onlarca insanın yaşamını yitirdiği ve yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği söyleniyor. Konferansımız bu insanlık dışı alçakça saldırıyı kınıyor. Bugün yaşamını yitiren insanlarımızın şahsında demokrasi ve Kürdistan şehitleri için sizleri için yapılan saygı duruşundan sonra gündeme geçildi.

Konferansa katılan Hak-Par Genel Başkanı Fehmi Demir “ Öncelikle bugün Ankara’da yapılan terör saldırısının haberi ile sarsıldık. Bu insanlık dışı,hunharca terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Ne yazık ki basiretsiz ve sorunlara çözüm bulamayan yöneticiler eli ile kaotik bir ortama doğru sürükleniyoruz. Bu insanlık dışı terör eylemlerine ve arkasındaki karanlık güçlere karşı birlikte dimdik durmalıyız.”dedi.

Konuşma da daha sonra Türkiye ve Kürdistan’daki değerlendirmelere ayıran Demir “ Kürdistan ve kürt halkı için tarihi bir dönemden geçiyoruz. Kürtlerin siyasi örgütleri ve yöneticileri doğru politikalarla  birlik içinde hareket ederlerse kürt halkının gasp edilen haklarını kazanma şansı yüksektir. Kürdistan’ın güney ve batı bölümlerinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Bugün güneyde yaşanan başkanlık tartışmasının kürt halkının yararına olmadığını düşünüyoruz. Kürdistan Bölge Başkanı Barzani’nin tartışma konusu yapılmasının doğru değildir. Böylesi dönemlerde Barzani gibi liderlerin rolü önemlidir. Güney Kürdistan’ın bağımsız devlet olma şansı artmıştır. Kürt örgütleri bu süreci dar örgüt çıkarlarına ve bölge devletleri ile çıkar ilişkisıne kurban etmeliler.”dedi.

Demir “Bugün Türkiye ve Kürdisan’ın kuzey parçasında kürt halkının çıkarlarını amasız savunan ve Türkiye’nin evrensel demokrasiye ulaşmasını isteyen ve 1 Kasım’da seçimlere katılan  tek parti Hak-Par’dır.Konferansımız partimizin kitlelere ulaşmasını katkı sağlamalıdır. Burada ayrıca, seçimlerde partimizi destekleme kararı alan KOMKAR’a teşekkür ediyorum.Bu konferansta sorunlarımızı tüm boyutları ile tartışmalı ve sonuçlara ulaşmalıyız.Katılımcı arkadaşlarımızın bunu başaracaklarına inanıyorum. Başarılı çalışmalar diliyorum” dedi.

Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen katılımcılar söz alarak gündeme ilişkin görüşlerini ifade ettiler.

Konuşmalarda Hak-Par ‘ın avrupada örgütlenme ve seçim hazırlıklarının yanısıra PM kararı gereği olarak parti isim değişikliği konusu gündeme alındı ve tartışıldı. Katılımcılar isim değişikliğine ilişkin görüşlerini ayrıntılı bir biçimde ifade ettiler.

Hak-Par’ın Avrupa çalışmalarını koordine etmek ve gelecekteki örgütlülüğünü hazırlamak üzere  bir koordinasyon kurulu oluşturuldu. Koordinasyon Kurulunda; Düzgün Kaplan,Mehmet Ali Akagündüz,Adnan Sütçü,Fettah Timar ve Recep Fener yer aldılar. Kurula tümavrupa ülkelerinden temsilcilerinin yer alacağı bir kurulun oluşturulması konusunda görüşler ifade edildi.


About Post Author