GÜNCEL

BAYRAM MESAJI


Değerli vatandaşlar,

Ramazan ayı sona erdi, şimdi bayramı kutluyoruz. Ramazan aylarında dayanışma ve empati duygularımız nasıl had safhaya ulaşıyorsa; bayramlarda da kardeşlik, sevgi ve barışa olan inancımızı koruyup geliştirmeliyiz.

Ne yazık ki bugün Asyada, Afrika ve Ortadoğuda İslam coğrafyalarında dinsel, mezhepsel ve etnik çatışmalar son şiddeti ile devam etmekte ve Müslümanlar arası şiddet giderek artmaktadır. Emperyalist ve sömürgeci ülkeler İslam coğrafyalarını birbirleri ile çatıştırmakta ve yapay çelişkilerle halk kesimlerini birbirlerine kırdırtmaktadırlar.

Suriye, Yemen, Mısır, Irak, Afganistan, Filistin, İran ,Doğu Türkistan, Sudan, Somali, ve Mayanmar ve daha bir çok bölgede devam eden çatışmalar ve terörist saldırılar, halkların özgür yaşama haklarını tehdit etmektedir. Başta DAİŞ ve ELKAİDE; TALİBAN ve benzer terör örgütleri olmak üzere, sözüm ona “İslam” adına hareket ettiklerini savunan ve ama korkunç kanlı eylemleri ile farklı mezheplere mensup Müslümanlar da dahil olmak üzere bir çok farklı etnik kesime saldırmakta ve oluk oluk kan akıtmaktadır.

 

Hiçbir terörist eylem, insan yaşamına yönelen hiçbir hareket; kutsal değildir ve insan öldürmeyi hiçbir inanç reva görmemektedir. Çağdaş dünyada uğrunda ölünecek ve öldürülecek hiçbir amaç olmadığı da, yaşanılan bir gerçektir.

Keza Müslüman olduğunu savunan İran ve Suriye rejimleri kendi bölgelerindeki mazlum Müslüman Kürtlere acımazsızca saldırılar düzenlemekte ve her gün onlarca Kürt gencinin yaşamına son vermektedir. DAİŞ çeteleri Êzdilere, Türkmenlere ve diğer etnik kesimlere karşı terörist eylemlerini sürdürmektedir. Kobani, Haseke, Efrin ve Halepte kan donduran katliamlara girişenleri nasıl “İslam” olarak adlandırabiliriz ki.?

Değerli vatandaşlar,

Şu iyice bilinmelidir ki, terör ve şiddet kimden gelirse gelsin, kime uygulanırsa uygulansın ,Hak ve Özgürlükler Partisi, asla bu yöntemleri tasvip etmedi ve etmeyecektir. Biz bu güne dek, her türlü terörist ve şiddet içeren eylemlerin karşısında durduk ve lanetledik.

Sevgili vatandaşlar,

Terörden beslenip terör üretenler, savaş ve şiddetten, çatışma ve gerginlikten nemalanan güçleri iyi tanımalı ve onlara pirim verilmemelidir. Günümüzde sorunların tek çözüm yolu barışçıl yol ve yöntemlerdir, diyalog ve hoşgörüdür. İslam dini de hoşgörüyü ve diyaloğu öngörmektedir.

Bu vesile ile halkımızın ve İslam coğrafyalarında baskı ve tehdit altındaki tüm mazlum halkların ve etnik kesimlerin ramazan bayramını en içten dileklerimle kutlarım. Bayramın özgürlük, demokrasi ve barışa giden yolda bir başlangıç olmasını dilerim.18.07.2015

 

                                                                                         Fehmi DEMİR
                                                                                             Hak ve Özgürlükler Partisi/ HAKPAR
                                                                                           Genel Başkanı

About Post Author