GÜNCEL

HAK-PAR Gençlik Örgütü Konferansı yapıldı.

“Federal Cumhuriyet İçin HAK-PAR” sloganıyla yapılan gençlik konferansı Kürdistan’ın dört parçasındaki partilerin temsilcilerinin katılımıyla, büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

9 Mayıs 2015 tarihinde Diyarbakır’da Kaplan City salonunda yapılan Konferans Ey Reqip eşliğinde saygı duruşu ile başladı.

Konferansa KDP Parlamento Grup Başkanı Omed Xoşnav’da katılarak bir konuşma yaptı.

HAK- PAR Genel Başkanı Fehmi Demir ile Kürdistan’ın dört parçasından katılan konuklar HAK-PAR’lı gençlerle, salonu süsleyen Kürdistan özgürlük mücadelesinde iz bırakan ulusal kahramanların portreleri arasında buluştu.

Konferansta Divan başkanlığını Ramazan Moray üyelikleri ise Jiyan Kara, Rojda Kara

Yekbun Eren yaptı. Divan başkanının konuşmasının ardından kürsüye gelerek kısa bir konuşma yapan Fehmi Demir, 40 milyon nüfusuyla devletsiz olan Kürtlerin kendi toprakları üzerinde esaret altında yaşadığını, Kürdistan’ın sömürgeci ve emperyalistlerce dörde parçalandığını anlatarak “bu gün Güney Kürdistan özgürdür. Bağımsızlığa doğru gitmektedir. Biz HAK-PAR olarak Güney Kürdistan’ı destekliyor ve başarılar diliyoruz” dedi.

 

Doğu ve Batı Kürdistan’daki gelişmelere de değinen Fehmi Demir HAK-PAR olarak Sunni ve Nusayri Arapların, Dürzilerin ve Kürtlerin kendi kendilerini yönetecekleri federal Suriye’den yana olduklarını, Kürtlerin Duhok mutabakatı çerçevesinde birlikte çalışmalarını desteklediklerini anlattı.Demir, İran Kürdistanı’n da Mahabat kentinde İran istihbaratçılarınca yapılan taciz sonucu yaşamını yitiren Kürt kızı Fîrîzan şahsında İran rejimin kınadıklarını ve Mahabat halkıyla dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Kuzey Kürdistan’da ki gelişmeleri ve Kürt sorunundaki çözüm tartışmalarını da değerlendiren Fehmi Demir “gerçekten çözüm isteniyorsa cesur adımlar atılmalıdır. Elbette Çözüm adil olmalı ve eşitliği esas almalıdır. Öncelikle tekçi anlayış terk edilmeli ve federal bir sisteme geçilmelidir “dedi.

Fehmi Demir’in konuşmasının ardından KDP Parlamento Grup Başkanı Omed Xoşnav,

KDP-I Gençlik Gençlik Örgütü adına Teymur Teymur

PDK -İ Gençlik örgütü temsilcisi Fuad Xakibeylî,

PDK-S Ahmad Hassan,

KOMELA adına Feryad Aliyar-      

Yekitiya Jinên Dimokrata Kurdistan a İranê adına Rojin Behremi

ALİ Temê sepela Peşeroj a Kurd li Suriye , Bedir Şahi PDK-S, Mehmet Oso Pêşweru

KOMCİVAN adına Sidar Alabay,

TEVGER adına Serhat Merdini birer konuşma yaptılar.

Konferansta KOMELA dan Şarax Avjenge,, Yekitiya Jinên Demokrata Kurdistan a İranê den Halime Qadiri, ÇARPEL den Murat Aba ve Servan Aba,Diyarbakır ÇIRA başkanı Eşref Çakan da hazır bulundular.

Konferansa ; PSK Genel Sekreteri Mesud TEK, Yekîtiya Civanên Demokrat ên Kurdistana İran, Yekîtiya Civanên Demokratik le Kurdistana Eraqê Mektaba Serokatiye, Rexistina civanan ya Hizba Şuiyên Kurdistanê, Yekitiya Jinên Demokrata Kurdistan a İranê, birer mesaj gönderdiler.

HAK-PAR Gençlik Konferansı öğleden sonraki bölümünde

Yusuf Servan Kızıl, HAK-PAR Merkezi Gençlik Komisyonu Başkanı,Cemal Avcı Gaziantep   Kadir Biltekin Dersim , Rojda KARA Mersin, Mehmet Gökçe ANKARA Rodi Eren Van, Dilan Şenay Yılmaz İ

stanbul, M.Rojhat Kızıl ŞIRNAK.Cihan Jiyan KARA İstanbul, Hewal Yılmaz TEMEL Dersim Gençlik komisyonları adına birer konuşma yaptılar.

 

 

 


 

 

 


 


About Post Author