HAKPAR: Kürtçe resmi dil olmalıdır.

HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir ve Başkanlık Kurulu ile bölge PM. üyeleri 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla basınla bir sohbet toplantısı düzenledi.

21 Şubat 2015 tarihinde saat 11:00de Taksim Park Otel’de gerçekleşen toplantıda konuşan Genel Başkan Fehmi Demir; “sömürgeci devletlerin sömürge haline getirdikleri halklara karşı uyguladıkları insanlık suçlarından biri de onların dilleri ve kültürlerini yasaklamaları ve ya aşağılamalarıdır. Bu insanlık suçuna karşı harekete geçen UNESCO bu günü, yani 21 Şubatı, 1999 yılından bu yana Dünya Anadil Günü olarak ilan etti.

Biz Kürtler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana anadilimizi kullanmaya yönelik muhatap olduğumuz akıldışı, vicdan dışı, inkârcı ve yasakçı, baskıcı uygulamalara karşı verdiğimiz onurlu mücadeleden gurur duyuyoruz.

Yakın geçmişe kadar dilimizi yasaklayanları bunun utancıyla baş başa bırakarak ileriye bakıyor ve bu gün de var olan akıl dışı uygulamalara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.

 

Türkiye’de en az 20 milyon insanın ana dili olan Kürtçenin kamu alanında kullanılması önündeki tüm engeller kaldırılmalı, anadilde eğitimin önü açılmalı ve Kürtçe Türkçenin yanı sıra resmi dil olmalıdır.” Dedi.

HAK-PAR’ın güncel politikalar ile ilgili görüşlerini de aktaran Fehmi Demir Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt sorununun çözümüne yönelik olarak önerdikleri Federal çözümü anlattı.

“çok uluslu ülkelerde bir arada barış içinde yaşamanın yolu eşitlikten geçer. Adil, eşitlikçi, çağdaş çözüm ise federasyon ile mümkündür..

Bir ulusal sorun olan Kürt sorununu federal tarzda çözmeye yönelik yeniden yapılanmayı hedeflemeyen, bu gerçeklik üzerine oturacak çağdaş demokratik bir anayasayı yapamayan, bu konuda her hangi bir projeyi ortaya koyamayan Türkiye partilerinin, “başkanlık sistemi mi, yarı başkanlık sistemi mi, parlamenter sistem mi? gibi yapay tartışmalarla halkı kutuplaştırmalarını üzüntüyle izliyoruz

Orta doğuda yaşanan kaos da dikkate alınırsa bu konudaki aymazlık, oyalama ve vakit kaybının tehlikeli gelişmelere davetiye çıkaracağı açıktır ”dedi.

Seçim sürecinde HAK-PAR’ın tutumunu da özetleyen Fehmi Demir sözlerini şöyle sürdürdü; ”HAK-PAR Türkiye’nin 81 ilinde “Türkiye’ye demokrasi, Kürdistan’a özgürlük” şiarıyla seçimlere katılacaktır.

Gerçek anlamda demokratikleşme için, Kürt sorunun adil ve barışçıl çözümü için, Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerini kararlıca savunmak, Aleviler başta olmak üzere tüm ötekileştirilen kesimlerin haklarının teslimi için seçimleri bir platform olarak değerlendirecektir.

Bizim yüzümüz geleceğe, barışa ve çağdaş değerlere yöneliktir.

Değişimden yana tüm kesimleri HAK-PAR’a destek olmaya çağırıyoruz.”
About Post Author

Scroll to Top