ROBOSKİ’YLE yüzleşemeyen iktidar Kürt sorununu nasıl çözecek?

HAKPAR Adana İl Başkanı Süleyman KART;

ROBOSKİ’YLE yüzleşemeyen iktidar Kürt sorununu nasıl çözecek?

HAK-PAR Adana İl örgütü Roboski katliamının 3.yıl dönümü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

27 Aralık 2014 tarihinde saat 13.00 de HAK-PAR Adana il örgütünde yapılan basın toplantısında İl başkanı Süleyman Kart kısa bir konuşma yaparak “AK Parti iktidarı dönemimde gerçekleşen ve Kürtler üzerinde derin izler bırakan bu katliamın sorumluları yargı önüne çıkarılmadan atılan ve atılacak her türlü demokratikleşme adımı eksik ve sakat olacaktı. Bu katliamla yüzleşmeyi başaramayan, sorumluları yargılamaya cesaret edemeyen bir iktidarın Kürt sorununu çözebilecek cesur adımları atabileceğine kim inanır?“ dedi.

 

Süleyman KART daha sonra HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir’ın konuyla ilgili 26.12 2014  tarihli açıklamasını basınla paylaştı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“28 Aralık 2011 Günü Uludere’nin Roboski Köyü’nde, sınır ticareti yapan 35 köylü Türk uçakları tarafından bombalanmış ve 34 kişi yaşamını yitirmişti. Asker ve sivil yetkililer bunların PKK’lı olduğuna dair istihbarat alındığını, bu nedenle bombalandıklarını ileri sürdüler.

Oysa söz konusu köy bir korucu köyü idi ve kaçak sınır ticareti biliniyor, yıllardır buna göz yumuluyordu. Bu kez de sınır karakolunun bundan haberi vardı.

Olayın tipik bir provokasyon olduğu, diyalog sürecini ve barışçı çözüm arayışlarını torpillemeye ve aynı zamanda hükümeti köşeye sıkıştırmaya yönelik olduğu daha baştan belliydi. Ama ne yazık ki olay bu güne kadar aydınlatılmadı, sorumlular bulunup kendilerinden hesap sorulmadı. Sözü edilen ve yanlış olduğu anlaşılan istihbaratın kaynağı da bugüne kadar kamuoyuna açıklanmadı.

Oysa kimin yanlış istihbarat verdiği ve kimin, bu insanların sınır ticareti yaptığını bile bile onları acımasızca bombaladığı bilinemeyecek bir şey değil. Aradan üç yıl geçmiş olmasına rağmen bu acımasız katliamın aydınlatılmaması, sorumluların bulunup cezalandırılmaması adalet duygusunu kamu vicdanını yaralıyor. Bu durum, olayın üstünün örtüldüğünü, suçluların korunduğunu, hükümetin de olayın üstüne gitmek istemediğini düşündürüyor.

Hükümeti bir kez daha sorumluluğunun gereğini yapmaya çağırıyoruz. Olay daha fazla gecikmeden aydınlatılmalı. 34 can kim vurduya gitmemeli. Sorumlular bir an önce adaletin önüne çıkarılıp hak ettikleri cezalara çarptırılmalı.

Biz Hak-Par olarak Roboski’de yaşanan katliamı unutmadık, unutturmayacağız.”

About Post Author

Scroll to Top