Burkay: Öcalan’la görüşmeyi olumlu buluyorum

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, Star Gazetesi muhabirlerinden Seda Çakmak’ın sorularına verdiği cevapta Öcalan’la görüşmeleri olumlu bulduğunu, PKK’nın silah bırakmasının diyalog ve çözüm sürecini olumlu biçimde etkileyeceğini, sorunun sadece PKK’nın silah bırakması olmadığını ve hükümetin Kürt sorununun çözümü yönünde köklü adımlar atması gerektiğini söyledi.
 

 

 

Başbakan Erdoğan”ın bir televizyon programında İmralı ile görüştüklerini ve sorun çözülene kadar da görüşeceklerini söylemesinin ardından yeni bir sürece girdik. Öcalan ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan arasında yapılan görüşmelerin ardından Ahmet Türk ve Ayla Akat dün İmralı”ya gitti. Akat, yaptığı açıklamada her adımın konuşulduğunu, “kurşun geçirmez” bir mutabakata varıldığını söyledi. Siz bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 

Görüşmeleri olumlu buluyorum. Hükümet tarafı bundan amacın PKK’ya silah bıraktırmak olduğunu söyledi. Elbette böyle bir adım tüm taraflar için iyi olur. Silahların konuştuğu bir ortamda diyalog ve çözüm süreci gelişemez. Öcalan PKK’ın silahları bırakmasını isterse bu kendi taraftarları üzerinde elbet etkili olur. Ahmet Türk ve Ayla Akat’ın Öcalan’la görüştürülmelerini de olumlu buluyorum. Böylece diyalog sürecine demokratik plandaki örgütler de dahil edilmiş oluyor. Ancak üzerinde mutabakat edilen konuların ne olduğu kamuoyuna açıklanmış değil. Bu nedenle bu konuda yorum yapmak için erken.

Hürriyet Gazetesinde 20 yıl önce Ahmet Türk”ün Öcalan ile görüşmesinde çekilen fotoğrafa yer verildi. Fotoğrafta siz ve Talabani”de var. PKK”nın ateşkes 


Söz konusu ateşkesle birlikte benimle Öcalan arasında, iki örgüt adına bir protokol imzalanmış ve çözüm konusundaki ortak önerilerimiz kamuoyuna iletilmişti. Hem ateşkes, hem de söz konusu protokol iç ve dış kamuoyunda memnunlukla karşılanmış, uzlaşma, barış ve sorunun çözümü yönünde umutlar uyandırmıştı. Ancak ne yazık ki süreç kısa zamanda kesintiye uğradı. Bu diyalogun mimarı Özal kuşkulu bir ölümle siyaset sahnesini terk etti ve 33 askerin ölümü gibi provokasyonlar bunu izledi, böylece söz konusu girişim, çözüm ve barış istemeyen kesimler tarafından sabote edildi.
ilan ettiği bir toplantı. Bu fotoğraftaki barış sevinci bugün gerçek olabilir mi?
 

 

Şu anda da silahların tümden susabileceği yönünde umutlar uyanmış durumda. Hem Kürtler, hem Türkler bakımından toplumun ezici çoğunluğunun beklentisi budur. Dilerim bu kez umutlar boşa gitmesin. Yeni girişimin daha başındayız. Bu yönde bir gelişmeyi istemeyen ve onu sabote etmeye çalışacak güçler içerde de dışarıda var. Umarım bu kez onlar başarılı olamazlar.
 

Sizce bundan sonraki süreçte bizleri neler bekliyor? Nasıl adımlar atılmalı? PKK Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar, bu işin tek başına İmralı”dan yürümeyeceğini söyledi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 

Bu kez barış girişiminin başarılı olması için, barış ve çözüm yanlısı tüm taraflar dikkatli ve sorumlu davranmalı. En başta hükümet, önüne çıkacak engel ve güçlükler karşısında geri adım atmamalı, kararlı davranmalı. Görüşmelerin içeriği kamuoyuna açıklanmalı. Hepimiz ne olup bittiğini bilmeliyiz. Besbelli sorun sadece PKK’nın silah bırakmasından ibaret değildir. Ortada çözümü gereken bir Kürt sorunu var. Silah bırakma sürecine hükümetin atacağı güven verici ardımlar eşlik etmeli. Bu ise salt Öcalan’ın koşullarının iyileştirilmesi veya silah bırakacak olanlara gidecek bir yer bulmak değildir. Siyasetin kanalları herkes için açılmalı. Yine Kürt sorununun çözümü yönünde köklü adımlar atılmalı. Bu, sorunun sona ermesi ve Türkiye’nin kalıcı bir barışa ulaşması, demokratikleşmesi için zorunludur

About Post Author

Scroll to Top