GÜNCEL

BASINA VE KAMUOYUNA

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ (HAK-PAR)

Dersim Katliamı, Devletin Türkleştirme Politikasının devamıdır.

 

Dersim katliamı,   devletin zorla Türkleştirmeye dayanan, sömürgeci-asimilasyoncu Kürt politikasının bir devamıdır.

Bu katliam, Tek dil, tek millet, tek din politikası üzerine oturan ve milli-üniter devlet inşası amacıyla gerçekleştirilen bir dizi politikanın devamı olarak, Dersim için de 1926 tarihinde hazırlanan ‘tedip ve tenkil’ planının, yaratılan bahanelerle hayata geçirilmesinin bir sonucudur.

23 Kasım 2011 de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Başbakan; Recep Tayyip Erdoğan, Dersim meselesi hakkında inkarcı ve ırkçı yaklaşımın dışında farklı bir tutum takınmış ve ” Eğer devlet adına özür dilenecekse, böyle bir literatür varsa ben özür dilerim, diliyorum” demiştir.

Bunu bu günkü başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun “Dersim Çağdaş Kerbeladır” açıklaması izlemiş, ardından başlayan tartışmalara CHP’de katılmıştır.

 

2 Kasım 2014 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Sezgin Tanrıkulu  “Acı duyan herkesten, ölen her insandan, sürgün edilen her insandan CHP adına da özür diliyorum” demiştir.

Dersim katliamı üzerine söylenen bunca sözden sonra, yapılması gereken yaraları saracak bir projeyle ortaya çıkmaktır.

Parlamento harekete geçmeli, bir araştırma komisyonu kurularak, Dersim Katliamı’nın sorumluları ve mağdurları tespit edilmeli, gerçekler olduğu gibi kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Öncelikli olarak İdam edilen Seyit Rıza ve beraberindekilerin mezar yerleri açıklanmalı,

Dersim katliamında mağdur edilenlerin ailelerin zararları tanzim edilmelidir.

Kürt halkının temel hak ve özgürlüklerini tanımayan, dil ve kültürlerini yok ederek onları Türkleştirmek isteyen, adil ve eşitlikçi bir çözümü başaramayan Cumhuriyet yönetiminin, Kemalist rejimin politikaları çok zalim uygulamalara ve kanlı, acılı olaylara yol açtı. Bugün de ne yazık ki hâlâ sorun insan hak ve özgürlüklerine uygun, adil bir çözüme kavuşmuş değil.

Yapılması gereken bu “red-inkar ve imha”  politikaları tümden terk etmek ve Kürt sorununu Federasyonla, adil bir çözüme kavuşturmaktır.14.11.2014

Arif Sevinç

Hak ve Özgürlükler Partisi

Genel Başkan Yardımcısı

About Post Author