GÜNCEL

HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir SURUÇ ve KOBANİ sınırında İncelemelerde bulundu

HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir

SURUÇ ve KOBANİ sınırında İncelemelerde bulundu

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Fehmi Demir ve beraberindeki heyet İŞİD terör örgünün kuşatması altındaki Kobani’den göç edenlerin sorunlarını tespit etmek ve incelemelerde bulunmak üzere Urfa’nın Suruç ilçesine gitti.

Fehmi Demir ve heyeti Gaziantep’te karşılayan ENKS temsilcileri Mamoste Mahsum Eli ile Ahmet Kasım’da eşlik etti.

Suruç’ta ENKS temsilcileriyle görüşen HAK-PAR heyetinde Genel Başkan Fehmi Demir; Genel Başkan Yardımcıları İhsan Durak, Arif Sevinç, Hüseyin Özdemir, Yusuf Servan Kızıl; PM üyeleri Mehmet Ali Keştan, ile Sevda Kokum;  Adana İl başkanı Süleyman Kart, Diyarbakır İl başkanı Vasıf Kahraman, Antep İl Başkanı Sait Duran, Urfa il başkanı Ahmet Erdoğan İle Refik Karakoç, İhsan Erdem, Selahattin Yalçın ve Ömer Yeter de yer aldı. Ayrıca heyete Suruç’ta Komciwan İsveç’ten gelen gençler de katıldı.

Suruç Öğretmen Evi’nde gerçekleştirilen görüşmeye ENKS Kobani temsilcilerinden Mamoste Mahsun Eli, Mıhemmed Ali İsa, İbrahim Bozan, Ahmet Kasım ile Dr.Yaşar Eli katıldı.

 

Ziyaret sebeplerini açıklayan Genel Başkan Fehmi Demir, “HAK-PAR olarak Batı Kürdistan’da meydana gelen olayları yüksek bir duyarlılıkla yakından izliyoruz. Esed rejiminin ve terör örgütlerinin saldırısı sonucu topraklarını terk eden halkımızın acılarını yürekten hissediyoruz. Olaylar başladığı günden itibaren başta sınıra yakın örgütlerimiz olmak üzere tüm örgütlerimizi harekete geçirdik. Olanaklarımız ölçüsünde her türlü yardım için seferber olduk. Parti binalarımızı batı Kürdistanlı siyasetçilerimizin kendi evlerine, bürolarına dönüştürdük. 6.Kongremizin ardından, Batı Kürdistanlı kardeşlerimize yönelik duyarlılığı canlı tutmak, sürdürülen dayanışmayı daha da geliştirmek amacıyla, yeni yönetim olarak da ilk etkinliğimizi Suruç’ta, bu ziyaretlerimizle başlattık. Sizlerin öncelikli taleplerinizi tespit etmek, yapabileceklerimizi bu çerçevede planlamak istiyoruz.” dedi

Fehmi Demir sözlerini şöyle sürdürdü “Birinci Dünya savaşının ardından yapılan ve ülkemizi, halkımızı bölen bu sınırlar yapay ve gayri meşrudur. Yüzyıldır Ortadoğu’nun kan revan içinde kalmasının, gelişememesinin ve halkımızın çektiği acıların nedeni bu sömürgeci emperyalist zihniyet ve onun üzerine kurulu kanlı, kirli statükodur. Bu gün bu statüko çöküyor. Biz bu kirli, kanlı statükonun çöküşüne gözyaşı dökmeyiz. Kürt halkının siyasetçileri bu süreci iyi okumalı. Ne Esed rejimi için ne de Kürt halkının hak ve hukukunu tanımayan en az onun kadar vahşi terör örgütleri  ve “muhalefet”  için kanını dökmemelidir. Kendi topraklarını savunmak ve ulusal birliğini sağlamak, geleceğini şimdiden temellendirmek için çabalamalıdır. İŞİD saldırıları sonrası Kobani’de yaşanan dram herkes için derslerle doludur. Ulusal çıkarları esas alan birlik olmadan bir kenti bile korumanın mümkün olmadığı görüldü. Şehrin içine kadar giren İŞID’in katliam tehdidi altında olan Kobani’ye ne Esed yardıma koştu ne de diğer sömürgeci devletler. Güney Kürdistan Hükümetinin dünya kamuoyunu harekete geçiren politikası ve Peşmergelerin Kuzey Kürdistan’ı geçip Kobani’ye yardıma koşması Kürt halkının dayanışmasını gözler önüne seriyor. Biz HAK-PAR olarak Sayın Mesud Barzani’nin girişimleriyle gerçekleşen Duhok  mutabakatını selamlıyor ve tarafların üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz.”

HAK-PAR genel başkanı Fehmi Demir’i 6.kongre nedeniyle kutlayarak sözlerine başlayan

ENKS Kobani temsilcilerinden İbrahim Bozan:

“Sizler gibi dostları yanımızda görmekten memnuniyet duyuyoruz. Buraya geldiğimizde,  Urfa ve Gaziantep il örgütleriniz başta olmak üzere tüm örgütlerinizden çok ciddi yardımlar gördük. HAK-PAR’a ve sizlere bu vesileyle teşekkür ediyoruz. Biz kendimizi mülteci olarak görmüyoruz. Kürdistan’ın bir şehrinden bir başka şehrine geldik. Halkımızın gösterdiği dayanışmadan çok memnunuz.” dedi.

Batı Kürdistan’da ve Kobani’de yaşanan olayları aktaran ENKS Temsilcisi PYD nin izlediği tekçi anlayışı eleştirdi ve bu tekçi anlayışın Batı Kürdistan’ı diğer siyasal çevreler için bir hapishaneye dönüştürdüğünü anlattı.

PYD ile Esed Rejimi arasındaki ilişkilere dikkat çeken temsilci “Biz Batı Kürdistan’da Kürt toplumunun çoğunluğunu temsil ediyoruz. Ancak silahlı güç tekeli kuran PYD yönetimi bizi dışlıyor. Silahlı güç oluşturarak ülkemizin savunmasına katkı yapma çabalarımızı kardeşkanı dökmekle tehdit ediyor ve engelliyor. PYD Türkiye’den, Esed’den, tüm Kürt düşmanlarından yardım istiyor ama kendi kardeşlerinin yardımını kabul etmiyor. Biz sabrediyoruz. Çünkü kardeşkanı aksın istemiyoruz.” dedi.

Duhok antlaşmasının hayat bulmasını umduklarını ifade eden temsilci, her şeye rağmen yeni bir sayfa açmaya hazır olduklarını söyledi…

Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından HAK-PAR heyeti incelemelerde bulunmak üzere Suruç’tan Kobani sınırına geçti.

Askeri kontrol noktasında durdurulan heyete Genel Başkanın ısrarı üzerine geçiş izni verildi.

HAKPAR heyeti Kobani’ye hâkim tepeye ulaştı.

Burada bulunanlarla sohbet eden ve bilgi alan Fehmi Demir El Cezire TV ile de kısa bir röportaj yaptı.

Peşmerge güçlerinin Kobani’ye yardıma gitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna Fehmi Demir “Güney Kürdistan’dan çıkıp Kuzey Kürdistan topraklarından Batı Kürdistan’ın Kobani kentine yardıma giden Peşmerge tüm Kürtler tarafından coşku ve memnuniyetle karşılanmıştır. Kürtlerin ulusal bilincinde önemli ve tarihi bir olay olarak yer alan bu durumu destekliyoruz. Keza Koalisyon güçlerinin zor durumda olan Kobani halkının yardımına koşmasını da önemsiyor ve uluslararası kamuoyunun duyarlılığının artarak sürmesini diliyoruz” dedi.

HAK-PAR heyeti daha sonra Suruç’tan ayrılarak ENKS temsilcileriyle görüşmek üzere Urfa’ya hareket etti.

HAK-PAR Urfa İl örgütünde gerçekleşen görüşmeye;

PYK-Suriye Polit Büro üyesi Fuad Eliko, Al Parti temsilcisi Bavê Şivan (Osma) PDK-S Temsilcisi Ali İbrahim, Partiya Whda Yekiti Omer Attee, ENKS Kobani  bağımsız temsilcileri Mahmud Heci ve Ayten Hesen katıldılar.

Urfa İl Örgütünü kendi evleri olarak gördüklerini ifade eden ENKS temsilcileri Kürtler arası diyalog ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek HAK-PAR’ın gösterdiği ilgiye minnettar olduklarını söylediler.

Genel Başkan Fehmi Demir de yaptığı konuşmada “Olanaklarımız ölçüsünde her zaman yanınızda olacağız. Her teşkilatımız sizlere açık olacak. Tüm bürolarımızı kendi bürolarınız, kendi eviniz olarak görebilirsiniz. Dileğimiz Suriye’de ki bu kötü günlerin bir an önce son bulması ve Kürtlerin kendi kentlerine yeniden dönmeleri, huzur ve güven ortamında, özgür ve demokratik bir yapılanma içinde yaşamalarıdır. İnanıyoruz ki Batı Kürdistan’da en kısa zamanda özgürleşecektir.”dedi.

Sıcak ve samimi bir ortamda geçen görüşmelerin ardından Hak Par Heyeti Urfa’dan ayrıldı.

13.11.2014

About Post Author