GÜNCEL

Sn. Fehmi Demir’in HAK-PAR 6. Olağan Kongre Konuşması

Sn. Fehmi Demir’in HAK-PAR 6. Olağan Kongre Konuşması.

Xwişk û brayen delal,

Brêz Divan

Brêz Seroke Gişti,

Mîvanen hêja û endam û nûneren Partîya Maf û Azadîyan

Hun hemû bı Xêr hatın. Ser seran û ser çavan.Komcivîna partiya me ye 6. An piroz be .ji komcivîna mera Serkeftin dixwazım.

Sayın Divan,

Saygıdeğer Genel Başkanım,

Değerli Misafirler,

Sevgili  Partili Arkadaşlarım.

Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Kongremize başarılar diliyorum.

Konuşmama başlarken Onursal Genel Başkanımız şahsında bu mücadeleye birlikte başladığımız ama bugün aramızda olmayan arkadaşlarımızı saygıyla anıyorum. Mücadelemiz gelişip serpildikçe  onlarında bizlerle birlikte olacağına inanıyorum.

Yine Kürt halkının mücadelesinde temel bir değer olan ve bizlere  Kürdistan için Ulusal demokratik mücadeleyi öğreten ,yaşamını Kürdistan’a ve kürt halkının özgürlük mücadelesine adayan Sayın Genel Başkanımız Kemal Burkay’a huzurlarınızda ayrıca teşekkür ediyorum. Sevgili Kemal Abi  daha önce ve bu iki yılda sizinle birlikte  görev yapmak benim için bir  onurdu. Teşekkür ederim.

Değerli dostlar,

Genel Başkanımızın yaptığı konuşmada partimizin olaylara bakışı detaylı bir biçimde yer alıyor. Yorgunluğunuzu ve zamanıda dikkate alarak aynı konuları tekrarlamamaya özen göstereceğim.

Sevgili Partili arkadaşlarım, İŞİD belasının ortaya çıkması ile Kürdistan’ın özgür parçasında  ve batı Kürdistan’da önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler bizim için öğretici de oldu. İŞİD’in  Şengal ve Kobani’ye saldırıları sonucu yaşananlar her kürdü ciddi ciddi düşündürmelidir. Eğer Kürt  partileri gerekli duyarlılıkları göstermez ve doğru bir politika oluşturmazlarsa İŞİD ve benzeri saldırıları püskürtmemizin kolay olmadığı görüldü. Eğer PYD başından beri Esad rejimine bel bağlayacağına, Hewler protokolüne uysaydı belki bugün Kobani dramını yaşamıyacaktık. Umarım yaşananlardan ders çıkarırlar. Eski alışkanlıklarını terk ederler. Kürtlerin birliğini mevcut çıkmazdan kurtulmak için bir taktik olarak görmezler. Suriye Kürdistan’ın tüm bölgelerinde bu işbirliğini yaşama geçirirler. Hegemonyacı anlayışı terk ederler.

Biz parti olarak hem Şengal’e yönelik saldırılarda hemde Kobani’ye yönelik saldırılarda bu parçalardaki halkımızı destekledik ve dayanışma içinde olduk. Desteklemeye devam edeceğiz.

Yaşananlar gösteriyor ki Kürdistan’ın özgür parçası ya bağımsız devlet olacak yada Konfederal Irak’ın bir parçası olacak. Kürdistan bölgesinin bu konuda alacağı tutumu desteklemeye devam edeceğiz.

Değerli dostlar,

Kürdistan’ın Türkiye parçasında da  birlik her zaman partimizin gündeminde oldu. Bu konuda bizim tutumumuz

hep açık oldu. Bizlerin ömrü nerede ise birlik çalışmaları yapmakla geçti. Bu 50 yıllık siyasal mücadelesinde en çok çaba sarf eden Kemal abi olmuştur. Ancak ne yazık ki bu konuda istenen sonuçları alamadık.

Ayrıca birlik ; çağdaş,demokratik olmalı. Demokrasiyi sindiremeyenlerin yaratacağı birliklerde sonuç kalıcı olmaz. Birlik Kürdistan ve Kürt  sorununun çözümü konusunda açık çözümler içermelidir. Birlik yaptığınızda geometrik etki yaratmalı, yoksa negatif sonuçlar doğuran birliklerin kimseye faydası olmaz.

Hak ve Özgürlükler Partisi’de bir birlik projesi olarak kuruldu. O dönemde  ciddi bir örgütlülük düzeyine sahip olan ve seçime girme hakkı bulunan  Demokrasi ve Barış Partisi’ni Kürtlerin birliği hatırına kapattık. Ancak bu özverili çabalara rağmen istenen sonuçlara ulaşamadık. Ne yazık ki ceviz kabuğunu doldurmayacak sebeplerle partiden ayrılanlar oldu.

Sevgili partililer,

Partilerin kurulması ve örgütlenmesi kolay bir iş değildir. Uzun süreli ve karalı çabalarla oluşurlar. Partiler yaz boz tahtası değildir. Sürekli yeni partiler toplum içinde güvensizliğe yol açar. Topluma güven veremezsek başarılı da olamayız.

Hak ve Özgürlükler Partisi’nin kendisi bir birlik projesi olarak doğdu. Hak ve Özgürlükler Partisi’nin  kapısı, Kürt halkının özgürlüğünü temel alan herkese açıktır.

Değerli dostlar,

Bizler legal zeminde yer alan kurumlarımızı kolay oluşturmadık. Bu hususlarda ciddi bedeller ödedik. Legal zeminde kurduğumuz partiler, çıkardığımız dergiler, gazeteler ve diğer kurumlar için büyük emekler harcadık ve zorluklar çektik. Bunlar Kürt halkının en önemli değerleridir. O nedenle bu kurumlarımızı göz bebeğimiz gibi korumalıyız.

Sevgili partili arkadaşlarım,

Hak ve Özgürlükler Partisi ciddi bir seçenek olmalıdır. Buda kararlı ve uzun soluklu bir mücadele ile olur. Örgütlülük düzeyimizi arttırdığımız oranda bu mümkündür. Parti Meclisi Çalışma Raporunda görüldüğü gibi, bu iki yıllık dönemde örgütlülük düzeyimizi yaklaşık ikiye katladık.  Önümüzdeki dönemde de bunu geliştirmek bizim elimizde.

Değerli dostlar bu iki yıllık dönemde 12 yıllık parti tarihimizde ilk defa yaygın bir şekilde partimiz seçime girme başarısı gösterdi. Geçmişe göre oylarımızı arttırarak çıktık. Mevcut durum hayal ettiğimiz hedef olmamakla birlikte ciddi bir başarıdır. Olanaklarımız ölçüsünde başarılı bir seçim çalışması yürüttük. Partimizin sesini ilk defa bu kadar yaygın biçimde kitlelere ulaştırdık. Bu çalışmada ki  özverili çabasından ve emeğinden dolayı sayın Genel Başkanımıza ve emeği geçen tüm partili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Değerli dostlar,

Seçimler legal kitle partileri için kitlelere ulaşmanın ve örgütlenmenin en önemli araçlarıdır. Yaklaşık 6 ay sonra genel seçimler yapılacak gibi görünüyor. Biz, partimizi en az yerel seçimlerdeki düzeyde seçimlere katımayı becermeliyiz. Bu seçimlere ciddi hazırlanmalıyız. Bunu becerebilirsek inanın parti olarak önemli virajları aşarız.  İşte o zaman seçenek olma konusunda önemli bir aşama kaydederiz. Eğer ben göreve gelirsem seçimler için hemen start vereceğiz.

Değerli dostlar,

Adaylığıma gelince biliyorsunuz son ana kadar Kemal abinin  bu görevi tekrar üstlenmesini istedik. Bunun için bende son ana kadar çaba sarf ettim. Ben partinin kendisine ihtiyacı olduğuna inandığım için belki de kendisini bıktırırcasına ısrarcı oldum. Bugünde aynı düşüncedeyim. Ancak kendiside hak verdiğim nedenlerle bir dönem daha görev almayı kabul etmedi.

Ondan sonra bende bu süreçte genel başkanlığa aday olmayı düşündüğümü ifade ettim. Yaptığım iştişareler sonucu aday olmaya karar verdim.

Değerli dostlar,

Bu demokratik bir yarıştır. Bu hizmet yarışında birilerimiz bu göreve seçilecektir. Ben bu yarışın sonucunda kazanan ve kaybeden olarak bakmıyorum. Partimizi ileriye taşımak için sizlerin verdiği bir görev olarak görüyorum. Demokrasiyi hepimiz içimize sindirmeliyiz.  Başkalarını demokrasiyi yerleştirmedikleri, Türkiye’yi demokratikleştirmedikleri için haklı olarak eleştiriyoruz. Bizde demokrasiyi içsellştirmeliyiz. Demokrasiyi içselleştiremiyeler sürekli Türkiye’yi yönettikleri için, Türkiye bir türlü gerçek demokrasiye kavuşamıyor.

Siyaset sorun çözen değil sorun üreten kuruma dönüşüyor.

Biz bütün çalışmalarımızda demokrasiyi ve şeffaflığı esas almalıyız.

Bizler yıllardır birlikte mücadele içinde olan insanlarız. Bizim kişisel olarak alıp veremediğimiz bir şey yok. Bizim ki olsa olsa bir hizmet yarışı olabilir.

Değerli dostlarım partili arkadaşlarım,

Hepiniz beni yakından tanıyorsunuz. Bana ilişkin olumlu yada olumsuz görüşlerinizde vardır. Bugüne kadar verdiğim emek ve harcadığım çaba ortada. Ancak bilmeyen dostlar için kısada olsa kendimden söz etmeyi gerekli görüyorum. Umarım sizleri sıkmam. Tabiki burada uzun uzun hayat hikayemi anlatacakta değilim. Yalnızca legal kürt siyasetinde yer aldığım döneme ilişkin hatırlatmalarda bulunacağım. Genç arkadaşlar özellikle bu dönemleri yeterince  bilmeyebilir.

Değerli dostlar,

Bildiğiniz gibi kürt orjinli legal partiler süreci HEP’le başladı. Ben Halkın Emek Partisi’nin 82 kurucusunda biriydim. İl ve ilçe örgütleri ile genel merkezinde görevlerde bulundum. DEP’in kurucularındandım. Genel merkezde görevler aldım. Genel sekreter yardımcılığı yaptım. DEP kapatıldıktan sonra kurulan DDP’nin kurcusu oldu ve Genel Sekreterlik görevini yürüttüm.Ne yazık ki DDP bir yıl içinde kapatıldı. Kapatma sonrası kurduğumuz DBP’nin kurucuları arasında yer aldım. Hak-Par’ı kuruncaya kadar DBP’nin Genel Sekreterliğini yaptım. Hepinizin de bildiği gibi Hak-Par’ı kurduğumuz andan bu ana kadar aktif görevler içinde bulundum.

Değerli dostlar, sevgili partililer.

Bu uzun yıllar yaşadığım deneyimlerinde Genel Başkan adayı olmamda etkili olduğunu düşünüyorum. Sanırım sizlerde bana hak verirsiniz.

Eğer bu onurlu görevi bana verirseniz altından kalkacağıma inanın.

Ama bilin ki bu parti ancak bizlerin kolektif iradesi ile ileri gider. O nedenle de, eğer ben Genel Başkan olursam organlar ve parti örgütü ile kolektif çalışmayı birinci plana koyacağım. Şeffaflığı parti çalışmasında esas alacağım.

Sevgili dostlar bugün Hak-Par en doğru ve ilerici programa sahip partidir.

Bu doğru ve ileri programa sahip partimizi büyütmek için el ele verelim.

Kürt halkının hak ve özgürlüklerini tanımama üzerine kurulan bu üniter devlet sistemini değiştirmek için el ele verelim.

Türkiye’de üniter olmayan Kürt ve Türk halkının eşitliğne dayanan federal sistemi kurmak için el ele verelim.

Gelin dostlarım elele verip partimiz ileri hep ileri taşıyalım.

Gelin dostlar Türk halkına da seslenelim. Diyelim ki biz birlikte yaşamak istiyoruz. Ama hiçbirimizin amir olmadığı eşit ve adil bir sistemde yaşamak istiyoruz.

Türk halkına sesleniyorum. Gelin halaya birlikte duralım.  Öyle bir halay ki ne siz başta biz sonda. Kuracağımız halayın bir başında biz bir başında siz.

Sevgili dostlar,

Kongremizin halkımız için hayırlı olmasını diliyorum . Hepinize başarılar diliyorum. Beni dinlediğiniz için en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bijî Azadî

Bijî  Hak-Par

Yaşasın Hak-Par

About Post Author