GÜNCEL

HAK-PAR 6. Kongresi

HAK-PAR 6. Kongresi

Hak ve Özgürlükler Partisi’nin 6. Olağan Büyük Kongresi 26 Ekim Pazar günü Ankara’da, Kocatepe Kültür Merkezi salonunda, “Federal çözüm, özgürlük ve Demokrasi” şiarı altında toplandı.

Kongre ‘de Divan Başkanlığı’na Mustafa Aytaç, Başkan yardımcılığına Semra Arcan Gökçen, katipliklere ise Ramazan Moray, Sinemhan Keştan ve Hatice Tünar seçildiler.

Saygı duruşunun ardından Genel Başkan Kemal Burkay’a konuşmasını yapmak üzere söz verildi. Burkay Kürtçe ve Türkçe olarak konukları selamladı ve konuşmasını iki bölüm halinde Kürtçe ve Türkçe yaptı. Çözüm sürecine, Güney ve Güneybatı Kürdistan’daki gelişmelere, HAK-PAR’ın rolüne ve birlik meselelerine değindi. Daha sonra da Parti’nin Genel Başkanlığına aday olmadığını, bu görevi bir dönem için aldığını belirtti, arkadaşlarına teşekkür etti ve başarılar diledi.

 

Daha sonra konuklardan PPDKS’e genel Sekreteri Hemit Heci Dewrêş, KDP Ankara Temsilcisi Ömer Mirani, Kürdistan Demokrat Partisi adına Rostem Cihangiri, Komela Zahmetkêşan (İran) adına Enver Soran, Kürdistan Demokratik Sosyalist Partisi adına Muhammed Heci Mahmut, Kürdistan Komünist Partisi adına Rêber İsmail Amedi, Suriye Kürt Birlik Partisi adına Brahim Bro, ENKS Kobani adına Ali İbrahim, Suriye Komelası adına Şemseddin Heme, ve Komkar Almanya adına Dr. Şükrü Güler söz alıp konuştular.

Daha sonra Tüzük Değişikliği Komisyonu’nun hazırladığı ve tüzüğün 13 maddesinde değişiklik yapılmasını içeren taslak görüşüldü ve kabul edildi. Yine Güney Kürdistan’da Şengal yöresine ve Güneybatı Kürdistan’da Kobani bölgesine yönelik son IŞİD saldırıları ve bunun yol açtığı duruma ilişkin iki karar tasarısı kabul edildi.

Genel Başkanlık için başlangıçta üç aday vardı: Fehmi Demir, Bayram Bozyel ve Mehmet Celal Baykara. Her üç aday da seçimler öncesi birer konuşma yaptılar. Baykara yaptığı konuşmanın ardından adaylıktan çekildi. Böylece Genel Başkanlık için Fehmi Demir ve Bayram Bozyel, Parti Meclisi için gösterdikleri kendi listeleriyle yarıştılar. Yapılan seçimler sonucu Genel Başkanlığa Fehmi Demir 166 oyla seçildi. Bayram Bozyel ise 114 oy aldı.

Konuklar

Kongreye konuk olarak çok sayıda örgüt temsilcisi, tanınmış siyaset adamları ve yazarlar katıldı ve bir bölümü konuşma yaptı. Konuklar arasında şunlar vardı: CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu; KDP Ankara temsilcisi Ömer Mirani, İran KDP politporu üyesi Rostem Cihangiri ile Mıhemed Salih Kadiri, İran Komela Zahmetkêşan Örgütü adına Enver Soran, Irak Kürdistanı Demokratik Sosyalist Partisi Genel Skreteri Muhammed Heci Mahmud, Irak Komünist Partisi temsilcisi Rêber İsmail Amedi, Suriye Kürtleri İlerici Demokratik Partisi (PPDKS) Genel Sekreteri Hemit Dervêş, Suriye Kürt Birlik Partisi Genel Sekreteri Brahim Bro, PDK-S Genel Sekreter Yardımcısı Şahin El Ahmed; Kürt Demokratik Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Mistefa Mesayit, Suriye Kürdistan Demokrat Partisi Temsilcisi  Ahmed Nami el Mihemmed ile Dr. Şirin Aslankılıç; ENKS Kobani Temsilcisi Ali İbrahim; Süriye Kürt Birlik Partisi’ni temsilen Samyar Şeyho; Suriye Komelası Politik Büro Başkanı Şemsettin Heme; Serokê Navenda Dad ya Suriyê Hesen Meşkini; Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nden  diplomat Ana Luisa Riquto; KOMKAR Genel Başkanı Dr. Şükrü Güler; Eski Çalışma Bakanı Ziya Halis; DSİP temsilcisi Kemal Başak; HUDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük; KADEP Genel Başkan Yardımcısı Nizamettin Maskan ile Parti Meclisi Üyesi Emrullah Süslü; Kürdistan Özgürlük Partisi girişimini temsilen Mehmet Gül; Dicle-Fırat Grubu adına Mıhyettin Batmanlı; KURD-KAV Başkanı Kasım Ergün; Azadi İnsiyatifi’ni temsilen Sıtkı Zilan; Mezopotamya Gazeteciler Cemiyyeti Başkanı Cemil Aydoğan; Alternatif Düşünce Kuruluşu’nun temsilen Leyla Tatar; İzmirden Değerli arkadaşımız Gül Seven; Kopenhag Brandby Belediye Meclis Üyeleri Havva Erdem ve Mahmut Erdem; Komkar Danimarka Başkanı Serhad Amedi; Yazar İbrahim Güçlü, Nizamettin Barış, Talat İnanç; Şakir Epözdemir; Mahmut Fevzi Fırat; Yüksel Avşar; yayıncı ve yazar Remzi İnanç

Kongreye Mesaj Gönderenler:

Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı; Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Saadet Partisi Genel Başkanı; Kani Beko, DİSK Genel Başkanı; Sema Kılıçer, AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Danışmanı; Selma Şen, Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şube Başkanı; Hesen Silevani, Kürt Yazarlar Birliği Başkanı, Dıhok;  İran Kürdistanı Mücadele Örgütü; Partiya Demokrata Netewi ya Kurdistan; Şêx Şamo Şêxo, Kürdistan Parlamentosu Üyesi, Laleş Yüksek Konseyi Başkanı; Fettah Timar, Almanya HAK-PAR Dayanışma Derneği; HEVKARİ-Swêd (İsveç);  Bayram Karaca, Kurdish-American Society-New York, USA; Op. OR. Ekrem Bilek, Siirt Eski Belediye Başkanı;

Parti Meclisi’ne seçilen asil üyeler:

HASAN ŞEŞEOĞULLARI
İLHAN ÇETİN
FUAT KARAARSLAN
NECATİ BAYRAM
DERVİŞ KORKMAZ
İBRAHİM POLAT
İHSAN ÇOBAN
ARİF SEVİNÇ
SEVDA KOKUM
AHMET ERDOĞAN
GÖKHAN TARHAN
DERYA BURKAY
OSMAN SARITAŞ
MUSTAFA TAŞCI
ALİ REŞAT ÖZTÜRK
SAİT DEMİR
ABDULMENAF KIRAN
ŞİNASİ ŞAHİN
HALUK ÖZTÜRK
MEHMET ALİ KEŞTAN
HÜSEYİN ÖZDEMİR
YUSUF SERVAN KIZIL
AZAT ATMACA
ABDULKADİR DEMİR
DÜZGÜN KAPLAN
GÜLPERİ SEVİM
SEMRA  ARCAN GÖKÇEN
YAŞAR KİLERCİ
MEHMET  BAKİ ARSLANARGUN
BEDRİ IŞIK
LATİF EPÖZDEMİR
İSA ESKİN
NUSRET GÜVEN
SİRACETTİN SARI
İHSAN DURAK
ABDULLAH ÇELEBİ
FAİK KAHRAMAN
TURAN İL
MUHLİS NURÇİN

Parti Meclisi‘ne seçilen yedek üyeler

FAZIL TAŞKAN
SAMET ARSLAN
MAHMUT TEMEL
DİLŞAH ARAS
ABDULAZİZ AKÇAN
CENGİZ TEMEL
HAMDİYE ŞEŞEOĞULLARI
HAYDAR BEYSÜLEN
KASIM KEŞTAN
BEKTAŞ AKKUŞ
RIZA KATURMAN
DÜZGÜN KORUCU
SÜLEYMAN KART
FARUK AKSÜMER
MEHMET ZEKİ SARI

Disiplin Kurul asil üyeleri:

İSMET KAYA
BEHÇET TEKTEKİN
ERDOĞAN GEYİK
BAŞAK BAYRAM
AHMET CEMİL ARCAN
CELAL DENİZ
BELGİN POLAT

Disiplin Kurulu yedek üyeleri

SEMRA GÜNAYDIN
IRGAT POLAT
MAHMURE TEMEL

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ 6. OLAĞAN BÜYÜK KONGRE KARARLARI :

26.10.2014

KARAR :1

Kongremiz bir süre önce İŞİD adlı terör örgütünün Güneybatı Kürdistan’da Kobani yöresine karşı başlattığı saldırıyı şiddetle ve nefretle kınar, Kobani halkımızın yiğitçe direnişini selamlar ve Güneybatı Kürdistan halkımızın haklı taleplerini destekler, Türk hükümetinin Kobani’ye yardım için bir koridor açmasını ister, Güneybatı Kürdistan’daki mücadelenin başarısı için yurtsever güçlerin birliğinin önemini belirtir.

KARAR :2

Kongremiz, bir süre önce İŞİD adlı terör örgütünün güney Kürdistan halkımıza, özellikle Şengal yöresine yaptığı alçakça saldırıyı şiddetle kınar, bu nedenle Şengal Êzidî Kürt halkımızın uğradığı büyük acıları paylaşır; Kürdistan Bölgesel Yönetimini destekler ve bir an önce Şengal’in tümüyle özgürleştirilip göçmenlerin yurtlarına dönmelerini diler.

About Post Author