GÜNCEL

HAK-PAR Elazığ Kongresi yapıldı

HAK-PAR Elazığ Kongresi yapıldı

BURKAY: HAK-PAR mavcut partiler içinde en iyi programa sahip

Hak ve Özgürlükler Partisi Elazığ  İli 4. Kongresi bugün Yol İş Sendikası’nın Konferans salonunda yapıldı.

Kongre saat 12.00’de başladı ve saat 17.00’de sona erdi. Kongreye Genel Başkan Kemal Burkay, Genel Başkan Yardımcıları Fehmi Demir ve Hasan Dağtekin, Parti Meclisi üyesi Reşat Behçet, Malatya İl Başkanı Süleyman Behçet, Dersim İl Başkanı Gökhan Tarhan ile Diyarbakır, Malatya ve Dersim’den gelen partililer katıldı.

 

Divan başkanlığına Mersin İl Başkanı ve PM üyesi Hüseyin Özdemir, divan üyeliklerine ise Mustafa Aral ile Azad Özdemir Seçildiler. Divan Başkanı yaptığı kısa açılış konuşmasıyla konukları selamladı. Mücadeleye emek vermiş ve bu uğurda hayatlarını yitirmiş insanların anısına yapılan saygı duruşunun ardından sözü Elazığ İl Başkanı Sıraceddin Sarı’ya verdi.

Sarı, HAK-PAR Elazığ İl Örgütü olarak son kongreden bu yana yapılan çalışmalardan özetle söz etti, HAK-PAR’ın Parti olarak özelliklerine ve önemine değindi.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Kürsüye davet edilen Genel Başkan Burkay, partilileri ve konukları selamladı. Burkay konuşmasının başında, örgütlü siyasal mücadeleye tam 50 yıl önce, 1964’te Elazığ’da ve Türkiye İşçi Partisi’nin saflarında başladığını anlattı ve şöyle devam etti:

“ O günden buyana siyasal hayatım aralıksız sürdü. 1974 yılında bir grup arkadaşımla Kürdistan sosyalist Partisi’nin kurdum ve 30 yıl boyunca yönettim. Yurda döndükten sonra da bildiğiniz gibi HAK-PAR’a üye oldum ve 2 yıldır Genel Başkanlığı’nı yapıyorum. Bu görevimi önümüzdeki 26 Ekim’de yapılacak olan 6. Kongreye kadar sürdüreceğim. Bir yazar ve edebiyat adamı olarak siyasete girerken amacım  kariyer sağlamak, mebus veya bakan olmak, ya da zengin olmak değildi. Ülkemin içinde bulunduğu koşullar, baskı, haksızlık beni siyasetin içine çekti. Emekçilerin, baskı ve zülüm gören Kürt halkının  ve tüm hakkı yenenlerin safında siyasete atıldım; zulmün, sömürünün son bulması idealiyle mücadele ettim, siyasi hayatımda hep ilkelere bağlı olmaya önem verdim.”

Burkay daha sonra Ortadoğu’daki, özellikle Irak ve Suriye’deki son gelişmelere değindi ve şöyle dedi:

“Bu gelişmeler emperyalist sistemin 1. Dünya Savaşı’nın ardından kurduğu sistemin çökmekte olduğunu gösteriyor. Diktatörlükler çöküyor, ama yerine demokratik ve barışçı bir sistem hemencecik oluşmuyor. Değişim oldukça sancılı biçimde gerçekleşiyor. Irak’ta olup bitenler, Suriye iç savaşı bunun kanıtı. Halep ve Şam gibi tarihi kentler bile altüst oldu. Irak’ta Kürt halkı bir kez daha saldırıya uğradı ve Êzidi Kürt kardeşlerimiz IŞİD canilerinin saldırısı sonucu soykırım ve göçle yüz yüze kaldılar. Bölgede taşların yerine oturması daha epeyce bir zaman alacak.

“Bu gelişmeler Türkiye’yi ve Kuzey Kürdistan’ı da derinden etkiliyor. Bu arada son dönemde Türkiye’de önemli gelişmeler oldu. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi oldu ve yeni hükümet belirlendi. Şimdi hem Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem Başbakan Davutoğlu “Yeni Türkiye”nin kurulmakta olduğunu söylüyorlar, çözüm ve barış sürecine vurgu yapıyorlar.

“Yeni Türkiye nasıl bir şey olacak? Bize göre gerçek anlamda yeni Türkiye en başta Kürt sorununu çözerek ve bunun yanı sıra gerçek anlamda bir demokratikleşmeyle olacak. Kürt sorununun çözümü ise, hep belirttiğimiz gibi eşitlik temelinde ve federal esaslara göre olabilir. Peki Hükümetin Kürt sorununun çözümüne yönelik bir projesi var mı? Bu ortada görünmüyor. MİT vasıtasıyla Öcalan’la kapalı kapılar ardında görüşerek bu sorun çözülmez.  Görünen o ki PKK’ye silah bıraktırmak hedefleniyor. Biz buna karşı değiliz ve öteden beri bunu istiyoruz. Ama salt bununla Kürt sorunu çözülmez. Sorunun temeli Kürt halkının temel haklarının tanınmasıdır.

“Ülkenin diğer önemli bir sorunu ise Alevi sorunudur. Alevi halkın haklı talepleri kabul edilerek bu sorun da çözülebilir. Bunun yolu cem evlerinin statüsünü tanımak, zorunlu din dersini kaldırmak (din dersi isteğe bağlı olmalı) ve Diyanet İşleri Teşkilatı’nı bir devlet kurumu olmaktan çıkarmak, yani özelleştirmektir. Bunlar yapılmadan Alevi sorunu çözülmez, bir bütün olarak inanç özgürlüğü gerçekleşmez, diğer bir deyişle Türkiye laikleşmez.

“Kürt ve Alevi sorununu çözen Türkiye rahatlar, özgürleşir ve demokratikleşir, gelişme yoluna girer. Yeni hükümet bunu yapacaksa öncelikle, bu değişime zemin olacak gerçek anlamda demokratik bir anayasaya yapmaya soyunmalıdır.

“Ama ne yazık ki ne AK Parti bunu yapmaya hazır görünüyor ne de muhalefet.

“Biz HAK-PAR olarak hem Kürt, hem Alevi sorununun çözümüyle ilgili olarak net, yeterli bir programa sahip tek partiyiz. Biz ayrıca Türkiye’nin her alanda demokratikleşmesi için de uygun bir programa sahibiz. Kadın hakları, işçi hakları, sosyal haklar, doğal çevrenin korunması programımızın temel talepleri arasındadır.

“Böyle olduğu halde neden kitleler bize yönelmiyor. Neden son yerel seçimde kitlelerle gereği gibi kucaklaşamadık? Bunun elbette nedenleri var. Doğruları savunmak, kitlelerin taleplerini savunmak başarı için yetmiyor. Bizim sesimizi kitlelere ulaştırmamız kolay değil. Ne yazık ki bu olanaklara sahip değiliz. Son yerel seçimler sırasında bize tam bir ambargo uygulandı.

“Her şeye rağmen son seçimlerde kendi dar imkanlarımızla çalıştık ve arzu ettiğimiz, hak ettiğimiz oyu alamasak da, Parlamentoda temsil edilen dört partinin dışında,  seçimlerde oylarını arttıran tek parti olduk. Oylarımız bir önceki yerel seçimde 27 bin iken, bu seçimde 52 bine ulaştı.

“Kitlelerle ulaşmak daha çok emek, zaman ve sabır gerektiriyor. Bize düşen doğru bildiğimiz yolda kararlıca ilerlemektir.”

Burkay’ın konuşmasının ardından konuklara söz verildi. Söz alan Hollanda KOMKAR Başkanı Sidar Bingöl, 12 Eylül’de Elazığ’da tutuklanıp gördüğü işkencelere değindi ve bugün Kürt sorununun böylesine özgürce tartışıldığı bu kongreye katılmış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Daha sonra çalışma ve mali raporlar okundu ve yapılan seçimler sonucu yeni yönetim seçildi. İl Başkanlığına yeniden Sıraceddin Sarı, yönetim kurulu üyeliklerine ise Ali Barskanmay, Selahattin Kılıç, Haşim Kutluktemur, Neşe Alınak, Ahmet Batmaca, Mehmet Zeki Sarı seçildiler.

HAK-PAR Basın Bürosu

7 Eylül 2014

About Post Author