GÜNCEL

HAK-PAR Heyeti Kürdistanda

Hak ve Özgürlükler Partisi adına Genel Başkan yardımcıları Bayram Bozyel, Nevzat Teker ile Reşit Deli’den oluşan bir heyet Şengal katliamı ve sonrası yaşanan gelişmeleri yerinde incelemek üzere Güney Kürdistan Bölgesi’ne geçti.

 

HAK-PAR heyeti bu kapsamdaki ilk ziyaretini 04.09.2014 tarihinde Zaxo kaymalığına gerçekleştirdi.

Zaxo Kaymakamı Halil Mahmut Sindi’yi ziyaret eden HAK-PAR heyeti adına Bayram Bozyel, Şengal’de Êzidi halkımıza karşı gerçekleştirilen katliamdan dolayı yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi ve bu barbarca saldırıyı gerçekleştiren IŞİD çetelerini kınadı. Kürt halkının geçmişte buna benzer onlarca katliamla karşı karşıya kaldığını ve keresinde bu badireleri atlatmayı başardığını dile getiren Bozyel, ‘İnanıyoruz ki Kürt halkı ulusal özgürlük ruhu ve peşmergenin kahraman mücadelesiyle düşmanlarının bu hain saldırısını bir kez daha boşa çıkartacak’ dedi. HAK-PAR heyeti, Şengal’de gerçekleştirilen katliamın gerçek anlamda bir Jenosid olduğunu ve bu dar zamanında Êzidi kardeşleri ve Kürdistan Bölgesi ile her türlü dayanışmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Zaxo Kaymakamı Halil Mahmut ise Şengal saldırısı ve sonrası yaşanan insani trajediye ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu. Şengal saldırısına hazırlıksız yakalandıklarını belirten Mahmut, söz konusu saldırının arkasında birçok gücün parmağının olduğunu ve hepsinin Kürdistan Bölgesi’nin artan gücünü kırmak konusunda birleştiklerini dile getirdi. Mahmut konuşmasında IŞİD’in vahşi uygulamaları sonucunda binlerce insanın katledildiğini ve daha fazlasının esir alındığını belirterek şunları söyledi: ‘Bölgedeki 450 bin dolayında Êzidi yurdunu terk ederek aç perişan yollara düştü. Daha öncekilerle birlikte şu anda Dühok Bölgesi’nde 700 bin civarında göçmen bulunuyor. Zaxo’nun nüfusu 270 bin dolayında, ancak şu anda Zaho’ya gelen göçmen sayısı 176 bini aşmış durumda. Bu kadar büyük bir nüfusu karşılamak hiç de kolay değil. Söz konusu kitle boş bulunan devlet binalarına, yapımı devam eden inşaatlara ve büyük bir kısmı çadırlara yerleştirildi. Zaxo halkı kendi imkanlarıyla mağdur olmuş kardeşlerine sahip çıkıyor, ekmeğini onlarla paylaşıyor, döşek ve yastık veriyor.

Zaxo Kaymakamı açıklamasında ayrıca şimdiye kadar dışarıdan ciddi bir yardımın gelmediğini, gelenin de bu kadar büyük bir kitlenin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu belirterek, ‘Çok şükür Kürdistan Bölge Hükümeti mağdur olmuş insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için Kaymakamlığımızın emrine önemli imkanlar sunmuş bulunuyor. İlçedeki bütün hükümet birimleri göçmenlerin yemek ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak için kendi içinde organize ve seferber olmuş durumda. Buna rağmen göçmenlerin bütün sıkıntılarını giderdiğimizi söylemek mümkün değil’ dedi. AFAD’ın Şengal mağdurları için bir kamp inşa sözü verdiğini ancak bu konuda somut bir adım atılmadığını belirten Zaxo kaymakamı Kürdistan Bölge Hükümeti’nin Dühok’ta bir kamp yapımına başladığını dile getirdi. Dışarıdan gelecek her türlü desteği önemsediklerini ancak kendilerinin en çok manevi desteğe ihtiyaç duyduklarını, bu nedenle HAK-PAR Heyeti’ne söz konusu ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini bildirdi.

HAK-PAR Heyeti daha sonra Zaxo’da bulunan Kürdistan Demokrat Partisi (PDK’nin) 8. Lıq’nı (Bölge Komitesi) ziyaret etti. 8. Liq adına HAK-PAR Heyetini Salih Heyder, Şivan Şêxo, Mahir Sındi, Ahmet Şero  ve diğer yetkililer karşıladı.

Söz konusu görüşmede KDP yetkilileri Şengal katliamı ve sonraki gelişmelere ilişkin HAK-PAR heyetini bilgilendirdi. Görüşmede, Şengal katliamına ilişkin bazı kesimlerin gerçekleri bilinçli bir şekilde çarpıtarak bu acı olay üzerinden Barzani’ye ve Kürdistan Bölgesi’ne karşı bir karalama kampanyası sürdürdüklerini dile getiren Şivan Şêxo, bütün Kürtlerin her türlü ilgi ve yardımlarına teşekkür ettiklerini, ancak Şengal katliamını istismar etmenin de hiç kimseye bir faydasının olmadığını dile getirdi.

HAK-PAR heyeti daha sonra Şengal katliamından kaçan göçmenlerin bulunduğu Pira Delal dolayındaki bir kampı ziyaret ederek buradaki mağdurlarla görüştü. Ardından Zaxo’dan ayrılan HAK-PAR heyeti  Dühok’a geçerek incelemelerini burada sürdürdü.

About Post Author