GÜNCEL

HAK-PAR Adana Alevi Kültür Derneği’ni ziyaret etti

HAK-PAR Adana Büyük şehir belediye başkan adayı Arif Sevinç, Seyhan ve Çukurova İlçe belediye meclisi adayları Mehmet Ali Keştan ve Düzgün Kaplan Adana Alevi Kültür Derneği’ni ziyaret ettiler.

Dernek Başkanı Murtaza Moroğlu ve  yöneticilerle sohbet eden HAK-PAR adayları Seçimler dolayısıyla parti politikalarını kamuoyuna ulaştırmaya çabaladıklarını aktardılar.

56 ilde seçime girdiklerini aktaran Arif Sevinç, HAK-PAR olarak Türkiye de devletin,  çok uluslu ,çok dinli, çok kültürlü bir coğrafyada zorla tek ulus tek mezhep üzerine şekillenmesinin bu günkü sorunların kaynağı olduğuna dikkat çekerek, “biz bu çarpık yapılanmanın düzeltilmesi gerektiğini, Türkiye’nin federal tarzda yeniden yapılanması gerektiğini düşünüyoruz dedi.

Sevinç, Türkiye’de gerçek anlamada bir laikliğin bulunmadığını,Diyanet işleri başkanlığı bünyesinde Hanefi mezhebi esas alınarak bir çeşit “devlet dini” oluşturulduğunu,Aleviler başta olmak üzere tüm inanç grupları üzerine çağ dışı bir baskının sürdürüldüğünü anlattı.  HAK-PAR’ın   gerçek bir laiklikten yana olduğunu ifade etti.

Dernek Başkanı Murtaza Moroğlu ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek,Hak-Parlı adaylara başarılar diledi.

About Post Author