GÜNCEL

HAK-PAR İl Örgütü Antep’de Newroz ateşini yaktıHAK-PAR Gaziantep il örğütü 23 Mart Pazar günü Burç ormanı piknik alanında Newrozu çoşkuyla kutladı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Başanı Ömer Yeter Kürt halkının Newrozunu kutladı. Daha sonra HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay”ın Newroz mesajını partili gençlerden Cemal Hayri Avcı okudu.

Daha sonra Newroz programına katılan Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Büyük Şehir Belediye Başkan adayı Arif Sevinç bir konuşma yaptıç Konuşmasında; “”Newroz başta Kürtler olmak üzere tüm orta doğu halkaları tarafından özgürlük bayramı olarak kutlanır. Efsaneye göre Demirci Kawa, zalim Dehak‘ın zulüm ve sömürü düzenine karşı ayaklanır. Zaferle sonuçlanan bu ayaklanmanın müjdesi dağlarda ateşler yakılarak tüm haklara duyurulur. Tarihsel olarak m.ö 612 yılında dönemin en güçlü, köleci Asur devletinin Kürtlerin ataları olan Med”ler tarafından yıkılmasını da ifade eder. İster efsanelere dayansın, ister tarihsel bir olayın başlangıcı olsun her halükarda Newroz özgürlüğü , yeniden dirilişi sembolize eder.

Özgürlüğe olan tutkuyu ve kararlığı ifade eden Newroz , zulmün olduğu her sistemde egemenlerin korkulu rüyası olmuştur. Ezilen haklar açısından ise Newroz ateşi umutla çoşkuyla büyütülmüştür.

Bugün de Ortadoğu”da Dehak”ın zulüm düzenine özenen, zaman zaman onunla yarışan rejimler var. Ancak özgürlük ateşleri , Newroz ateşleri de her yanda yakılmaya devam ediyor. Ülkemizde, çok uluslu, farklı inançtan farklı kültürlerden insanların bir arada yaşadığı bu cografyada zorla tek ulus yaratma projesi nedeniyle bir zulüm düzeni inşa edilmişti. Ancak yürütülen özgürlük müdadelesi bu projeyi işlevsiz kıldı. Sömürgeci asimilasyoncu rejim hedefine ulaşamadı. Halkın Newroz bayramının yıllarca yasaklanması, kanla, şiddetle engellenmesi de bu tekçi asimilasyoncu politikaların ürünüydü. 1925″den buyana yasaklanan Newroz bayramı, 1970″lerden ihtibaren Özgürlük Yolunda yürüyen gençler tarafından yeniden kutlanmaya başladı. Rejimin baskıları engellemeye yetmedi. Bugün her yerde milyonlarca insan Newrozu kutluyor, özgürlüğe olan özlemini dile getiriyor.Ancak her zaman olduğu gibi sömürgeci rejim engelleyemediği Newroz ulusal özünden uzaklatırarak, çarpıtma çabasından da vazgeçmiş değil. Bu nedenle tüm ulusal değerlerimize olduğu gibi Newrozumuza da sahip çıkacak, Newroz ateşini her zaman içeriğine uygun olarak kutlamaya devam edeceğiz.

Bugün sömürgeci emperyalist devletler tarafından halkımızın aleyhine oluşturulan statüko çöktü. Dörde bölünen ülkemizin bir parçası özğürleşti, Güney Kürdistan kendi geleceğini adım adım inşa ediyor. Batı Kürdistan için de özgürlük uzak degil. Suriye”de kanlı iç savaş nihayet sona erecek ve eğer ulusal birliğini saglama başarısını gösteririr, Esad rejiminin oyunları boşa çıkarılabilirse bu parçadaki Kürtler de esaret zincirini kıracaktır. Sıranın İran’a geleceğine kuşku yok. Doğu Kürdistan‘da mutlaka özgürleşecektir. Türkiye”de, Kuzey Kürdistan’da 20 milyonu aşkın Kürt en temel hak ve özgürlüklerinden yoksun olarak yaşıyor. Ancak mevcut statüyü kabul etmiyor, özgürlük mücadelesini her gün daha da büyüterek sürdürüyor. Ve mutlaka zaferle sonuçlandıracaktır.

Biz Kürt halkının ulusal kurtuluşunu , halkımızın kendi kaderini özgürce tayin etmesinde görüyoruz. Kürt halkı da kendi kendisini yönetecektir. Türkiye ulus gerçeğine göre kendisini yeniden yapılandırmalıdır. Kürt sorunu en azından eşitlik temelinde, federal bir çözüme kavuşturulmalıdır.

Rejimin Kürt hareketini özgürlük hedefinden saptırarak, kendi çizdiği çerçeveye hapsetme, çarpıtma, Kürdistani perspektifini bulanıklaştırma çabalarının farkında olarak sabırla, büyük bir özenle, kararlıca özgürlük mücadelesini yürütecegiz. Newrozunuz kutlu olsun, diyerek konuşmasını bitirdi

Daha sonra Newroz ateşi yakılıp davul zurna eşliğinde etrafında halaylar çekildi.


About Post Author