GÜNCEL

HAK PAR İzmir’de Newroz’u Kutladı

Hak ve Özgürlükler Partisi İzmir İl Örgütü 22 Mart 2014 günü, 15.00-17.00 saatleri arasında, İzmir Konak Meydanında Newroz kutlaması yaptı. saat15.00 sıralarında Konak meydanına inen partililer ve  parti dostları ile birlikte önce davul zurna eşliğinde  halaylar çekip  parti seçim bildirilerini dağıttı daha sonra kalabalığın artması ile Newroz için il örgütünün hazırladığı basın açıklaması okunup devamla  halka çiçekler dağıtılarak  Halkın Newrozu kutlandı.
basın açıklamasının okunmasından sonra, davullu zurnalı halaylar çekilip  Newroz meşaleleri  yakılıp  saat 17.00 sularında şölene son

HAK-PAR İzmir İl Örgütü tarafından okunan basın açıklaması metnini aşağıda yayınlıyoruz..

BASINA,  KAMUOYUNA VE DEĞERLİ HALKIMIZA!

Bu gün Newroz; Bu gün özgürlüğün, barışın bayramı; dostlar,  İnsanlık bu günkü koşullara sosyal siyasal ekonomik olarak sahip olduğu haklara kolay sahip olamadı. Bu uzun soluklu bir mücadelenin sonucudur.  Bu mücadele bu gün de devam etmektedir. Bundan sonrada devam edecektir.

Ortadoğu halkları ve de özellikle Halkımız; Eşitlik ve Özgürlük için verilen bu tarihi mücadelenin başlangıcını Demirci Kawa’ya kadar götürür; İşte Newroz toplumsal ve siyasal anlamda Eşitlik ve özgürlük mücadelesinin miladıdır. Bu Milat Demirci Kawa’nın zalim hükümdar Dehak’a başkaldırarak onun saltanatını yıktığı, özgürlük ateşi ve meşalesi ile eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik bayrağını Yücelttiği insanlığın ilk özgürlük destanıdır. Bunun adı Newroz’dur.

Newroz; barışın, eşitliğin ve özgürlüğün bayramıdır.

Baharla birlikte doğada nasıl bir uyanış ve diriliş varsa;  Newroz da insanlık tarihi içinde halkların barış içinde kardeşçe bir arada yaşaması eşitlik temelinde herkesin kendini özgürce ifade edebileceği siyasal, kültürel, sosyal mücadelenin,  dirilişin, uyanışın adıdır.

Demirci Kawa’nın ateş ile özgürlüğü, eşitliği, barışı ve Kardeşliği sembolize eden bu mitolojik Efsanesi; Kuşaktan kuşağa elden ele günümüze kadar taşınarak gelmiştir. Bu gün de yaşadığımız dünyada ve Ortadoğu coğrafyasında ve de ülkemizde daha da anlam kazanmıştır.

Bu Coğrafyada Hangi Ulustan olursa olsun, Hangi din  ve inanç gurubunda olursa olsun  karşılıklı olarak, haklarımıza, kimliğimize düşünce ve inancımıza saygı duyarsak,  Binlerce yıl önce yakıldığı varsayılan Bu  ateşi de sadece alanlarda değil bu gün yüreklerimizde, beyinlerimizde özgürlüğün eşitliğin karşılıklı sevgi ve empatinin  ateşini yakarsak.  Barış uzakta değil çok yakınımızda hemen yanı başımızdadır.

Bu nedenlerle bu gün kutladığımız Newroz günümüzün siyasal konjöktüründe de önem arz etmektedir. Kürdü, Türkü, Lazı , Çerkezi, Arabı, Gürcüsü,  ve de Müslüman, Hıristiyan, Alevi’si, Sünni’ si ile ya da  hangi inanç gurubundan olursa olsun , hiç kimse özgürlüklerden korkmasın.

Hak ve Özgürlükler Partisi İzmir İl Örgütü olarak  bu anlamlı günde;

burada başta tüm İzmirlilerin ve sizlerin Newroz’unu kutluyor..

Bu gün dünyanın çeşitli yerlerinde ve Kürdistan da Newroz kutlanmaktadır. Bu anlamda Newroz’u kutlayan tüm insanlara buradan selam olsun.

özgürlük için, eşitlik için barış için semaha duran insanlara da burada selam olsun.

Newroz  pirozbe!

Newroz kutlu olsun

HAK – PAR

İZMİR İL ÖRGÜTÜ


About Post Author