GÜNCEL

Hak-Par Adana STKları ziyeret ediyor

Pir Sultan Abdal Derneği’ni ziyaret

HAK-PAR Büyükşehir belediye başkan adayı Arif Sevinç, Seyhan ve Çukurova Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Ali Keştan ve Düzgün Kaplan ile birlikte Pir Sultan Abdal Derneği ile Tuncelililer Derneğini ziyaret ederek parti politikalarını anlattılar.

Pir Sultan Abdal derneğinde Sıcak ve samimi ortamda geçen ziyarette dernek başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile sohbet eden HAK-PAR adayları Türkiye’nin yeniden, federal yapılanması gerektiğini,Kürt ve Alevi sorununun,demokratikleşme,çağdaş anlamda kent yönetim mekanizmalarının ancak bu yapılanma içinde köklü çözüme kavuşabileceğini ifade ettiler.

Kısaca seçim çalışmaları hakkında da bilgilendirmede bulunan HAK-PAR adayları Adana’da hedeflerinin parti politikalarının öne çıkarılması ve kitlelere ulaştırılması olduğunu belirttiler.

İlk kez bir kadın olarak dernek başkanlığı görevini üstlendiğini ifade eden ve dernek faaliyetleri hakkında bilgi veren Pir Sultan Abdal derneği başkanı Güneş Aslan ise tüm partilere aynı mesafede olduklarını,zira üye ve yöneticilerinin farklı siyasal geleneklerden geldiğini,kendilerinin derneğin düşünce ve yapısına uygun siyasi çevrelerle daha sıkı ilişki geliştirmek istediklerini,destek beklediklerini söyledi ve HAK-PAR”a da seçimler dolayısıyla başarılar dilediklerini ifade etti.

Tunceliler derneği’ne ziyaret

HakPar Büyükşehir belediye başkan adayı Arif Sevinç, Seyhan ve Çukurova Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Ali Keştan ve Düzgün Kaplan ikinci ziyaretlerini Tunceliler Derneğine gerçekleştirdiler.

Seçim çalışmaları hakkında özet bilgiler sunduktan sonra parti politikalarını özetleyen HAK-PAR”lılar Türkiye’de nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan Alevi kitlesinin inancını ve kendi kültürünü yaşayamadığını,geliştiremediğini,propaganda edilenin aksine Türkiye’de gerçek anlamda laikliğin olmadığına dikkat çektiler Büyükşehir belediye başkan adayı Arif Sevinç” bu gün Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi 11 bakanlığın bütçesinden fazla,Suni ve Hanefi mezhebi üzerine şekillenen bu devasa yapılanma varken laiklikten,yani din ve devlet işlerinin bir birinden ayrıldığını söylemek mümkün mü” diye sordu?

Sevinç, “Türkiye’de 84 bin den fazla cami var ancak Alevi kesiminin kendi inançlarını yaşayacakları Cemevleri son on yılda yapılanlar dahil ancak 900 dolayındadır ve henüz yasal bir statüsü de yoktur. Bu durum kabul edilemez. Devlet din alanından elini çekmelidir,tüm inançlara aynı mesafede olmalıdır “dedi.

Toplumda ilerici, dönüştürücü kültürel değerlerin korunması ve teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden sevinç HAK-PAR’ın bu seçimlerde 56 ilde seçime girdiğini,parti politikalarını kitlelere taşımak için seferber olduklarını aktardı.

Tunceliler derneği başkanı Hıdır Yıldız ise Dernek faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu, Seçimde kendilerini tüm partilerin ziyaret edttiğini,bundan memnun olduklarını belirterek çalışmalarında HAK-PAR”a da başarılar diledi.

Seçim çalışmaları kapsamında propaganda çalışmalarını yoğunlaştıran HAK-PAR lılar El ilanı dağıtma ve afişleme faaliyetlerini devam etirirken,kentte bulunan sivil toplum örgütlere ziyaretlerini de sürdürecekler.


About Post Author