GÜNCEL

Burkay: Darbe ve yolsuzlukları önleyecek olan demokrasi ve şeffaflıktır

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Kemal Burkay ve beraberindekiler bugün sabah Parti otobüsü ve diğer araçlarla bir konvoy halinde Diyarbakır’dan Ergani ilçesine geldiler. Kent girişinde kendilerini İlçe Başkanı ve aynı zamanda Ergani Belediye Meclisi Adayı Mehmet Süreyya Yılmaz ve diğer partililer karşıladılar. Şehir içinde Kürtçe müzik ve Kürtçe-Türkçe anons eşliğinde geniş bir tur atıldıktan sonra HAK-PAR İlçe merkezine gelindi.Ergani İlçe Başkanı Yılmaz’ın Kürtçe olarak yaptığı açış konuşmasının ardından söz alan Genel Başkan Burkay, konuşmasını iki bölüm halinde Kürtçe ve Türkçe yaptı. Burkay konuşmasında partisinin seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi ve şöyle dedi: “Biz parlamentoda temsil edilen partiler gibi hazine yardımı almıyoruz. Seçim çalışmalarımızı parti üyeleri ve dostlarının bağışlarıyla ve küçük bir bütçeyle yürütüyoruz. Bizi destekleyen televizyon kanalları ve günlük gazeteler de yok. Ama Parti örgütümüz bu dar olanaklarla da olsa sesimizi kitlelere duyurmak için çalışıyor. 27 Büyükşehir Belediye Başkan adaylarımızın 6’sı kadındır. Genel olarak kadın adaylarımızın oranı yüzde 20’nin üstündedir. Bunlar içinde, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sevgi Hanım gibi türbanlı olanlar da var. Bu, partimizin inanç özgürlüğü konusundaki tutarlı tavrının bir kanıtıdır.”

 Burkay daha sonra Partisini diğer partilerden ayıran temel özelliklere ve ülke sorunları hakkındaki çözüm önerilerine değinerek sözü yerel yönetimlere ilişkin parti politikalarına getirdi ve şöyle dedi: “Kentleşme sadece büyüme değildir. Türkiye’de kentler plansız biçimde büyümekte ve boğucu hale gelmekteler. Kentler planlı biçimde, doğayı ve çevreyi koruyarak büyümeli. Öyle ki insanlar rahat soluk alsın, geliş-gidiş rahat olsun. Biz hem doğayı, yeşil alanları korumaya ve çoğaltmaya hem de tarihi eserleri korumaya büyük önem veriyoruz. Ülkemiz Kürdistan tarih bakımından zengindir. Şurada, Ergani’nin sınırları içinde yaklaşık on bin yıl önceki yerleşim yeri, Hilari var. Tarihi eserleri korumaya da büyük önem veriyoruz.”

Burkay toplantıyı izleyen basın mensuplarının son gelişmelere ilişkin soruları üzerine şöyle dedi: “Biz 17 Aralık’ta gündeme getirilen yolsuzluk iddialarını ciddi buluyoruz. Bunlar araştırılmalı. Eğer suçlamalar haksızsa zaten ilgililer aklanırlar. Yok, gerçekten suç işleyenler varsa onlar da cezalarını çeksinler. Öte yandan hükümetin çete olarak nitelediği “paralel yapı”ya ilişkin suçlamalar da ciddidir ve bu da araştırılmalıdır. Biz her durumda hukukun işlemesinden yanayız. Öte yandan, bundan da önemlisi, başta Kürt sorunu olmak üzere mevcut sorunların çözümü, ülkeye barışın gelmesi ve ülkenin demokratikleşmesi, devlet işlerinin şeffaflaşmasıdır. Darbeleri ve yolsuzlukları önleyecek olan budur ve biz bunu istiyoruz.”

Burkay’ın konuşmasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sevgi Çelik Moray söz aldı ve Diyarbakır’a ilişkin görüş ve projelerini dile getirdi.

Daha Sonra Burkay ve yanındaki heyet Diyarbakır’a döndüler. HAK-PAR Diyarbakır üyelerinin bir bölümü ve adaylar ise komşu ilçelere yönelik çalışmalarını sürdürdüler.

HAK-PAR Basın Bürosu

18 Mart 2014


About Post Author