GÜNCEL

Berkinlerin ölmemesi için hoşgörü ve sağduyu gerekli

Gezi olaylarında gaz kapsülü ile yaralanan 14 yaşındaki Berkin Elvan da yaşamını yitirdi ve bu ölüm de ülkenin birçok yerinde kitlesel tepkilere yol açtı.

Geçen Haziran ayında patlak veren gezi olayları, başlangıçta çevre duyarlığından kaynaklanan bir sivil eylemdi. Hükümetin hoyrat yaklaşımı nedeniyle olaylar büyüdü. Şiddetten medet uman bazı kesimler de olayların çığırından çıkmasında rol oynadı. Böylece karşılıklı yanlışlar sonucu polisle sivil halk arasında yer alan çatışmalar, çoğu biber gazı kullanımının yol açtığı can kayıplarına ve yaralanmalara neden oldu. Dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz olayı, en çok tepki toplayan ölümlerden biri oldu. Şimdi Berkin Elvan’ın adlı çocuğun aylar sonraki ölümü de bu türden kamu vicdanını yaralayan ve yoğun tepki toplayan bir ölümdür.

Gezi olaylarından alınacak çok ders var. Bunlardan biri hükümetin sivil bir eyleme karşı hoşgörüsüzlüğünün ve hoyratlığının nasıl onu büyük ve kitlesel bir eyleme dönüştürdüğüdür. Diğeri ise hemen her durumda sokak eylemlerinden ve şiddetten sonuç alabileceğini sanan, hatta ölümler üzerine siyaset yapan kesimlerin tutumunun sorunları çözmeye hizmet etmediği, ama toplumsal acıları ve karmaşayı büyüttüğüdür.

Bu toplum hem devleti yönetenlerin hoşgörüsüzlüğünden, baskı ve zulümden hem de karşılıklı şiddetten çok çekti. Şiddet herhangi bir sorunu çözmedi, ama toplumu zaman zaman adeta esir aldı. Şimdi, sorunların barışçı çözümü için gösterilen çabalar yılların yarattığı bu şiddet batağında pek çok engelle karşılaşıyor. Örneğin bugünkü siyaset dili ve üslubu da akıl almaz biçimde kavgacıdır, gerilimden medet uman bir tarzdır. Bu siyaset tarzı sorun çözmeye hizmet etmez, ancak kini ve öfkeyi besler, derin yarılmalar ve kutuplaşmalar yaratır. Öyle de olmakta.

Oysa sorunlarımızı çözmek, özgürlüklerimizi elde etmek, barış ve demokrasi için bize gerekli olan sağduyudur, karşılıklı anlayıştır ve şiddeti toplum yaşamından çıkarmaktır. Öyle ki yeni acılar çekilmesin, yeni canlar yitirilmesin.

Berkin’in ölümünün acısını paylaşıyor, ailesine başsağlığı diliyorum.

Kemal Burkay

HAK-PAR Genel Başkanı

11 Mart 2014

About Post Author