GÜNCEL

Milletvekilleri derhal serbest bırakılmalıdır

Milletvekilleri derhal serbest bırakılmalıdır

Darbe girişiminin, savaşın, çatışmaların, kent merkezlerini harabeye çeviren bombalama eylemleri, siyasetçi cinayetlerinin zehirlediği ağır atmosferde, legal demokratik alan da tahrip olmakta, demokrasi adına utanç duyulacak sahneler rutin uygulamalar haline gelmektedir.

Bu sahnelerden bir de dün gece yaşandı.

HDP Eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri ​İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, İmam Taşçıer, Nursel Aydoğan, Ferhat Encü, Abdullah Zeydan, Selma Irmak, Ziya Pir, Gülser Yıldırım ve Leyla Birlik bulundukları adreslere yapılan baskınlarla yaka paça gözaltına alındılar.

Sıkça “seçimle gelenlerin seçimle gitmesi gerektiği” ni dillendirenlerin, “milletin iradesine saygı” gösterilmesi gerektiği yönünde açıklamalar yapanların bu gün suspus olması ve başka makamlarda çalmaları şaşırtıcı değil.

Demokrasilerde güvence altında olması gereken resmi görüş değil “ en aykırı düşüncelerdir”

Milletvekillerinin yaka paça gözaltına alınmaları kabul edilemez.

En temel haklardan olan düşünce ve ifade özgürlüğü, seçilmişler açısından bile yargılanma ve mahkûmiyet tehdidi altındaysa politika nasıl üretilecek, farklı düşünen siyasi partiler nasıl faaliyet sürdürecek?

Yapılması gereken şiddetin yarattığı ırkçı şoven, intikamcı havaya teslim olmak değil, demokratik alanı geliştirmek ve sağlamlaştırmak olmalıdır.

HAK-PAR olarak HDP ye ve milletvekillerine yönelik bu antidemokratik uygulamayı doğru bulmuyor, protesto ediyor, milletvekillerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz..

HAK-PAR

Basın Bürosu

 

About Post Author